Neljapäev, 18. juuli 2024
TOYOTA GAZOO Racing alustab 85. Le Mansi 24 tunni sõitu esimeselt stardipositsioonilt pärast kõigi aegade kõige kiiremat Circuit de la Sarthe’i ringiaega viimases kvalifikatsioonisõidus neljapäeva, 15. juuni õhtul.

Kamui Kobayashist sai teine Jaapani sõitja, kes on jõudnud esimesele stardipositsioonile. Kobayashi saavutas tulemuse ringiajaga 3 minutit 14,791 sekundit kell 20.14 teise kvalifikatsioonisõidu ajal TS050 HYBRIDIS nr 7, mida ta jagab Mike Conway ja Stéphane Sarraziniga. Sõiduki keskmine kiirus oli 251,9 km/h.

See oli 2,096 sekundit kiirem kui eelmine rajarekord praeguses rajaskeemis ja keskmine kiirus oli suurem kui ühelgi teisel ringil võidusõidu 94 aasta pikkuses ajaloos. Sellega ületati eelmine rekord 251,815 km/h, mille püstitas Hans-Joachim Stuck Porsches aastal 1985.

TOYOTA on varem Le Mansil esimeselt stardipositsioonilt alustanud kaks korda: 1999. aastal Martin Brundle’i ja 2014. aastal Kazuki Nakajimaga. Tegemist on TOYOTA 12. osalemisega sarjas FIA World Endurance Championship (WEC) alates selle algusest 2012. aastal.

Esireas on seekord ainult Toyotad, kuna teiselt kohalt alustavad maailmameistrivõistlust juhtivad Sébastien Buemi, Anthony Davidson ja Kazuki TS050 HYBRIDIS nr 8. Kazuki saavutas kolmest kvalifikatsioonisõidust kolmandas kiireima ringiaja.

Päev algas pettumusega, kui Sébastieni juhitaval autol nr 8 ilmnes esimesel ringil probleem. Õlivarustuse rikke tõttu tuli auto mootor ennetavalt välja vahetada, mistõttu jäi sõiduki teine kvalifikatsioonisõit vahele.

Nicolas Lapierre’i, Yuji Kunimoto ja José María Lópezi TS050 HYBRID nr 9 alustab sõitu viiendalt positsioonilt pärast seda, kui Nicolas püstitas kolmanda kvalifikatsioonisõidu alguses kiireima ringiaja.

Reedel ei toimu rajal midagi, et meeskonnad saaksid rahulikult autod enne sõitu ette valmistada. Peale meeskondade on tegemist ka juhtidel, kes võtavad osa traditsioonilisest paraadist läbi kesklinna. 45-minutiline soojendussõit laupäeva hommikul on viimane ettevalmistus enne võidusõitu, mis algab kell 15.00 kohaliku aja järgi.

TOYOTA GAZOO Racing. Le Mans 24 h sõit, Circuit de la Sarthe, Le Mans, Prantsusmaa

TS050 HYBRID nr 7 (Mike Conway, Kamui Kobayashi, Stéphane Sarrazin)
1. kvalifikatsioonisõit: 1. koht (3 min 18,793 s), 26 ringi

2. kvalifikatsioonisõit: 1. koht (3 min 14,791 s), 6 ringi

3. kvalifikatsioonisõit: 4. koht (3 min 19,928 s), 28 ringi

STARDIPOSITSIOON: ESIMENE

Mike Conway (TS050 HYBRID nr 7): „Kamui saavutas suurepärase ringiaja ja kõik toimis ideaalselt. Me kõik jälgisime tema sõitu ja nägime, et ta on kiire. Kui saime teada, et aeg on 3 min 14 s, olime hämmastunud. Kuid Kamui on terve nädala justkui lennanud, nii et olime kindlad, et ta suudab seda.”

Kamui Kobayashi (TS050 HYBRID nr 7): „Suur tänu meeskonnale selle tulemuse eest. Istusin autosse täieliku enesekindlusega ja kui sa oled enesekindel, oled ka kiire. See oli suurepärane ring ja auto toimis ideaalselt. Hetk oli õige, kohe pärast punast lippu, ilma teiste autodeta. Ma olen esimese stardipositsiooni saavutamise üle väga uhke. Siiski on tegemist 24 tunni sõiduga, nii et oluline on selle tulemus ja me keskendume just sellele.”

Stéphane Sarrazin (TS050 HYBRID nr 7): „Kamui on terve hooaja olnud väga kiire ja nüüd näitas ta seda jälle. Meeskond tegi ära muljetavaldava töö, valmistades ette auto, mis suudab siin saavutada uue rajarekordi, nii et tänan teid kõiki. Esimeselt stardipositsioonilt alustada on tore, kuid see on ainult väike eesmärk, peamine eesmärk on alles ees.”

TS050 HYBRID nr 8 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakajima)

1. kvalifikatsioonisõit: 2. koht (3 min 19,431 s), 26 ringi

2. kvalifikatsioonisõit: ringiaeg puudub, 2 ringi

3. kvalifikatsioonisõit: 1. koht (3 min 17,128 s), 32 ringi

STARDIPOSITSIOON: TEINE

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID nr 8): „TOYOTALE on see suurepärane päev: palju õnne autole nr 7 ja Kamuile. Uue rekordi püstitamine sellel rajal on väga muljetavaldav. Meeskond tegi väga head tööd ja mul on üldtulemuse tõttu väga hea meel. Meie jaoks ei olnud päev just kõige parem, nii et siiski teisena kvalifitseeruda on sõidu jaoks hea algus.”

Anthony Davidson (TS050 HYBRID nr 8): „Meie auto jaoks ei olnud algus eriti hea, kuna pidime teise kvalifikatsioonisõidu ajal mootorit vahetama. See valmistas pettumust, kuid suutsime saavutada teise koha, sest keskendusime peamiselt sõidutempole. Väga hea on näha meeskonda esimesel stardipositsioonil ja esireas ainult TOYOTASID. Suured õnnesoovid Kamuile ja auto nr 7 meeskonnale!”

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID nr 8): „See oli hea päev ja rajatingimused olid palju paremad. Kvalifikatsioonikatses ei läinud kõik päris õigesti, kuid lõpetasime siiski teisena ja andsime oma panuse meeskonna suurepärasesse tulemusse. Oleme võidusõiduhäälestuse tasakaaluga väga rahul, nii et meil on võidusõitu suundudes tugev alus.”

TS050 HYBRID nr 9 (Nicolas Lapierre, Yuji Kunimoto, José María López)
1. kvalifikatsioonisõit: 4. koht (3 min 19,958 s), 27 ringi

2. kvalifikatsioonisõit: 4. koht (3 min 19,889 s), 5 ringi

3. kvalifikatsioonisõit: 3. koht (3 min 18,625 s), 31 ringi

STARDIPOSITSIOON: VIIES

Nicolas Lapierre (TS050 HYBRID nr 9): „Meie jaoks valmistas see natuke pettumust, kuna sõidutempo poolest lootsin saavutada palju parema tulemuse, kuid jäin esimeses kvalifikatsioonikatses teiste autode vahele kinni. Arvan, et oleksime saanud olla teiste hulgas eespool, kuid üldiselt on mul meeskonna pärast väga hea meel.”

Yuji Kunimoto (TS050 HYBRID nr 9): „Palju õnne Kamuile ja meeskonnale selle tulemuse eest! Meil oli kvalifikatsioonisõidus natuke raske, kuid Nicolas sõitis hästi. Kahjuks oli meil ümberringi palju autosid, nii et me ei saanud ära kasutada oma auto kogu potentsiaali. Minu ringid läksid hästi ja tunnen, et arenen pidevalt edasi. Meil on hea auto.”

José María López (TS050 HYBRID nr 9): „Kogu meeskond tegi head tööd ja mul on esimese stardipositsiooni saavutamise üle väga hea meel. See on tunnustus meeskonna kõva töö eest. Ma harjusin auto ja rajaga paremini ära ning sain väga häid kogemusi. Nüüd on kõige tähtsam asi võidusõit. Põhirõhk lasub nüüd pühapäeval, kell 15.00.”

Eesti autospordisõbrad saavad Le Mans’i  24 tunni sõitu jälgida taevakanalite vahendusel ning lisaks vaadata Toomas Vabamäe märkmeid otse kohapealt. 

Stephane Sarrazin (FRA) Mike Conway (GBR) and Kamui Kobayashi (JPN). Toyota Gazoo Racing

Allikas ja meedia: Toyota

KOMMENTEERI SIIN