Laupäev, 15. juuni 2024
XXI rahvusvaheline pressiralli on alanud. Reede, 3. juuni hommikul anti stardipauk Leedus, Panevezyse linna keskväljakul. Kahe päeva jooksul tuleb võistlejatel läbida rohkem kui 700 kilomeetrit teid ning sooritada erikatseid. Ralli lõpp-punktiks on Jõulumäe, kus laupäeva pärastlõunal üritus pidulikult lõpetatakse ja auhinnad üle antakse.

2 päeva, 3 riiki, rohkem kui 700 kilomeetrit, millest vähemalt 80 km eriprogrammi koos kõikvõimalike auto käsitsemisharjutusteta – see on väljakutse, mille võtavad tänavu vastu 43 tiimi viiest riigist.

SmallPressRally2431

Ralli esimesel päeval sõidetakse 437 kilomeetrit läbi Leedu ja Läti, ja jõutakse hilisõhtuks Eestisse, Jõulumäele. Reedene eriprogramm näeb ette mõõduvõtu Panevezyse autodroomil, Riia kardirajal, Bikernieki võidusõidurajal ning Sigulda bobisõidukeskuses. Laupäeva hommikul kell 10 rivistuvad kõik tiimid Audru ringrajale, keskpäeval kiirendatakse Pärnu lennuväljal ning kella kolmeks peaks olema selge, kes on tänavuse ralli võitnud.

Erakordselt pikale distantsile lisaks seisavad rallitiimid silmitsi veel ühe uuendusega – tavapärase trükitud rajalegendi asemel tuleb võistlejatel loota GPS-seadmetele ning nende alusel leida üles kontrollpunktid. Sealjuures on lubatud oma teekonda ise planeerida, oluline, et kohale ei jõutaks liiga vara ega ka liiga hilja, selle eest saab kopsakaid trahvipunkte.

Igal võistkonnal tuleb jäädvustada oma kontrollpunktides viibimine ning postitada pildid Facebooki. Kõik pildid omakorda võistlevad 15-minuti kiirkonkursil, kus valitakse välja kõige parem rallipilt. Selline mitmel suunal rööprähklemine saab olema paras katsumus isegi kogenud automotoajakirjanikele, rääkimata siis esmakordselt rallil osalejatest.

XXI rahvusvahelise pressiralli suurtoetaja on Toyota ning sellest grupist on võistlusrajal ka kõige rohkem autosid: otsa tegi lahti ralli mitmekordne võitja Dainius Leonavičius koos kaardilugeja Adam Šablevičiausega, kes ületasid stardijoone Toyota GT86-ga.

Kõige võimsam sõiduvahend on tänavu siiski Sergei Kravetsi istumise all, tema osaleb rallil Mitsubishi Lancer Evo X mudeliga. Volkswagen Golf GTI, uus Toyota Prius, Lexus IS F sport, Opel Adam OPC, KIA Cee’D, Nissan Pulsar, Peugeot 308 GTi – see on vaid valik sõidukeid, mis tänavu oma tiimidega koos võitu püüdma lähevad.

XXI rahvusvaheline pressiralli on populaarne ka eesti ajakirjanike seas. Tänavu leiame nimekirjast kaheksa eestlase nime. Neist koguni 5 on moel või teisel seotud Acceleristaga! Legendaarne Toomas Vabamäe on seekord Peugeot 208 GTi kuumpära roolis ning koos temaga sõidab Peugeot tiimis leedulanna Gailė Povilavičienė. Veli Rajasaar koos kaardilugeja Margus Värtoniga võistlevad uuel Toyota Priusel leedukate Toyota tiimis neljanda ekipaažina. Ning siis muidugi meie kaunid acceleristad Maarja Kupits ja Gerli Ramler, kes samuti Toyota Priusel sõidavad.

Päev enne rallit viskas Maarja ülemeelikult nalja, sest XXI rahvusvaheline pressiralli on oma reglemendis ette näinud üksnes naistest koosnevatele tiimidele erikohtlemise – nende üle peetakse eraldi arvestust ja toetajad on välja pannud eriauhinnad. Kui protokolli uskuda, on naisi sõitmas jätkuvalt liiga vähe.

“Kõige tähtsam on mitte end ära tappa, ülejäänu on väiksed asjad. Peamine on fun ja meie suurepärase Priuse hübriidse võimekuse jõudemonstratsioon. Fakt on, et kui kaks kena noort memme sõidavad meestega võidu, saavad nad tähelepanu ja feimi ka siis, kui nad on viimased ja/või mitte millestki aru ei saa. Võimalik, et kuulsus tuleb ka siis, kui nad üldse finišisse ei jõua. Seda viimast ma siiski hea meelega proovima ei hakkaks,”  rääkis Maarja.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]XXI rahvusvaheline pressiralli on pikkade traditsioonidega üritus, läbi aegade on eesti ajakirjanikud käinud seal kolleegidega mõõtu võtmas ning mitu korda ka kõik võimalikud auhinnad koju toonud. Seda toredam on tänavu omadele kaasa elada, kui neid “omasid” on nii palju, et hakka või uskuma – estonishing ongi meie armsa isamaa edu võti!

SmallPressRally2461

Jälgi infot pressiralli lehelt
Allikas ja pildid: XXI rahvusvaheline pressiralli

XXI Rahvusvaheline Pressiralli stardib 3. juunil

KOMMENTEERI SIIN