Teisipäev, 16. juuli 2024
Eesti on südame- ja veresoonkonnahaigustesse suremuselt maailmas esirinnas. Südamehaigused on meil jätkuvalt surmapõhjus number üks. Seda enam peaks meid rõõmustama Rotterdami Erasmuse ülikooli teadlaste äsjane uuring, mis näitab, et isegi soliidses eas saab jalgrattasõidu ja kodutöödega oluliselt vähendada südamehaigustesse suremuse riski.

Aktiivne liikumine ja mõistlik treening parandavad tervist ja aitavad kehakaalu kontrolli all hoida. Vananedes inimese keha muutub ning muutuvad ka senised liikumisharjumused – enam ei ole jaksu iga päev jõusaalis rassida või aeroobikatrennis kaasa hüpelda.

Nagu selgub hollandi teadlaste tehtud põhjalikust uuringust, aitab seenioridel raskeid südame- veresoonkonnahaigusi vältida ning juba põetud haigustest edukalt taastuda igapäevane kodutööde tegemine ning jalgrattaga liikumine.

uuring

Uuringus osales 5900 keskmiselt 67-aastast inimest, kellest 640 olid arstide pideva jälgimise all kuni viis aastat tagasi põetud südameinfarkti või muu südamevereskoonkonna haiguse tõttu. Teadlased jagasid osalejad füüsilise aktiivsuse alusel gruppideks. Selgus, et liikuvama eluviisiga seenioride risk uuesti haigestuda vähenes kuni kolmandiku võrra passiivsemate vanuritega võrreldes.

Täpsem analüüs näitas, et just jalgrattasõit ja tavapärased kodutööd vähendavad oluliselt riski haigestuda südame-veresoonkonna tõbedesse. Huvitaval kombel puudus käimisel, aiatööde tegemisel ja sportimisel samasugune mõju seenioride tervisele.

Erasmuse ülikoolis läbi viidud uuring on järjekordne kinnitus, et liikumine aitab vanemaealistel suurendada tervelt elatud aastate hulka. Kehaline aktiivsus tundubki olevat kõige parem mõõdupuu inimese eluea pikkuse ja terviseriskide ennustamisel. Füüsilise vormi põhjal arvutatav bioloogiline vanus on annab adekvaatsema pildi tervisest ja võimalikust elueast kui kronoloogiline iga ehk number, mis on passis kirjas.

Hollandi teadlaste uuring avaldati esmakordselt ajakirjas Ame­rican Jour­nal of Epi­de­mio­logy: “Phy­sical Acti­vity Ty­pes and Coro­nary Heart Di­sease Risk in Midd­le-Aged and El­derly Per­sons.” 2016;183:729–738. Uuringu kokkuvõtet saab lugeda lähemalt siit.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui tahad kaua ja tervena elada, tee usinalt kodutöid ja sõida jalgrattaga! Tundub mõistlik, sest kaua sa selle igapäevase punaveinitrenniga ikka oma maksa vaevad või kepikõnniga naabreid naerutad… jalgratas kuuri alt välja; ja läksime! Muidugi siis, kui tolm pühitud ja põrandad pestud. Kisub vägisi kakluseks, kes täna nõusid pesta saab… eks eesmärk pühitseb abinõu, tahaks ju, et lapselastel oleks omast käest võtta puha elus mõnus mamma ja muhe vanaisa.

Allikas: AJE, pildid: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN