Laupäev, 9. november 2024
Euroopas on elektriautode müük hoogustunud. Mais juhtis edetabelit Model 3, kohe selle kannul Renault Zoe. Tesla näiksegi korraks oma positsioone loovutavat: Model S ja Model X müüginumbrid on mitmendat kuud järjest oodatust tagasihoidlikumad.

Euroopa Liidu ja EFTA riikides müüdi mais 1,44 miljonit uut sõiduautot. 2018. aasta lehekuul müüdi 581 autot ehk 0,04% vähem. Tibatillukene kasv, aga siiski pluss!

Viie kuu kokkuvõttes on uute sõiduautode müük võrreldes eelmise aasta sama perioodiga siiski 2% langenud ehkki EFTA maades on müük 0,5% tõusnud.

Langust veavad ennekõike viiest suuremast turust kolm – Suurbritannias on müük 3,1% miinuspoolel, Itaalias 3,8% ja Hispaanias 3,1%. Prantsusmaal püsis müük eelmise aasta tasemel ja ainsana on viie kuu kokkuvõttes plusspoolel uute sõiduautode müük Saksamaal 1,7 protsendiga.

Balti riikidest jätkus suur kasv Leedus, kus mais müüdi uusi sõiduautosid 35,3% ja viie kuu kokkuvõttes lausa 48,6% rohkem kui mullu.

Lätis kasvab turg veidi tagasihoidlikumas tempos, vastavad näitajad olid 4,5% ja 7,2%. Suur müügilangus oli nii Soomes (seal kukkusid ka juuni müüginumbrid) kui ka Rootsis, kus viie kuu näitajad olid miinuses vastavalt 14,2% ja 14,6%.

Elektriautode müük tõusuteel

Elektriautode müük aga näitab igakuiselt kasvutendentsi. Kuigi eraldi ametlikku statistikat on keeruline saada, otsis statistik Martin Rinne välja JATO (valged) ja Cleantechinca (sinine) numbrid, lõi need kokku ka koondas ühtseks tabeliks.

Viie kuu kokkuvõttes võidab Tesla Model 3. Mais aga astus sellele kandadele Renault Zoe, mis jäi liidrist vaid paarisaja müüdud isendi kaugusele.

Hästi läheb BMW i3 elektriautol, mis samuti on saanud uue kuue ja tõhusamad ajamid. Neljandal kohal on VW e-Golf 1993 müüdud autoga ning alles viiendal Nissan Leaf 1780ga.

Leafi müük ilmselt edaspidi jõudsalt kasvab, sest kogu Euroopas on müügile jõudnud 62 kWh akupakiga e+ versioon, mida pikisilmi oodatud.

Väga kaugele Leafist ei jää ka Hyundai Kona EV, mida mais müüdi EL+EFTA riikides 1700 tükki. Sõsarmudelit Kia Niro EV on samuti peaaegu tuhatkond müüdud. Oslo tänavapildi põhjal võiks arvata, et lõviosa neist on tarnitud trollide maale…

Esmaklassi elektriautode konkurentsis võtavad üksteiselt mõõtu Audi e-Tron (1476 tk), Jaguar I-Pace (1375) ja…rohkem ei olegi väga.

Model 3 ei saa nendega võrrelda, Tesla Model S ja Model X aga kannatavad populaarsuse kahanemise käes. Ja karta on, et turgu pole võtnud mitte Jaguar ja Audi, sest Tesla-fännid on brändile lojaalsed vaid seesama pisem ja särtsakas (ning odavam) Model 3, mis – jällegi Oslo linnapildi põhjal – on absoluutne müügihitt.

Saame tuttavaks: uuenenud Renault Zoe

Neile, kes imestavad: maailma mastaabis on aastaid elektriautode liidrikohta hoidnud Nissan Leaf, Euroopas aga on selle kõrval alati väga popp  olnud ka Renault Zoe, kui taskukohane ja mõnus linnaauto.

Nüüd on Zoe läbinud uuenduskuuri ja saanud peale võimsamad mootorid ning uue akupaki, mis võimaldab ühe laadimisega läbida ligi 400 kilomeetrit.

Kuigi ootasime Nissan Leafile sarnaselt uue generatsiooni Zoe’t, jäid prantslased olemasolevale kindlaks ning piirdusid mõne olulise muudatuse ja kerge väliskohendusega.

Suurenenud on Renault Zoe võimsus ning sõiduulatus. Nüüd saab seda autot laadida ka alalisvoolujaamades. Zoe’l on nüüd uue kujuga leed-esituled ja kabiinis 10-tolline keskekraan koos kogu tingel-tangeliga ning ZEN varustuses on tegu vegan-autoga.

Renault Zoe jõuallikate valikus on kaks elektriajamit: aasta tagasi esitletud 80 kW (R110) mootor ja uudne 100 kW (R135). Viimase puhul võtsid insenerid kasutusele ka võimsama akupaki (Z.E.50).

Nullist sajani kiirendab alla 10 sekundi ja tippkiirus on 140 km/h. R135 pöördemoment on 245 Nm, mis lubab saavutada 80 – 120 km/h kiirenduse 7.1 sekundiga, mis on 2.2 sekundit kiirem kui R110.

Mehaanilise käigukangi asemel on nüüd elektrooniline e-shifter. Üks nupuvajutus saadab vajalikud juhised ajamile.

Valitud seadet kuvatakse nii keskkonsoolis kui ka 10-tollisel keskekraanil. Sõidurežiimis B-Mode pidurdab auto automaatselt, kui juht gaasipedaali lahti laseb.

Zoe 52 kWh aku võimaldab ühe laadimisega sõita 390 kilomeetrit ja laadimisvõimalusi on endisest rohkem – nüüd saab auto akut laadida ka alalisvooluga (DC).

11 kW võimsusega laadimispunktis saavutatakse 125-kilomeetrine sõiduulatus 2 tunniga. 22 kW võimsusega laadimispunktis saavutatakse 125-kilomeetrine sõiduulatus 1 tunniga. 50 kW DC tulemus on 150 km 30 min.

Kodustes tingimustes suudab autoaku end täiesti täis laadida 9 tunni ja 25 minutiga, kasutades 7 kW Wallbox kodulaadijat.

Kodus laadimiseks võib kasutada ka programmeeritavaid valikuid, mis võimaldavad ära kasutada soodsamat öist elektrit.

*EL+EFTA moodustavad 30 riiki. EFTA on Euroopa Vabakaubandusliit

Tabelid: Martin Rinne, AMTEL. Kaanepilt: Renault

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.