Reede, 27. detsember 2024
Saksamaa firma Gerhardi Kunststofftechnik GmbH pidas vastu Napoleoni sõdadele, ülemaailmsele majanduslangusele ja kahele ilmasõjale. Võiks eeldada, et pidevad tellimused ühelt maailma juhtivalt autotootjalt on garantiiks ka edasisele püsivusele, kuid ei. Praegune Euroopa autotootjate virelemine sai 1796. aastal asutatud firmale saatuslikuks.

Gerhardi alustas metallitoodetega, enne kui pööras fookuse kasvavale Saksa autotööstusele. Nende oskused plasti töötlemisel tegid neist ühe peamise iluvõrede, ukselinkide, embleemide jpm detailide tarnija näiteks Mercedes-Benzile, kuid kokku kuivav nõudlus ning kasvavad kulud viisid eelmisel kuul pankroti välja kuulutamiseni. Nüüd on firma 1500 töötaja tulevik ebaselge.

Gerhardi pole kaugeltki ainuke kannataja. Euroopa, Jaapani ja teiste riikide “klassikaliste” autotootjate üleminek elektriautode tootmisele on kulgenud üle kivide ja kändude. Volkswagen, Stellantis, Ford, Nissan jt plaanivad tõsiseid kärpeid nii tööjõus kui tootmises, ja see mõjutab sadu väiketootjaid.

Käesoleval aastal on Euroopa autoosade tootjad koondanud üle 50 000 töötaja, enamus neist Saksamaal. See on rohkem kui koroonapandeemia ajal, kusjuures pihta pole saanud vaid “iganenud” komponentide nagu käigukastide, väljalaskesüsteemide jne valmistajad, vaid ka akutootjad.

Euroopa Liidus on autoosade tootjate palgal umbes 1,7 miljonit töölist, kogukulu arendusse on umbes 30 miljardit eurot aastas. Konsultatsioonifirma McKinsey leidis, et iga viies autoosade tarnija ennustab järgmiseks aastaks kahjumit, käesoleval aastal jäid kahe kolmandiku firmade kasumimarginaalid alla 5%.

Probleemi juurpõhjus on kiirustatud üleminek elektriautode tootmisele – tootjad on suunanud ressursid segmenti, millelt oodati stabiilset kasvu, paraku pole majandustulemused seda õigustanud. Bloomberg Newsi analüüsi kohaselt on Euroopa autotootjate plaanitavast 16 akutehasest 11 ehitamine kas edasi lükatud või tühistatud.

Saksamaa firma Webasto SE on uutele toodetele spetsialiseerumise tõttu kokku kuhjanud miljard eurot võlga ja seisab silmitsi restruktureerimisega. Maailma juhtiv käigukastitootja ZF plaanib oma tööjõu poolitada, koondades 14 000 töötajat – see on tõsine löök Friedrichshafeni linnale, kus nad on suurim tööandja, kelle najal püsivad paljud teised linna ettevõtted.

Itaalias on Stellantis peatanud tootmise Mirafiori tehases, üheks põhjuseks elektrilise Fiat 500 kehv müük. Hiljuti kuulutas pankroti välja Fiatile erinevaid filtreid tootev firma Delgrosso. Ford Motor Co. teatas eelmisel kuul, et plaanib Euroopas koondada 4000 töötajat. Volkswageni restruktureerimisplaanide tulem ei ole veel selge.

“Klassikalistel” autotootjatel ja nende tarnijatel oleks väga vaja, et autoturg taas tõusule pööraks. Hetkel aga lõikavad enim kasu hiinlased, kelle tööstus on jõuliselt subsideeritud, talentide üle ostmine lihtne ning arendustempo teistega võrreldes kordades kiirem.

Foto: Vladimir Niinimäki. Allikad: Bloomberg, Financial Post

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.