Juuni keskel kirjutas saksa majandusleht Handelsblatt, et Volkswageni kontsern plaanib lõpetada vähemalt 40 mudeli tootmise. Nüüd on ilmsiks tulnud, et lisaks mudelivaliku kokku tõmbamisele kaalub VAG ka vähemkasumlike kaubanärkide müümist. Esimesena võivad kontserni kuuluvast tosinast margist ukse taha saadetud saada MAN ja Ducati.
Selleks, et maailma suurima autotootja, Volkswagen AG suunamuutusi mõista, on vaja pisut taustateadmist. Tõsi on, et kontsern vajab säästupoliitikat, et ellu jääda ning jõuda aastaks taas 2025 kasumisse. Siiski ei kahtle keegi, et VAG august välja ronib; küsimus on, kui kiiresti ja kui edukalt nad seda teha suudavad? Võimalik, et “dieselgate” suudetakse hoopis enda kasuks keerata ning käia konkurentidest oluliselt kiiremini ajaga kaasas.
Holland, Norra ja äsja ka Saksamaa on üks teise järel teinud otsuse, et paarikümne aasta jooksul peavad sisepõlemismootoritega sõiduautode päevad saama loetud. Müüa lubatakse edaspidi üksnes “nullautosid” ehk elektri-ja hübriidajamiga sõidukeid ning tasapisi kehtestatakse piirangud ka vanamoodsate neljarattalistega liikumisele.
Euroopa suurim autoturg on Saksamaal ning kui sealne keskkonnaministeerium otsustab valitsusse viia eelnõu, mille tulemusena aastaks 2020 sõidaks Saksamaa teedel pool miljonit elektriautot ning aastal 2030 pääseksid registrisse üksnes “nullautod” ehk emissioonivabad sõidukid, siis tuleb autotootjatel – sealhulgas maailma suurimal autotootjal – selle otsusega arvestada.
Volkswagen AG on juba mitmeid aastaid panustanud uute parketikõlbulike hübriid- ja elektriautode tootmise ettevalmistamisse. Järk-järgult võetakse kasutusse uudsed modulaarplatvormid ning akutehnoloogia. Vahetult enne pööripäeva möönas VAG tegevjuht Matthias Müller, et kontsern kaalub tõepoolest senise mudelinimistu vähendamist. Ta ei täpsustanud, kui mitu senisest 340-st “välja visatakse”, kinnitas aga veelkordselt, et prioriteediks on tulevikus elektriautod ja nutikate autojagamisteenuste arendamine.
Volkswagen AG mudelinimistu optimeerimine annab võimaluse kokku hoida tootmiskulusid ja tõsta kasumlikkust ning ühtlasi investeerida uutesse tehnoloogiatesse. Eelistatult lõpetatakse nende mudelite tootmine, mis ei ole end ostjate silmis tõestanud. Teiste seas läheb tõenäoliselt ajalukku rotster Eos ning teadmata on ka luksuslimusiini Phaeton tulevik. Viimase müük lõpetati 2016 aastal ning Eose tootmine juba 2015. aastal.
Müller ei nõustunud kommenteerima kuuldusi VAG kaubamärkide müügist. Täna on grupis 12 kaubamärki, sealhulgas valmistatakse kaubikuid ja busse ning mootorrattaid. Ehkki avalikult lükkab VAG kuulujutud mingite markide müügiplaanidest tagasi, on siseringi kuuluva allika kinnitusel teema juhatuse laual.
Kaalumisel on MAN ja Ducati müükipanek. Mis oleks – vaadates Mülleri avaldust, keskenduda elektrisõidukite tootmisele – igati loogiline, et parema tulemuse nimel müüakse maha suured sõidukid ja kaherattalised, mille osakaal VAG grupis on väiksem.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Vanadel eestlastel on mitu head ütlust, mida siinkohal Volkswagen AG tegutsemise julgustamiseks öelda võiks. Näiteks: “mis sitasti see uuesti” või siis “vara üles, hilja voodi, nõnda elekter tuppa toodi”, aga teisalt ka “ära vanasse kaevu sülita enne kui uus valmis”.
Mis siin meil ikka targutada, aeg annab arutust – müüvad- ei müü, jäävad-ei jää. Ju nad ikka jäävad ja küllap ka müüvad. Ning kui prioriteedid on paigas, siis on lihtsam ka tegevust planeerida. Konkurents elektriliste “teslatapjate” segmendis on juba täna nii tihe, et võtab silmad risti. Ainus, mida selle kõige peale päris kindlalt öelda saab – elekter on seekord tulnud, et jääda. Miks muidu maailma suurim sel suunal nii jõletumalt pingutab.
Allikas: Autoblog, meedia: VAG MAN Ladina-Ameerika
http://www.accelerista.com/uudised/tooteuudis/volkswagen-lubab-lapikute-akupakkidega-labimurret/
http://www.accelerista.com/uudised/innovatsioon/volkswagen-avas-innovatsioonikeskuse/