Laupäev, 16. november 2024
Lena Murd käis Inglismaal Sunderlandi autotehases, uudistamas, kuidas veerevad liinilt uued Nissan Qashqai mudelid. Autotehase külastus on küllap iga autoajakirjaniku bucket listis ning näha tootmist briti moodi on omaette õnnelik juhus.

See oli üks järjekordne uus auto, mis ligi 18 aastat tagasi Inglismaal, Sunderlandi tehase väravast välja veeres. Ei olnud see luukpära ega (linna)maastur, aga natuke mõlemat. Suur samm autotootjale, murranguline sündmus autotööstusele – nii võib nüüd tagasi vaadates tõdeda. Muidugimõista oli see Nissan Qashqai, krossoverite segmendi looja, või mõnusamalt: kõikide krossoverite vanaema. Qashqaist alates pole automaailm enam endine. Krossoverite revolutsioon on peatamatu.

Tänaseks on Nissan Qashqai ära võlunud üle nelja miljoni ostja maailmas, rohkem kui 100 riigis. See on enimmüüdud auto Ühendkuningriigi ajaloos. Neid on sealmail lausa nii palju, et väidetavalt on igal ajahetkel sinust 500 meetri kaugusel üks Qashqai. Arusaadav, et Qashqai järjekordne uuenduskuur on tootja jaoks tähtsündmus.

Kutse tulla Sunderlandi tehasesse uue Qashqai tootmise alguse pidulikule tähistamisele libises ka minu postkasti! Oh kui kutsujad vaid teaks, kui palju aastaid on autotehase külastus mu bucket listis oodanud…

Tegemist oli ka Sunderlandi tehase jaoks erakordse sündmusega, esimest korda üle 10 aasta võeti seal vastu (auto)ajakirjanikke, värvimistöökotta ei olnud aga meediat seni üldse lubatud.

Metallplaadist moodsaks autoks

Tehasesse pääsemise esimese sammuna saime pähe kiivriomadustega nokamütsid ja kaitseprillid – nii nagu tootmistöötajailgi.

Alustuseks sai päris lähedalt näha, kuidas alumiiniumleherullidest valmisid kerepaneelid. Neid tehakse aastas 13 miljonit.

Iga Qashqai jaoks on vaja 41 ja Juke’ile 35 erinevat kerepaneeli. Keredetailid liikusid mööda liini edasi, igas etapis võtsid need järjest enam tuttavliku kuju. Sädemeid lendas, iga Qashqai tootmisel tehakse 3500 keevituspunkti.

Värvimisosakonda sisenemiseks tuli selga panna spetsiaalne riietus ja läbida tuulekamber, et vältida ebemete värvipinnale sattumist.

Mõned faktid: iga auto värvimiseks kulub umbes 5 liitrit värvi, kogu värvimisprotsess kestab 85 minutit ning on 100% automatiseeritud ehk tööd teevad robotid. Kõik on ka keskkonnasõbralik, värv on veepõhine ja erinevate värvitoonide vahetamine käib väga kiiresti.

Kui senistes etappides tegid suurema töö ära targad masinad, siis koosteliinidel on inimese käteosavust rohkem vaja. Veermik, jõuallikad, kõikvõimalik varustus – iga auto külge läheb 3500-4000 komponenti. Töötatakse kahes vahetuses ja iga töötaja oskab 3 erinevat tööd.

Akude koostamine toimub samuti kohapeal, kolmes vahetuses toodetakse 600 akut 24 tunniga. Qashqai hübriidi akuploki kokkupanek võtab täpselt 14,5 minutit. Ja kui viimane lihv on antud ja kõik hoolikalt üle vaadatud, veereb järjekordne uus auto väravast välja.

Pilk peale ja käed külge?

Kiire ja täpne töö nõuab muidugi oskusi ja kärmeid käsi. Üllatusena ootasid meid tehase karjäärikeskuse esindajad – selgitades, et kui sellest kirjutamistööst peaks villand saama, oleks korralik töö tehases ootamas. No kas saaks sellisest pakkumisest keelduda!

Tegime koolitusalal läbi samasugused katsed nagu kõik tootmistöötajaks pürgijad. Viiest osast koosnev katse tuli sooritada loomulikult aja ja täpsuse peale – detailidest elektriseadmed kokku panna, ühendada kaableid, paigaldada poolikusse autosse tihendeid ning sobitada omavahel väiksemaid mehaanikadetaile.

Ega midagi keerulist polnud ja tundus, et töö lendas käes, aga ettenähtud kiirusega ei saanud vist keegi neid ülesandeid tehtud.

Nissani Sunderlandi tehas: oluline täna ja tulevikus

Kõikide Qashqaide kodu, Sunderlandi tehas on Ühendkuningriigi autotööstuse edulugu. Ajal, kui osa tootjaid on oma UK tegevuse koomale tõmmanud, on Nissan teinud märkimisväärseid investeeringuid.

Nissan Qashqai mudelivärskendusele eelnes £30 miljoni naelane investeering tehase uuendustesse, kokku on jaapani autotootja suunanud sinna £6 miljardit naela.

Kirde-Inglismaal paiknev Sunderlandi tehas on oluline ka oma piirkonna majandusele. 1986. aastal asutatud tehasest sai kiiresti Nissani Euroopa tootmise jaoks oluline keskus, seda esmalt tänu populaarsele Nissan Bluebirdile. Alates 2006. aastast on Sunderlandis toodetud enam kui 4 miljonit Qashqaid, lisaks tulevad sealt ka Nissan Juke ja Leaf.

UK suurimas autotehases töötab 6000 inimest, pluss1000 disaini-, tehnika-, varuosakeskuste ning müügi- ja turundustöötajat erinevates Inglismaa paikades. Lisaks annab see tööd ligi 30 000 tarneahela töötajale – see on päris oluline mõju sealsele autotööstusele.

Täiselektrilise tuleviku võti – EV36Zero

Nissani tulevikku suunatud EV36Zero jätkusuutliku tootmise projekt hõlmab nii elektriautode kui ka akude tootmist, mille jaoks vajalik energia tuleb taastuvenergiaallikatest.

Sunderlandi tehase tuule- ja päikeseenergiapargid toodavad juba täna ~20% tootmise energiavajadusest – 10 tuuleturbiini panus on 6.6MW ja 4.75MW tuleb päikesepaneelidelt.

Tehases hakatakse tootma ka kõiki tulevasi elektrilisi Qashqaisid, Juke ja Leafe, vastavalt Nissani eesmärgile, et aastaks 2030 on 100% Euroopa mudelivalikust elektrifitseeritud. Aastaks 2050 on kavas saavutada süsinikuneutraalsus kõikides tegevustes.

Nissan tegeleb akutehnoloogiate arendamisega, kavakohaselt peaks esimene tahkisakuga auto ilmavalgust nägema aastal 2028, ent käsil on ka praeguse liitium-ioontehnoloogia tõhusamaks muutmine.

Uuenenud Nissan Qashqai – mis on uudist?

Tehaseväravast välja veerevad uued Qashqaid jõuavad peagi ka Eestisse. Külastuse ajal saime uudismudeli seest ja väljast üle vaadata, sõita veel ei saanud.

Qashqai disain meenutab nüüd veidi Nissan Ariyat, selle esivõre kujunduselemendid on inspireeritud iidsetest Jaapani turvisemustritest, esi- ja tagatuled ning põrkerauad on samuti uued.

Interjööris, sealhulgas ka ustel ja armatuurlaual rohkesti kasutatud alcantara-kangas loob õdusa keskkonna, samas rõhutades ka sportlikkust. Mürasummutuse eesmärgil on uuel Qashqail paksemad klaasid.

Tehnoloogiauuendusi on nii sõiduki juhiabilistes kui ka infolustis. NissanConnect infotainment on nüüdsest – sarnaselt näiteks Renault`sõidukitele integreeritud Google’iga. Ka ekraan on suurem.

Kaamerasüsteemil on 3D funktsioon, juht saab valida 8 kaameravaate vahel, et näha autot nii linnulennult kui ka igast küljest, et manööverdades võimalikke takistusi märgata.

Ekraanilt saab näha ka kapoti alla ning seda, mis esirataste juures toimub. Mitmed uued juhiabid on saadaval põhivarustuses. Väga meeldiv, et kliimasüsteemi juhtimiseks on nupud ja ka roolil olevad lülitid on ehtsad.

Jõuallikate valikus on e-POWER 187 hj täishübriid ning DiG-T 140 ja DiG-T 158 poohübriidid, millest saadaval ka nelikveolised versioonid. E-POWER hübriidsüsteemil veab rattaid elektrimootor, pakkudes elektriautolikke sõiduomadusi.

Uuenenud 3. põlvkonna Qashqai on kohe jõudmas Nissani esindustesse, hind on hetkel veel saladuskatte all, kuid tasub uudistel silma peal hoida.

Nissan Qashqai faktides

■ Disain, inseneritöö ja tootmine UK-s
■ Ühe Qashqai tootmiseks kulub 14 tundi
■ Iga auto läbib tootmise jooksul 1000 kvaliteedikontrolli
■ Populaarseim värv on Gun Metal Grey
■ Keskmiselt on alates 2006 aastast veerenud Sunderlandi tehasest välja üks uus Qashqai iga 140 sekundi tagant iga päev
■ Kokku on seni toodetud 4.4 miljonit Qashqaid, neist enam kui 120,000 on e-POWER hübriidid

Foto ja videomaterjal: Nissani Sunderlandi tehas, pressiteenistus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.