Reede, 22. november 2024
Munitsipaalpolitsei (mupo) taksosektori juht Aivar Melnikov tegi kokkuvõtteid eriolukorra ajast Tallinna taksonduses. Kui koroonakriis tõi massiliselt sõidukaartide tühistamisi, siis nüüd tundub, et vahepealsest varjusurmast hakatakse ärkama. Mitte kõik soovijad ei saa aga marjamaale.
Aivar Melnikov taksole visuaalset vaatlust teostamas

Mupo taksosektori juht Aivar Melnikov andis ülevaate taksonduses toimunud muutustest eriolukorra ajal ning nentis, et juulis on taas tõusnud sõidukikaartide taotluste arv. Möödunud nädalal esitati 68 taotlust, millest 43 rahuldati ja kaks taotlejat said negatiivse vastuse.

Eriolukord jättis taksod kuuri alla

„Tundub, et taksondus hakkab toibuma ning eriolukorra eelsele tasemele tagasi tõusma,“ arvas Aivar Melnikov. „Enne eriolukorra algust oli tavaline, et kuus esitati 350-400 taotlust ehk ligi 100 taotlust nädalas. 68 taotlust nädalas on selge taastumise märk.“

Aivar Melnikovi sõnul toimus eriolukorra perioodil taksonduses suur kukkumine, mis tõsi, märtsi statistikas veel ei kajastunud, sest menetleti veebruaris laekunud dokumente.

Kuid aprillist alates on langus nähtav – aprillis esitati vaid 95, mais 116 ja juunis 168 taotlust. Ilmselt oli siin oma mõju ka asjaolul, et mupo võttis sel perioodil vastu ja menetles üksnes elektrooniliselt esitatud taotlusi.

Samal ajal hakkasid juhid massiliselt sõidukaarte tühistama ehk loobuma aktiivsest taksosõitmisest. Nii näiteks esitati märtsis 192, aprillis 222, mais 140 ja juunis 132 tühistamistaotlust. Kokku tühistati 686 sõidukikaarti.

Kõik ei pääse marjamaale

Aivar Melnikov tõdes, et sugugi mitte kõik soovijad ei pääse marjamaale ehk nende sõidukikaardi taotlus saab eitava vastuse. Paljud ei ole enda jaoks ilmselt ka läbi mõelnud, mida nn äpitakso sõitmine endaga kaasa toob.

„Mõelge enne hoolega läbi, kas te olete valmis kandma sõidukikaardiga kaasnevaid kohustusi,” rääkis Melnikov ning tuletas meelde, et kohe esimese asjana tuleb arvestada nn taksokindlustusega, mis on kallim kui tavaline kindlustus. 

“Teiseks, teie sõidukile jääb registrisse märge, et sellega on osutatud taksoteenust ja kui teil on tulevikus soov autot müüa, siis annab see ostjale hea võimaluse hinda alla kaubelda,“ selgitas taksosektori juht veel.

„Paljud juhid teevad endale sõidukikaardi ning proovivad nädala-paar, seejärel aga tühistavad oma kaardi, sest uue tulijana turule siseneda ei ole lihtne. Konkurents on karm ja tegelik teenistus ei vasta ootustele“.

Uus petuskeem liikvel

Sõidukikaartide tühistamise taga on aga veel üks kaval nõks ja uus petuskeem: „Inimene esitab taotluse, see rahuldatakse ja vedaja aktiveerib juhi jaoks rakenduse. Selle kasutusõigus käes, tühistab juht kaardi ja sõidab rahulikult ringi väiksemate kindlustuskuludega,” selgitas Aivar Melnikov kuidas juhid skeemitada üritavad.

Vedaja üldjuhul uuesti sõidukikaardi olemasolu ning selle kehtivust üle ei kontrolli. „Eriolukorra ajal taksondus korrastus – turule jäid vaid ausad ja korras dokumentidega juhid. Nüüd hakkab kriisieelne olukord taastuma – kahjuks. Mupo inspektorid kontrollivad taksosid pidevalt ja rikkujad saavad hoiatuse või rahalise karistuse“.

Varasemalt tabati mitmed juhid roolist teise inimese rakendusega sõitmast

Üks murekoht mupo taksosektorile on seegi, et juhid, kes on endale tellinud teenindajakaardi paberkandjal, ei ole oma kaardile järele tulnud, neid on sadu. „Seega, palun tulge oma dokumentidele järele,“ ütleb Melnikov.

Lõpetuseks ütleb Aivar Melnikov tänusõnad platvormiteenust pakkuvatele vedajatele, kes on otsustanud teha mupoga koostööd ja nõuavad oma juhtidelt sõidukikaarti.

„See on väga suur samm edasi taksoturu korrastumisel, suur tänu koostöö eest. Loodame, et jätkame samas positiivses võtmes“.

Pildid: mupo

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.