Maailma nais-autoajakirjanike poolt valitud 2025. aasta parimate uudismudelite kaheksa kategooria võitjad on selgunud. 81 neljarattalise seast sõelusid 82 ajakirjanikku välja need, mis väärivad omas klassis parima auto nimetust. Järjekorras juba viieteistkümnes WWCOTY üldvõitja kuulutatakse välja 6. märtsil 2025.
Women’s Worldwide Car of the Year (WWCOTY) kuulutas välja 2025. aasta auhinnavõitjad kaheksas kategoorias: parim linnaauto, kompaktne linnadžiip, keskklassi auto, keskklassi linnamaastur, pikap ja nelikveoline maastur, luksus- ja sportauto, parima tehnoloogia auhind ning Sandy Myhre auhind kaubamärgile, mis kõige enam on võtnud arvesse naiste vajadusi.
Kõik kategooriate võitjad paistavad silma turvalisuse, sõidukogemuse, tehnoloogia, mugavuse, tõhususe, keskkonnasõbralikkuse, hinna ja kvaliteedi suhte ning võrdse kohtlemise poolest. Kuigi mudelite esmavalikus on aasta-aastalt kasvanud hiina sõiduautode osakaal, pole seni neist ükski kategooriavõitu võtnud. Tänavu esmakordselt välja antav innovaatilise tehnoloogia auhind läheb aga Hiina Rahvavabariigi suurima autotootja kappi.
15 aastat naiste poolt valitud autosid
WWCOTY tähistab tänavu oma viieteistkümnendat aastapäeva. 2009. aastal Uus-Meremaalt alguse saanud naisliikumine on praeguseks üle viie kontinendi laienenud, tänavu on žüriis hindamas juba 82 nais-autoajakirjanikku 55 riigist. Viimastel aastatel on WWCOTY-ga liitunud naisi nii Ida Euroopast kui ka Lähis-Idast. Kohtunike seast leiab mitmeid praktiseerivaid võistu sõitjaid, kel oma telesaade või ajakiri – praktikilised tehnikakogemused kõrvuti meediaoskustega on saamas WWCOTY-s standardiks. Naiste suurem enesetõestuse vajadus automaailmas pole tänaseni kuskile kadunud, suurte autotootjate jaoks on endiselt tegu veidi kummalise algatusega, mida liiga tõsiselt ei võeta.
Aasta-aastalt on järjest karmistunud ja selgemaks muutunud WWCOTY valikukriteeriumid. Uudismudelid, mis esimesest sõelast edasi saavad peavad olema esindatud vähemalt kahel kontinendil või 40 riigis.Žürii liige saab punkte anda üksnes neile autodele, millega ta sõitnud on. Nii jäävad võistlusest kõrvale väiketootjad, sest ei suuda oma sõidukeid üleilmselt promoda. Ka uudismudelite esmaesitluse ajad erinevad ja see omakorda teeb kõva reha mõne suurtootja uustulnukate seas. Üldpilt on segamini nagu Kört-Pärtli särk ning seepärast valitakse igal aastal eri komisjon eelvaliku eelvalikut tegema.
Kohtunikel tuleb hääli anda kolmel korral: esimesel suurel hääletusringil on kaheksas kategoorias võimalik jagada 15 punkti kuni kolmele oma lemmikule, sealjuures võib anda 15 punkti ühele mudelile või jätta kategooria ka hindamata kui ühegi autoga sõitnud ei ole. Kõige suuremalt skoorinud mudelid võidavad oma kategooria ja liiguvad edasi lõppvalikusse: just nende seast valitakse üldvõitja. Kolmas hääletusring hõlmab eriauhindasid. Nomineerib valitud komisjon ja iga žürii liige saab teha omapoolseid ettepanekuid tiitlivõistlejate kohta.
Ühiseid sõidupäevi WWCOTY ei korralda, regionaalseid kokkutulemisi ehk “tööd sektsioonides” teevad ameeriklased ning hispaaniakeelsed ajakirjanikud Euroopast ja Lõuna-Ameerikast. Rahalist tuge saab organisatsioon koondunud meediaväljaannetelt, palju tehakse vabatahtlikku tööd. Võrreldes tuntumate “auto-iludusvõistlustega” võib WWCOTY-st jääda kõrvaltvaatajatele pisut asjaarmastajalik mulje, kuid 15 aastat on piisavalt pikk aeg, et see müüt kummutada. WWCOTY-st on saamas järjest enam maailma nais-autoajakirjanikke ja nais-tehnikaajakirjanikke ühendav ning nende võrdse kohtlemise eest seisev organisatsioon. Mis muuhulgas valib ka igal aastal parimaid sõidukeid.
WWCOTY nominatsioonid kõnetavad naisi üle maailma ning kahtlemata on pisut erilisem, soolisest ebavõrdsusest lähtuv auhinnaralli boonus neis riikides, kus naised jätkuvalt oma õiguste eest võitlema peavad. Siin Eestis ei kujuta me ilmselt hästi ettegi, kui oluline on WWCOTY ning riigi esindatus selles organisatsioonis näiteks Lähis-Idas või Vietnamis. Sealsete ajakirjanike ülevaate- ja kogemuslood panevad mõtlema.
2025. aasta kategooriavõitjad
Alljärgnevalt on ära toodud kõikide WWCOTY 2025 kategooriavõitjad koos ajakirjanike antud lühikommentaaridega. Nagu näha, on naiste poolt parimaks hinnatud autode rivi üsna sarnane teiste aasta auto võistluste finalistidega. Kes on hea, see on hea, igas mõttes. Posiitiivne on WWCOTY puhul tänavu seegi, et enam ei rõhutata elektriautode erilisust ega valita ka eraldi ökoautot.
Parim linnaauto – Mini Cooper
Mini Cooper paistab silma oma sõidudünaamika ja juhitavusega, meenutades välimuselt ja tundelt võidusõidu karti. 3,88 meetri pikkune auto on saadaval nii sisepõlemis- kui ka elektrimootoriga. Linnaoludes on ta kiire ning käänulistel teedel nauditav. Sisekujunduses kombineeritakse retrohõng kaasaegsete tehnoloogiatega.
Parim kompaktne linnamaastur – Kia EV3
Kia EV3 on 4,30 meetri pikkune, 204 hj täiselektriline linnamaastur. Saadaval on kaks akuversiooni, mille sõiduulatus on vastavalt 436 km ja 605 km. Praegu on auto saadaval esiveolisena, kuid tulevikus lisandub nelikveoga variant. Mudel paistab silma hea kvaliteedi, varustuse ning taskukohase hinnaga.
Parim keskklassi auto – Audi A6 e-tron
Audi A6 e-tron on ligi 5 meetri pikkune elektriline sedaan. Mudel on saadaval kahes variandis kerega: viieukselise Sportback versioonina ning universaalkerega Avant-versioonina. Lisaks tagaveole on saadaval ka nelikveoline ja sportlik S6 variant. Sõiduulatus elektriga võib ulatuda üle 700 km. Auto eristub jõudluse, ruumikuse ja kvaliteetsete materjalidega.
Parim suur linnamaastur – Hyundai Santa Fe
Viienda põlvkonna Santa Fe on ruumikas, kuni seitsme istekoha ja originaalsete H-kujuliste esituledega linnamaastur. Saadaval on pistik- ja tavaline hübriid. Nelikveoga varustatud mudel sobib ka kergemate maastikuolude jaoks.
Parim maastur – Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser 250 seeria on klassikalise välimusega, traditsiooniline raamile ehitatud maastur. Auto on 4,92 meetri pikkune ja mahutab kuni seitse inimest. Teatud riikides on see saadaval võimsa turbodiiselmootoriga, tulemas on ka kerghübriidvariant. Täiustatud vedrustus ning elektrooniline roolivõimendi parandavad nii sõiduturvalisust kui ka maastikuvõimekust.
Parim luksus- ja sportauto – Porsche Panamera
Porsche Panamera on viieukseline luksusauto, mille standardpikkus on üle viie meetri ning Executive-versioonil 5,2 meetrit. Saadaval on nii bensiinimootoriga variant kui ka pistikhübriidid, samuti tagaveo ja nelikveoga variandid. Jõudlus ulatub üle 350 hj ja võib tipptasemel olla peaaegu 800 hj.
Parima tehnoloogia auhind – BYD
BYD paistab silma oma uuendusliku Blade-akutehnoloogiaga, mis tagab suurema energiamahutavuse, ohutuse ja pikema tööea. Lisaks on ettevõte arendanud Dual Mode (DM) hübriidsüsteemi, mis pakub nii kütusesäästlikkust (DM-i) kui ka jõudlust (DM-p).
Sandy Myhre auhind – Volvo
Volvo on pikka aega näidanud üles pühendumust naistele, kaasates oma tiimidesse ja juhtivpositsioonidele naistöötajaid. Turvalisust on Volvo hinnanud alates 1995. aastast ka lapseootel mannekeene kasutades. Lisaks tegi Volvo 2023. aastal koostööd Girls Who Code-iga, et toetada naiste arengut tehnoloogiasektoris.
Women’s Worldwide Car of the Year loodi 2009. aastal Uus-Meremaal ajakirjanik Sandy Myhre eestvedamisel. Auhinna eesmärk on tunnustada aasta parimaid autosid ja anda naistele hääl autotööstuses, juhtides tähelepanu nii liikuvuse olulisusele kui ka soolise võrdsuse edendamisele.
Eestit esindab alates 2014. aastast WWCOTY-s ajakirjanik Ylle Rajasaar.
Kaanepilt: WWCOTY pressimaterjal