Kolmapäev, 17. aprill 2024
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem kohtus neljapäeval 23. juulil 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse avaliku konsultatsiooni raames sideettevõtetega, et saada ülevaade arutelude hetkeseisust. 5G on lähiaja möödapääsmatu vajadus.

Juuni keskel otsustas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem pikendada esimese 5G sageduse – 3,6 GHz sageduskonkursi muutmise määruse avalikku konsultatsiooni. Sideettevõtjate tagasisidet oodatakse 31. juulini 2020.

„Eelkõige tahtsin ülevaadet sellest, millised mõtted ja ettepanekud, kuid ka vastuolud hetkel sideettevõtjatel sageduskonkursi osas üleval on,“ rääkis Siem.

Kui tänasel päeval piisab tarbijatele 4G võrgu võimalustest, siis ministri hinnangul on 5G võrk lähiaja vajadus, millest pole võimalik mööda vaadata. Seadmete järjest kasvavad edastatavad andmemahud vajavad kiiret ning usaldusväärset internetti. Teenuseosutajad ja lõppkasutajad peavad samuti ajaga kaasas käima. 

„Sideettevõtjad ütlesid kui ühest suust, et meie tarbijate nõudmised ja edastatavad andmemahud kasvavad iga päevaga, seda eriti nüüdseks hoogustunud kaugtöö valguses,“ rääkis Siem.

Sageduste jagamise küsimus on olnud üleval oodatust kauem aega ning tekitanud ohtralt erimeelsusi. Minister ei ole kaotanud optimistlikku meelt ja usub, et peagi jõutakse osapooli rahuldava lahenduseni:

„Tänan kõiki osapooli järjepideva töö ja pingutuste eest ühisosa leidmisel. Arutelud on olnud põhjalikud ja ettevõtjatel on veel nädal aega oma ettepanekuid meile saata. Eilse kohtumise pinnalt näen, et koostöö on võimalik ja nii loodan, et jõuame peagi tulemuseni, tänu millele saame tulevikus Eesti 5G võrgu arenduse käima,“ ütles minister.

Ministri ettepaneku järgi jaotatakse 3410–3800 MHz sagedusala planeeritud kolme asemel neljaks võrdseks sagedusloaks, mille eesmärk on ennekõike konkurentsi soodustamine.

Loe siit, mida toob kaasa 5G ajastu

Kaanepilt: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN