Reede, 14. juuni 2024
Septembris läbis Tallinna Lennujaama 311 000 reisijat, mis on 10% rohkem kui mullu samal ajal. Kõige rohkem oli lendajaid Helsingi, Riia, Frankfurdi ja Stockholmi liinidel.

Kokku oli septembris võimalik lennata 36 erineval otseliinil. Eelistatuimad sihtkohad on Helsingi, Riia, Frankfurt ja Stockholm, kuhu lendab 40 protsenti Tallinna Lennujaama reisijatest. Regulaarlendude keskmine täituvus oli septembris 76 protsenti, mullu samal ajal 71 protsenti.

Ennustus võib saada tõeks: lennundundus koondub järjest rohkem suurtesse vahejaamadesse ning Tallinnast saab üks punkt, kus reisijaid “ette vedada”: siit saavad oma pisku reisijaid Helsingi, Frankfurt, Stockholm, aga ka Riia ning Varssav.

Ehkki septembris lõi Tallinna lennujaama läbinud reisijate arv mullust tulemust, on 310 000 inimest kuus väike mis väike tulemus: näiteks Frankfurdi lennujaama läbib igakuiselt ligi 7 miljonit reisijat, Stockholm Arlandat 3 miljonit.

Konkurents püsib tihe

Suurte vahejaamade kõrval kasvas septembris Tallinnast reisijate arv Berliini, Stockholmi ja Riia liinidel: “Nii Berliini kui ka Stockholmi liinidel on eri vedajate vahel tihe konkurents ning madalad piletihinnad soodustavad nendesse sihtkohtadesse reisimist,” rääkis Tallinna lennujaama kommertsjuht Eero Pärgmäe.

Kuigi oktoobri lõpus käivitub talvine lennugraafik: näiteks Norwegian peatab lennud Stockholmi ning EasyJet lõpetab lendamise Berliini ja Milanosse, jääb tihe konkurents nendel liinidel siiski ka madalhooajal püsima.

Berliini lendavad edaspidi airBaltic ja Ryanair ning Stockholmi liinil jätkavad opereerimist LOT/Nordica, airBaltic ja SAS. Valikuid on. Reisijate kasvule aitas sügiskuul kaasa ka lennufirma Wizzair septembris käivitunud otseliin Gruusiasse.

airBaltic riisub jätkuvalt koore

Suurima mahuga lennufirma airBaltic teenindas septembris 21 protsenti reisijatest, LOT/Nordica 13 protsenti ja Ryanair 10 protsenti. Odavlennufirmadega lendas kokku 20 protsenti kõigist reisijatest.

airBalticu edu valem on lihtne: enamasti saalib Tallinna vahet mõni uus mugav Airbus A220-300 ning kuigi see ei ole kõige rentaablim lahendus (lennud on tihtipeale madala täituvusega), söödetakse Eesti reisijaid senikaua peost kuni need enam muudmoodi lennata ei tahagi. Ja siis võib juhtuda, et otselende jääb vähemaks ja Riia liin muutub tihedamaks.

Regulaarlendudele lisandusid septembris 20 erinevat tellimuslendude sihtkohta, millest hooajale omaselt olid populaarseimad Türgi, Bulgaaria ja Kreeka kuurordid.

Tartu lennujaama läbis septembris 2488 reisijat, mis on 13 protsenti enam kui mullu samal ajal. Tartu-Helsingi liinil lendab kuus korda nädalas Soome lennufirma Finnair.

Loe siit, mida plaanib Regional Jet

Kaanepilt: airBaltic. Allikas: lennujaama pressituba

KOMMENTEERI SIIN