18.-20. aprillil toimub Tartu Näituste messikeskuses rahvusvaheline maamajandusettevõtteid tutvustav Maamess, kus 70 000-ruutmeetrisel näitusealal on väljas 460 eksponenti üheksast riigist. Seekord on mess avatud juba kolmekümnendat korda.
Nagu nimigi ütleb, on Maamess kõigi põllumajanduses, metsanduses, aianduses ning toidutööstuses tegutsevate erialainimeste, kuid ka tehnikahuviliste, aiapidajate ning heast kohalikust toidust lugu pidavate inimeste kohtumispaik.
Maamessi ajalugu ulatub kaugele eelmisse sajandisse. Tartu Näituste eelkäija Uue Tehnika Näitus asutati 1972. aastal ja see loodi tolleaegse Eesti Põllumajanduse Akadeemia (EPA) juurde, et hakata siin tutvustama põllumajandustehnikat. Idee autor oli toonane EPA rektor Arnold Rüütel.
Paraku oli ainus tootja, kelle masinaid sai tutvustada, Saksa DV rahvaettevõte VEB Fortschritt. Sellele vaatamata projekteeriti praeguse messiala kohale suur ja uhke messikeskus, kivist ja betoonist ehitis. 16. oktoobril 1991 erastati kogu toonane kompleks ning käivitus aktiivne messitegevus.
Sellisena, nagu me seda täna teame, sündis Maamess 1997. aastal pärast nelja valdkonna messide kokku liitmist. Tõuke selleks andsid rootslased, sest Jönköpingis asuv Elmia AB messikeskus oli 1990. aastatel üks Tartu Näituste aktsionäre ning aitas Tartus messiäri käivitada. Nende soovitus oligi kõik neli messi ühendada.
Oma nime eest on korraldajad tänulikud aga eksponentidele ja külastajatele, sest toona kujunes messi nimi kõikide oma alateemadega ühiselt nelikmessiks, mis vajas palju selgitamist. Rahvas hakkas aga seda kutsuma suupäraselt Maamessiks, mis iseloomustab hästi messi olemust.
Nagu varasematelgi kordadel, on Maamessil väljas kõik, keda see valdkond puudutab, metsameestest põllumeesteni, autod ja traktorid ning kõikvõimalik eritehnika. Väike galerii tänavusel Maamessil näidatust on siin:
Fotod: Indrek Jakobson