Neljapäev, 7. november 2024
Saksamaa tehnilise ülevaatuse katusorganisatsioon TÜV koostab igal aastal sõiduautode pingerea aastakäikude kaupa, reastades töökindlad ja vähem vastupidavad sõidukid. Seekordne TÜV raport kannab järjekorranumbrit 48 ning on üllatusi täis.

Möödunud aastal teostati Saksamaal tehnoülevaatus ligi üheksale miljonile sõidukile. Saksamaa autopark on vananemas: koguni üks viiest autost ei läbinud tänavu ülevaatust esimesel korral. Keskmiselt on sealsed autod 9,4 aasta vanused.

Võrreldes 2018. aasta TÜV raportiga on suurte, liiklemist keelavate vigade hulk tõusnud keskmiselt kõigis vanuserühmades 1,3%. “Läbi kukkus” ülevaatusel 21,2% autodest. Omanike jaoks tähendab see vigade parandust ja uuesti üritamist, et saada plakette, mis autoga liigelda lubab.

12% autodest lubati liiklusse ebaoluliste vigadega ning vaid 0,1% ehk 4789 sõidukit said täieliku liiklemiskeelu ja need tuleks utiliseerida.

Lisaks autopargi vananemisele on mureks sõidukite digitaliseerumine – elektroonikavigade hulk kasvab iga aastaga ning tihtipeale ei ole neid võimalik olemasolevate mõõtevahenditega tuvastada, mis aga omakorda tähendab, et mõnigi oluline viga võib ülevaatusel kahe silma vahele jääda.

2010. aastaga võrreldes on autode keskmine vanus Saksamaal kerkinud 1,3 aastat, võrdluses aastaga 2000 aga koguni nelja aasta võrra. Ligi kolmandik (28%) sõidukitest on 10-11-aasta vanused. Varem või hiljem jääb autode vanus (nagu ka tabamatud vead) ajale jalgu.

TÜV kõneisikud soovitavad poliitikutel vindi pealekeeramise asemel luua tingimusi keskkonnasõbralikumate autode kasutuselevõtuks ning tehnoülevaatuspunktide kaasajaga kooskõlla viimiseks.

TÜV RAPORTI MEETOD

TÜV raportis jagatakse 2-3 aastaste parimad autod omakorda suuruse järgi kuude klassi ja viide vanuseklassi. Raportis on loetletud üle paarisaja mudeli. Tehnoülevaatuste tulemused on esitatud viies eri vanusegrupis kuni 10-11 aastaste autodeni välja.

Ehkki hinnatakse rohkem kui 100 punkti, võetakse TÜV raportis arvesse neist 18 olulisemat. Erinevate mudelite keskmised tulemused on kokku võetud ülevaatusel ilmnenud suurte vigade põhjal. Suurte vigadega ei pääse ülevaatuselt läbi ja auto tuleb tuua kordusülevaatusele.

Arvesse lähevad näiteks veermiku, roolisüsteemi, tulede, pidurite, väljalaskesüsteemi, jõuallika, käigukasti jm elutähtsate sõlmede vead. Statistikas kajastub ka see, kuidas autosid hooldatakse – kui inimene oma hoolib, on sõiduk loomulikult paremas korras ja pääseb ülevaatuselt ka läbi.

TÜV raport on statistiliselt eriti usaldusväärne ja hinnatuim Euroopa vearaport ning on kasutatud auto soetaja jaoks omalaadne Piibel.

Andmed põhinevad enam kui 8 miljonil perioodilisel tehnoülevaatusel, mis on läbi viidud ajavahemikus juuli 2017 – juuni 2018.

TÜV raporti “esimese öö” ehk esmaavaldamise õigus on aastakümneid olnud Saksa autoajakirjal AutoBild. Viimastel aastatel on antud muule meediale voli, avaldada aruande lühiversioon. Kes aga täispikki nimekirju tahab lugeda, teeb seda AutoBildi vahendusel või ootab ära andmebaaside avanemise aasta lõpus.

SÕLTUMATU LIIDER

TÜV 2019. aasta raporti tulemused on intrigeerivad – esimest korda aruande ajaloos on kõigis kategooriates üks ülivõimas võitja. Porsche 911 tõusis kõigis vanusekategooriates (kuni 11 aastat) kõige vastupidavamaks autoks.

Saksa autod üldiselt on tänavu teinud “teerulli” ehk väga hea tulemuse, ent Porsche 911 võib nimetada 2019. aasta TÜV aruande üldvõitjaks. 2-3-aastaste sõidukite seas leiti vaid 2,5% autodest mingeid ebaolulisi vigu, ning puhta töö teeb see ka kõigis teistes vanusekategooriates.

Porsche 911 Type 911 osutus kõige vähem lagunevaks 2-3-aasta vanuste autode seas, Type 997 6-11-aasta vanuste autode seas.

SENINE LIIDER KOLMAS

Varasematel aegadel on TÜV raportites võidutsenud Toyota. Ka tänavuses aruandes on näha, et mida vanemad “jaapanlased”, seda tublim tulemus. 8-9-aastaste autode kategoorias saavutas Toyota Avensis kolmanda koha. 10-11-aasta vanuste autode seas on esikümnes kaks Toyotat: Auris ja Corolla Verso.

2-3 AASTA VANUSTE AUTODE ESIKÜMME

Need mudelid pääsesid läbi kõige vöhemate vigadega: keskmine veaprotsent jääb 2,5-3,3% vahele. Kümne parema seas on koguni 5 Mercedese mudelit, VAGi omi kokku 4.

Ja siis on üks “teistsugune” auto ehk Hyundai i20 väikeauto! Hyundai on teinud kvalitatiivse hüppe, sihiks on võetud Volkswageni positsioonide nihestamine Euroopas. Samas vaimus jätkates võib see olla isegi võimalik.

Porsche 911
Mercedes B-klass
Mercedes GLK
Audi Q3
Mercedes E-klassi kupee
Hyundai i20
Mercedes C-klass
Mercedes A-klass
Audi A4 / A5
VW Golf Sportsvan

4-5 AASTA VANUSTE AUTODE ESIKÜMME

Keskmine veaprotsent 3,5-6,0%. See rida on juba veidi kirjum, ehkki ka kuni 5-aasta vanuste autode seas on koguni 3 Mercedest. VAG mudeleid on 2, lisaks 911-le ka Audi TT (arusaadav, sellegagi ei sõideta miljoneid kilomeetreid).

2 jaapanlast – Mazda 2 ja Honda CR-V, prantslaste Renault Captur ja Opel Mocca – annavad aga aimu sellest, et Saksamaal sõidetakse ka muude kui vaid omamaiste autodega.

Porsche 911
Mercedes B-klass
Audi Q5
Renault Captur
Audi TT
Opel Mocca
Mazda 2
Honda CR-V
Mercedes GLK
Mercedes A-klass

6-7 AASTA VANUSTE AUTODE ESIKÜMME

Keskmine veaprotsent jääb 6,0-9,8% vahele. Nüüd on sakslaste rivi kirjum – sees on koguni 2 BMW grupi autot, X1 ja Mini Countryman. VAGilt on 4 – Porsche ja 2 Audit. Jaapanlasi esindavad Mitsubishi ASX ja Mazda 3.

Porsche 911
Mercedes SLK
Audi TT
Audi Q5
BMW X1
Mitsubishi ASX
Audi A6 / A7
Mazda 3
Mercedes E-klassi kupee
Mini Countryman

8-9 AASTA VANUSTE AUTODE ESIKÜMME

Keskmine veaprotsent jääb 8,3-15,7% vahele. VAGilt on sees 4 autot, sh VW Golf. Mersu E-klassi kupeed võiks hakata pidama väga heaks autoks, sest aastast-aastasse on see esikümnes. Mercedese mudeleid kokku on kuni 9 aasta vanuste autode seas 3.

Porsche 911
BMW X1
Audi TT
Toyota Avensis
VW Golf Plus
Audi Q5
Mercedes E-klassi kupee
Mercedes SLK
Honda Jazz
Mercedes GLK

10-11 AASTA VANUSTE AUTODE ESIKÜMME

Veaprotsent jääb keskmiselt 11,7-20,9% vahemikku. VAG on sees 4 mudeliga, Mercedes 2ga nagu ka Toyota. Ja ennäe, Opel Agila, väike “karp” on samuti osutunud ajahambale vastupidavaks.

Porsche 911
Mazda 2
Audi TT
Mercedes SLK
VW Golf Plus
Toyota Auris
Toyota Corolla Verso
Opel Agila
VW Tiguan
Mercedes A-Class

PUNASTE LATERNATE SEKTSIOON

Tehnoülevaatus on armutu protsess – kui on parimad, siis on ka kõige kehvemad. Saksa AutoBildi käest saab sakutada Volkswagen, aga iroonilisi märkusi lendab ka Fiati ja Dacia suunal.

Dacia Logan teeb omalaadse rekordi: 2-3-aastaste autode seas teeb see vearekordi keskmiselt 14,6%-ga ja 6-7-aastaste seas lausa 30,9%ga. Rohkem kui kümneste Loganite puhul on pilt päris kurb – kümnest neli ülevaatuselt läbi ei saanud. Tõsi, Daciate läbisõit on kohati 3-4 korda suurem kui muudel autodel.

Peugeot 206 on punase laterna rollis 4-5-aastaste sõiduautode seas, selle keskmine veaprotsent on 28. Veel vanemate autode seas jagavad viimast kohta Renault Kangoo ja Chevrolet Matiz, keskmiselt 37,1%ga.

Enamasti panevad pange autode digitaalsed abisüsteemid. TÜV jagab miinuseid ka viletsate tulede eest ja õlilekete puhul. Ka mootori- ja roolisüsteemi vead saavad ülevaatusel saatuslikuks.

Kuid taas kord – kuna järjest olulisemaks muutub e-pool, peaks ülevaatus kaasajastuma. Elektroonikavigadest suudetakse tuvastada vaid põhilisemaid, samal ajal muutuvad autod järjest nutikamateks. On vaja moodsaid mõõteriistu ja arvata, et roostest ja õlileketest pungil nimekirjad saavad edaspidi olema sootuks teise näoga.

VOLKSWAGEN SAAB SUGEDA

Sakslaste au ja uhkus Volkswagen saab TÜV raportis kõvasti sugeda – vähem on see edetabelis, rohkem aga kabelis. Pea kõigis kategooriates suudab mõni VW teha viletsama tulemuse. Tõsi, see ei istu trahviroodus üksinda, lisaks leiab tagareast pidevalt ka Dacia ja Chevrolet’, ent siiski… VW! Das Auto!

Ühe probleemsema mudelina tuleb TÜVist välja VW Sharan. Kõigis vanusegruppides on ilmsiks tulnud vigu, mis ülevaatuselt läbi ei lase.

Piinlikkust võiks tootja tunda vigaste turboülelaadurite, vahelduvvoolu-generaatorite, kojameeste mootorite pärast. No pole tegelikult hullu, enamus ostjaid vaatab nagunii pargimaasturite poole…

2-3-AASTASTE TAGUMINE KÜMME

Keskmine veaprotsent jääb punastel laternatel 10,5-14,6% vahele.

Dacia Logan
Renault Clio
Fiat Punto
Kia Sportage
Ford Ka
Fiat 500
Dacia Sandero
Dacia Lodgy / Dokker
VW Sharan
Dacia Duster

4-5-AASTASTE TAGUMINE KÜMME

Nende autode keskmine veaprotsent on 16,4-28% vahel

Peugeot 206
Dacia Logan
Chevrolet Spark
VW Sharan
Renault Kangoo
Renault Clio
Dacia Duster
Seat Alhambra
Fiat Punto
Dacia Lodgy / Duster

6-7-AASTASTE TAGUMINE KÜMME

Veaprotsent varieerub 24,4st 30,9% ni

Dacia Logan
Renault Kangoo
Peugeot 206
Dacia Sandero
Renault Twingo
Fiat Panda
Chevrolet Spark
Renault Clio
Fiat Punto
VW Passat CC

8-9-AASTASTE TAGUMINE KÜMME

Nende sõiduautode veaprotsent on 29,6-37,1% keskmiselt

Renault Kangoo
Chevrolet Matiz
Dacia Logan
Peugeot 206
VW Sharan
Citroen C4
Kia Rio
Fiat Panda
VW Fox
Renault Clio

10-11-AASTASTE TAGUMINE KÜMME

Keskmine veaprotsent 35,3-40,6%

Dacia Logan
Renault Megane
Chevrolet Matiz
Ford Ka
VW Sharan
Peugeot 206
Nissan Qashqai
Citroen C4
Renault Kangoo
Citroen Berlingo

Allikas: TÜV raport 2019 pressimaterjal. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.