Tesla ja Geely on kaks suurt autotootjat, mis on mõneks ajaks tootmisele pidurit tõmmanud, sest olukord Punasel merel on hapu – huuthide rünnakud kaubalaevadele on pannud USA ja Suurbritannia vastulööke andma ning konflikt ähvardab eskaleeruda suuremaks sõjaks.
Novembrist alates on huuthide mässulised rünnanud Punasel merel kaubalaevu ja ehkki väidetavalt on nende sihtmärgiks Iisraeli alused, on pihta saanud ka asjasse mitte puutuvate riikide mereveod.
Bab el Mandebi väinas justkui Hamasi toetuseks toimuv on sundinud sekkuma USA ja Suurbritannia õhujõud ning konflikt võib eskaleerudes kaasa tuua suurema sõja Lähis-Idas.
Tesla ja Geely korporatsiooni kuuluv Volvo, mis on mõlemad teatanud tootmise sulgemisest paariks nädalaks, võivad seega olla esimesed “pääsukesed” uue autotööstuse kriisi puhkemise lävel. Eestisse on Punase mere kaklus jõudnud Ikea kaudu – osa kaupadest on otsa saanud ning tarneaja kohta puudub igasugune info. Ikea ongi juba välja saatnud üleüldise teate tarneraskuste kohta, sama on teinud Next. Iga päev toob uusi teateid tehastest, mis tootmise peatama, sest tarneraskused ja katkevad ahelad mõjutavad üha rohkemate tootjate Euroopa üksusi.
Arvatakse, et see on alles algus
Tesla teatas osade puudusele viidates enamiku autotootmise ajutisest seiskamisest Berliini lähedal asuvas tehases 29. jaanuarist 11. veebruarini. Ettevõte põhjendas katkestust sõjaliste konfliktidega Punasel merel ja sellele järgnenud muutustega Euroopa ja Aasia vahelistes transporditeedes.
Samamoodi on Hiina Geelyle kuuluv Volvo Car teatanud, et katkestab Belgias, Gentis asuvas tehases esialgu kolmeks päevaks tootmise, põhjuseks käigukastikomponentide kriis, mis on tekkinud Punase mere konflikti tõttu.
Laevarünnakutega kaudselt pihta saavate autotootjate rivi võib kiiresti pikemaks venida, sedamööda, kuidas ühel või teisel laovarud lõpevad. Paraku mõjutab see näiliselt kauge ning mitte eriti ulatuslik mässamine kõigi nende tootjate tööd, kes sõltuvad ülemaailmsest kaubandusest.
Lisaks juba nimetatud Ikea ja Nexti hellale olukorrale on häiretest tarneahelates teada andnud suured USA jaemüügiketid Target ja Tractor Supply. Pikemaajalised ahelate ummikusse jooksmised toovad kaasa tarbija pahameelele lisaks ka hinnatõusu, sest puuduvate kaupade tarnimiseks tuleb kasutada pikemaid teid.
Praegu ei oska keegi ennustada, kui kaua kestavad laevarünnakud, kas mässulised on võimalik kontrolli alla saada või läheb asi sootuks lappama ja süttib sõda Lähis-Idas, kuhu kistakse ka suurriigid. Kui nii, siis ilmselt seisab just autotööstus silmitsi järjekordse suure kriisiga, sest on üleilmselt komponentidest sõltuv.
Elektriautode tootmine võib käia kummuli
Kuigi Euroopassegi kerkib järjest elektrisõidukitele vajalike akude tootmise tehaseid, ei suuda need vajadusi rahuldada ning suur osa siinsetest tootjates ripuvad jätkuvalt Aasia tehaste nisa otsas. Ja need ei ole ainult akud, mida Aasiast Euroopasse tarnitakse, sealt tuleb rohkelt elutähtsaid komponente.
Niisiis pruugib elektriautode tootmine teha ootamatu uperpalli, seda olukorras, kus valdav osa autotootjatest on deklareerinud üleminekut sisepõlemismootoritelt elektriajamitele. Pole elektriautosid, pole müüki; ja võibki juhtuda, et aastal 2024 näeme sektoris ootamatut langust.
Analüütikud ja autotootjad on mures ning seni hästi töötanud hinnakärped ostjate meelitamiseks võivad enda vastu pöörduda: tehing on tehtud ent sõiduki kättesaamine lükkub teadmata ajaks. Loodetud kiiret lahendust konfliktile ei pruugigi lähiajal tulla ja see paneb teiste seas autotootjad, aga eriti elektriautode tootjad kehva seisu. Tõenäoliselt võibki korraldada ennustusvõistluse, milline tootja järgmisena tootmisliinil pidurit tõmbab.
Kaanepilt: Unsplash