Tüütult prääksuvad pardid, laulvad mõmmid ja huugavad mängurongid ajavad enamuse lapsevanemaid närvi. Arengupsühholoogid väidavad aga, et lärmakad lelud hoopis toetavad laste arengut.
[dropcap]MEESTELE EI MEELDI[/dropcap] Uuring, mille viis läbi mänguasjafirma Mattel, annab vastuse küsimusele, kuidas häälekad mänguasjad inimesi mõjutavad. Uuringu tulemuste põhjal on rohkem kui 50% täiskasvanutest arvamusel, et häälekad mänguasjad on ärritavad. Eriti mehed tunnevad end häirituna. Kõigest 18% meestest ütleb, et mänguasjade lärm ei sega neid. Ja ainult 3% kõigist küsimustele vastanud vanematest ütles, et häälekad mänguasjad ei ärrita neid.
[dropcap]LAPSELE KASUKS[/dropcap] Lapsevanematele võib meeldida või mitte meeldida, aga lapse arengu seisukohalt on hääled vajalikud. Häälekad mänguasjad arendavad laste keskendumisvõimet, motoorikat, koordinatsiooni ja tähelepanu. Näiteks: kui laps kuuleb kõrinat, suunab ta oma pilgu mänguasjale.
Hääl teeb kõriseva mänguasja huvitavaks ja ärgitab last liikuma. Lapse koordinatsioonivõime ja motoorika arenevad, kui laps saab aru kust hääl tuleb ja proovib ise seda järgi teha, kasutades oma aistinguid ja liikumist.
Lapsele on tähtis, et ta saab mängida mänguasjadega, mis arendavad tema meeli – ehk siis mänguasjadega, mis teevad häält või muusikat. Kuuldes häält, on laps võlutud, ta tahaks seda heli kuulda veel ja eel. Kuuldes korduvalt sarnast heli, tekib lapsel turvatunne.
[dropcap]IGASUGUNE LÄRM EI ARENDA[/dropcap] Väikesele ja natuke suurematele lastele suunatud häälega mänguasjad peavad olema erinevad. Mänguasjad õpetavad lapsi hääli ära tundma: näiteks lehma ammumist või koera haukumist õpib laps tihti just lelude vahendusel. Mänguasjade hääled loovad turvalise õhkkonna ja laps naudib meloodiaid. Natuke suuremad lapsed vajavad mänguasju mille helid aitavad teha vahet päris- ja tehniliselt matkitud hääle vahel.
[dropcap]![/dropcap] Oluline on, et lapsevanemad pööraksid lelude helikvaliteedile tähelepanu. Mänguasjade tekitatavad helid peaksid olema mahedad, mitte liiga kunstlikud. Ka tasub lapsevanemal lugeda juhendit või küsida müüjalt, millises vanuses lapsele lelu on mõeldud ning milline võiks olla selle arendav eesmärk. Jutustavad, laulvad, musitseerivad mänguasjad on mõistlikud üksnes siis, kui laps nende abil tõepoolest uusi asju õpib ja kogemusi omandab.
Allikas: Mattel, soome arengupsühholoogide kommentaarid