63 naisajakirjanikku 43st riigist on langetanud otsuse ning valinud Kia Niro WWCOTY 2023 ehk Maailma naiste aasta auto tänavuseks üldvõitjaks. Võitja kuulutatakse traditsiooniliselt välja Uus-Meremaa aja järgi rahvusvahelise naistepäeva esimestel minutitel. Eestis käib kell siis alles 7. märtsi pärastlõunat.
63 nais-autoajakirjanikku 43 riigist ja viielt kontinendilt valivad tänavugi maailma naiste aasta autot. Kuue kategooria võitjad kuulutati välja 15. veebruaril, nende seast hääletati viimases voorus üldvõitja.
Parima väljaselgitamiseks sai iga kohtunik 5 punkti, mis kahe kuni kolme superfinalisti vahel jagada. Tiitlivõit läheb mudelile, mis saab kõige rohkem punkte. WWCOTY 2023 tiitlivõitja on Kia Niro.
Eestit esindab alates 2014. aastast WWCOTY žüriis ajakirjanik Ylle Tampere, kelle “tuules” on vastu võetud kohtunikekogusse ka teisi tegusaid autoajakirjanikke Ida-Euroopast. Ylle tõdeb, et Kia Niro on tiitlivõitu igati väärt:
“Kia on mudelipõlvkondi uuendades ja valikusse elektriautosid lisades suutnud järjest kümnesse tabada. Niro on algusest peale kõnetanud eristuva olemusega, väljast pigem väike, seest väga avar, sobilik ainsaks autoks perele ja ettevõtte autoparki. Lai jõuallikate valik võimaldab igaühel leida endale sobivaima, elektrilisena on ta aga tõeline mängumuutja linnas ja lähiümbruses,” rääkis Tampere, miks Niro õigustatult tiitli sai.
“Superfinaalis sai Niro ka minult kirja, hindan kasutusloogikat ja -lihtsust, samuti on üha tähtsam, kuidas Kia defineerib oma tootmisprotsessi muutuvas keskkonnas. Ja eks isiklikku on hindamises ka – kui peaksin ainult endale autot valima, oleks see minu praeguses eluetapis kindlasti Niro, parajalt kompaktne, parajalt ruumikas ja iseloomuga, mitte igav auto,” lisas Eesti žürii liige.
WWCOTY muutub sisukamaks
WWCOTY žürii töö pole kergete killast: viie kontinendi autoeelistustele ühisnimetaja leidmine on keeruline, ja selleks valitakse igal aastal uuesti eraldi nõukoda, mis seab kogu maailma uudismudelid ritta ning valib neist välja sõidukid, millel on kõige suurem kandepind – sealjuures võttes arvesse sama mudeli eri nimesid jms.
Hinnata tuleb muuhulgas ohutust, kvaliteeti, sõidu- ja kasutusmugavust, olulisust omas segmendis, hinda ja varustusklasse. Suur kaal on tootja sotsiaalsel ja keskkonnaalasel vastutustundlikkusel. Last but not least – on järjest rohkem tootjaid, kes on avalikult öelnud, et mõistavad eri soost kasutajate eri vajadusi autosõidul, WWCOTY hindajad kahtlemata neid erisusi ja arvestamist ka otsivad.
2023. aasta esimesse hindamisnimekirja jõudis 59 mudelit, jagatuna kuude kategooriasse. Teist aastat järjest on nn mitmeotstarbelised sõidukid (linnamaasturid) ning tõsised 4×4 maastikuautod – pikapid eraldi tõstetud oma kategooriasse (tänavu võitis selles kategoorias ülekaalukalt Ford Ranger).
Žürii liikmete ülesanne on leida kõigis kuues kategoorias kuni kolm oma lemmikut, kõige rohkem punkte saav mudel selle ka võidab. Tänavu oli valikus kümneid Hiinas toodetud mudeleid, kuid tõsisesse heitlusse ükski neist ei sekkunud: kategooriate võitjad on üle maailma tuntud tootjate mudelid.
WWCOTY aasta tiitlivõitja selgub kuue superfinalisti seast: igal žürii liikmel on võimalus anda kuni viis punkti kuni kolmele autole. Võib anda 5 ühele lemmikule, ja võib anda 3×1 punkti kolmele lemmikule.
Punktid lüüakse kokku audiitorfirma poolt, kontrollitakse kõikide hindamistulemuste kehtivust ja kinnitatakse tulemus.
Eesti väiksus on nii miinus kui boonus
Iga riigi esindaja saab anda hindeid vaid nendele mudelitele, mis koduturul olemas ja millega on saanud sõita – see on Eesti ja mitmete Ida-Euroopa riikide nõrk koht. Paljud mudelid väikestele turgudele ei jõua – või kui – siis suure hilinemisega. Seda täpsem peab olema eelhindajate töö, et väikeriigid vaeslapse ossa ei jääks ning neil oleks mudeleid, mida hinnata. Pidev kommunikatsioon sel teemal toimub.
Eesti väiksus on teisalt meie suur tugevus: autosid saab panna väga ruttu väga erinevates oludes proovile, ja selleks ei ole vaja sõita sadu kilomeetreid või rentida autodroomi.
Eestis on võimalik testida mudeleid võrdlevalt, ehk sõidab nii naisjuht kui meesjuht, mitu naisjuhti jne. ja see on samuti kiiresti ja asjatundlikult korraldatav. Näitena võib tuua äsjase Ford Raptori hindamise, kus oli kaks eri soost autoajakirjanikku, kelle arvamused eristusid väga selgelt paljuski soost lähtuvalt. Milleks on naistel vaja Raptorit, ja milleks meestel – uskuge, need vajadused olid väga erinevad! Tavaautode puhul ei torkaks see kõik sugugi silma, erilisemate isendite puhul aga küll.
Palju õnne Kia Niro!
WWCOTY 2024. aasta parimate uudismudelite hindamine juba käib, iga riigi kohtunik paneb järjest kirja uusi autosid, mis vääriksid laiemat tähelepanu.
Esialgu ei ole WWCOTY plaanides elektri- ja SMP mudelite ühtlustamist, sest suures osas maailmas on “e” ikka veel pigem vähe levinud haruldus. Loodame, et saame sel moel jätkata, sest Euroopas pole ilmselt lõhe kadumine enam kaugel.
Palju õnne, Kia Niro! Kes pole sõitnud, siis nüüd tehke seda kindlasti, võitu väärt auto on!