Esmaspäev, 27. mai 2024
Readingi ülikooli professor Ed Hawkins võttis kliimamuutuse näitlikustamisel abiks graafiku, kus iga triip tähistab ühte aastat. Mida punasem triip, seda kõrgem keskmine temperatuur. Käsitöömeistrid võivad kärmelt tegutsedes veel enne laulu-ja tantsupidu kliimamuutuste triibumustri valmis kududa.

Briti kliimateadlane Ed Hawkins mõtles välja lihtsa abivahendi kliimamuutuse visualiseerimiseks: ta reastas aastate 1901 – 2018 temperatuurinäidud ja teisendas need sinisteks ja punasteks triipudeks. Mida punasem triip, seda kuumem aasta.

Programmijupp kannab nime Show Your Stripes ja igaüks võib netilehel ise katsetada, kui erinevaid mustreid annavad näiteks Angola või Trinidad ja Tobago temperatuuriread.

Pildi saab alla laadida ja seda kasutada kas Facebooki kaunistusena või soovi korral tõepoolest mõne tarvilise kanga kudumise alusmustrina.

Kes aga tahab aru saada, kas ja mis täpselt meie ilmastikuga muutunud on, võib vaadata Riigi Ilmateenistuse kodulehelt kuude kaupa kokkuvõtteid ja võrrelda näiteks 2019. aasta maikuu andmeid möödunud aastate mai ilmaga.

Olge hoiatatud, et minevikus kaevamine muutub kiiresti väga põnevaks ning järgmiseks tahaks uurida juba ka ilmarekordite kohta ja edasi lugeda pikki prognoose.

Eesti kliimatriip

Soome kliimatriip

Läti kliimatriip

Baltimaad
Kogu maailm

Maailma kliimatriibuks on koondatud olemasolevad andmed alates 1850. aastast. Ja sellelt pildilt on näha, et liigume kuumakursil. Ei teagi, kas olla põnevil või tunda kurbust kaotatud maailma pärast. Palun vabandust, meie lapsed…

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN