Liiklusseaduse järgi on suverehvide kasutamine on lubatud alates 1. märtsist. Talviste ilma- ja teeolude jätkudes võib naastrehve kasutada 30. aprillini. Seda, millal suverehvid autole alla panna, otsustab iga autojuht ise. Aega otsustada on seega veel kuu ja 1 nädal.
Liiklusseaduse järgi on suverehvide kasutamine kohustuslik 1. maist kuni 15. oktoobrini. Lamellrehvidega võib sõita aastaringselt, aga seda ei julge me kellelegi soovitada. Hoolas autoomanik kasutab hooajalisi rehve ning vahetab need õigel ajal.
“Õige aeg” on laiem mõiste: ükski instants ei kohusta suverehve 1. märtsil alla panema, aega vahetamiseks on kuni 30. aprillini. Seega otsustab iga autojuht iseseisvalt, millal on õige aeg suviseks hakata.
MÕTLE OMA TERVISELE
Naastrehvide puhul võiks vahetuse teha ajal, mil kevadveed voolama pääsevad – värsked uuringud näitavad, et märtsis-aprillis moodustavad suure osa linnatolmust naastude poolt õhku paisatud nanoosakesed, mis tungivad läbi ka pisematest pragudest ning ladestuvad liiklejate hingamisteedes.
Varakevadel on naastrehvidest põhjustatud õhusaaste isegi 15-20 korda suurem kui talvisel ajal. Pole enam lund, mis autorataste alt lenduva olluse kinni püüaks, on aga kuivavad teed, kust väiksemgi tuuleiil tolmu õhku tõstab ja laiali kannab.
MÕTLE VEELKORD TERVISELE
Need, kelle autol on all lamellpapud, 30. aprilli tärminit liigtõsiselt võtma ei pea. Kuigi otsuse, millal suverehv alla panna, teeb autojuht oma peaga, lähtuvalt ilmaoludest ja sõiduoskustest, siis on tal aega seda otsust veeretada… kehvemal puhul isegi uue hooajani.
Siis võib juhtuda, et armsad lamellid tuleb ikkagi uute vastu vahetada, sest suvine ringisõitmine kurnab need korralikult ära. Spetsialistid soovitavad lamellrehvid panna talve ootama igal juhul kui hooajaline kilometraaž kerib üle 5000 kilomeetri.
Teeme väikese arvutuse: Tallinnas või suburbias elav autoomanik paarutab ühes päevas suurema vaevata 30 kilomeetrit ära. Kuus kukub 900-1000 kilomeetrit ikka.
Suvel tahaks teha ka pikemaid sõite. Hooajaga kerib päris kindlasti ette rohkem kui 5000 kilomeetrit. Seega tuleb ikkagi suverehvid soetada ja alla panna.
Kulunud rehvid võivad täiesti ootamatult ka pealtnäha normaalses liiklusolukorras alt vedada. Tõenäolisem on sattuda vesiliugu. Kulunud ja “ära vajunud” lamellid mõjutavad pidurdusteekonda. Kuna 10+ km/h on pigem normaalsus, siis enne kui õiendama kukud, vaata uuesti ära see video.
https://youtu.be/dVtHxOk1woE
Niisiis: talverehvi kasutamine suvehooajal pikendab sõiduki pidurdusteekonda, suurendab kütusekulu ja teeb sõitjateruumi mürarikkamaks.
Lamellrehvid kuluvad kuival asfaldil oluliselt kiiremini ning talveks ei ole mustrist enam palju alles. Probleemid jätkuvad lume tulekuga – ebapiisav muster vähendab sõiduohutust oluliselt.
MILLAL IKKAGI ÄRA VAHETADA?
Millal siis on õige aeg talverehvid teenitud puhkusele saata? Spetsialistide sõnul on tagumine aeg suvekad alla visata siis kui õhutemperatuur on püsivalt üle +7°C
Juhul kui sõidad ainult päevasel ajal, ole valmis “kevadel üks silm nutab, teine naerab” – olukorraks. Öösel võib külmetada ning hommikul valitseb teedel must jää ja libeduse oht.
Talverehvide kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Naastrehvide kasutamine on lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, talviste tee- ja ilmastikuolude esinemise korral võib naastrehve kasutada kuni 30. aprillini.
Allikas: Maanteeamet, Rehvipood