Neljapäev, 28. märts 2024
Volkswageni Baltikumi maaletooja tegi Noblessneri kvartalis ajakirjanikele ülevaate 2019. aasta müügitulemustest ning näitas kahte olulist uudismudelit: Golf VIII ja T 6.1. Alanud aastalt loodab Moller Baltic Import veelgi paremat tulemust, sest müügile jõuab mitu uut  autot, sealhulgas I.D 3 elektriauto, millele ennustatakse suurt müügiedu.
Volkswageni aastaesitlus ajakirjanikele

Moller Baltic Import tegi 2019. aastal Baltimaades kõigi aegade rekordi ja müüs ligi 12 000 Audi ja Volkswageni sõidu- ning tarbeautot, millest enam kui 8200 olid Volkswageni sõidukid. 300 mln eurone käive on alates 2011. aastast, mil toimus majanduslangusejärgne kosumine, kõige soliidsem.

2019. aastal toimetas Volkswagen Eestis klientidele üle 1900 sõiduki ja tõusis kõikide markide edetabelis kolmandaks – Lätis ja Leedus oli müügiedu veelgi suurem ning kokkuvõttes ollakse Baltimaades Toyota järel teisel kohal.

Müüduimaks VW mudeliks tõusis…Tiguan!

Kuigi Volkswagen jäi maasturitaoliste autode diskole pisut hiljaks, astuti tuppa mitmekesi korraga ning tänaseks on ka volkari kliendid avastanud, et kõige toredam auto on kõrgem ja kandilisem kompaktne krossover: 2019. aastal kasvas segment Baltimaades kokku 62%.

Osteti kõike, mis natukenegi maasturit meenutas: vana head Tiguani, T-Roc’i ja Touaregi, ka taskumaastur T-Cross ei saanud tähelepanupuuduse üle kurta.

Kui mäletate, siis Touaregiga proovisõitu tehes mõtiskles Uku Tampere pikemalt selle üle, kes seda autot osta võiks ja jõudis koos müügieksperdiga järeldusele, et ostab inimene, kes tahab kõigi mugavustega autot, aga ei taha end väga eksponeerida.

Tundub, et neid, kelle jaoks mugavus on edevusest tähtsam, on Eestis, Lätis ja Leedus palju: mullu kahekordistas VW Touaregi ja ka T-Roci müüki.

Müüduim Volkswageni mudel kolmes Balti riigis oli 2019. aastal Tiguan. A segmendi SUV-de seas võttis ta teise koha Toyota RAV4 järel. Kokku müüdi 2132 Tiguani, kasv tunamullusega võrreldes 20%.

Volkswagen saavutas häid tulemusi ka A0 segmendis, kus bränd ei olnud veel mõni aasta tagasi oma tootevalikuga esindatud.

Baltimaades oli A0 SUV segmendis populaarsuselt kolmas mudel T-Roc, mida müüdi 1103 tükki ning neljandal kohal T-Cross 585 müüdud autoga.

Māris Zoltners – Volkswageni tarbeautode brändijuht Baltikumis
Tegevjuht räägib eesti keelt!

Moller Baltic Import tegevjuht Ilze Grase-Kibilde, kes oma ettekandes keskendus pikemalt tänavustele eesmärkidele, alustas oma etteastet ilusas eesti keeles!

Allakirjutanul vajus lõug selle peale üsna kõva kolksuga lauale ning jäi sinna mõneks ajaks: eesti keelt kõnelev lätlanna on küllalt haruldane vaatepilt! Hiljem kohvilauas sai see koht klaaritud: Ilze on varasemalt kuus aastat Eestis elanud ja töötanud. Kuigi ettekande põhiosa oli inglise keeles, oli žest südantsoojendav – uskuge, nii võidetakse sõpru!

Ilze Grase-Kibilde – Moller Baltic Import tegevjuht

Ilze Graze-Kibilde tõdes, et 2019. aastal oli väljakutseid palju. Lisaks (tõenäoliselt) pea peale kukkunud euroametnike “mine sinna, ei tea kuhu, too seda, ei tea mida” – laadis direktiividele, mille eesmärk on autod ilmselt maamunalt üldse ära kaotada (see lõik on puhas autori omalooming, Ilze midagi sellist ei öelnud vaid rääkis CO2 uutest normidest), on autotootjate ees ülesanne leida ühine keel Y-generatsiooniga, kes tahaksid autot kasutada, aga mitte omada.

„Hoolimata 2019. aasta väljakutsetest, suutsime end taas ületada ja saavutada kõigis valdkondades, nii uute autode müügis, järelteeninduses ja majandustulemustes – kõigi aegade kõrgeimad tulemused,” rõõmustas tegevjuht.

Ta tõdes, et seda kõike poleks olnud võimalik saavutada pühendunud meeskonnata ja edasimüügivõrgustikuta, mis järjest laieneb: 2019. aastal avati uus müügiesindus Viljandis ning tänavu aprillis lisandub üks müügikoht Kuressaares.

Ilze Grase-Kibilde kiitis viljandlaste entusiasmi ja algatusvõimet, teha nutikaid sotsiaalkampaaniaid, mille tulemusena on kliendil ülevaade, kes on need inimesed, kes tema heaolu nimel igapäevaselt töötavad.

Loomulikult ei saa ükski autobränd olla edukas lihtsalt ilusate silmade eest, vaja on häid mudeleid ning neid VW-l ju on – kasvõi kui vaadata Euro NCAPi tulemusi, on tegu turvaliste sõiduvahenditega. Uus Golf muuseas on varasemast paremini (baas)varustatud. Asjad liiguvad.

“Tänavu keskendume oma äripotentsiaali arendamisele, tooteportfelli elektrifitseerimisele ning klientide võimaluste digitaliseerimisele. Lisaks on meie eesmärk saada parimaks autotööstuse tööandjaks Baltimaades,“ kommenteeris Moller Baltic Import tegevjuht Ilze Grase-Ķibilde.

Kolm täiselektrilist autot tulevad… kui tulevad

Pole mõtet halva mängu juures head nägu teha: maaletooja on VW elektriautode suhtes samasuguses teadmatuses nagu me kõik: viimaste uudiste põhjal on I.D 3 tulekut lükatud edasi suvesse.

Kui hästi läheb, saavad esimesed tellijad ja meedia ühel ajal autod kätte, selle vahega, et tellijad saavad need endale, meedia korraks rooli katsuda ja pedaale pressida.

I.D 3 kõrval peaks VW tänavu valmis saama veel 2 täiselektrilist autot: I.D 4 ja I.D Buzz väikebussi. Kas ja millal nende ettetellimine avatakse ja kunas jõuavad päris autod päriselt kohale, ei tea. Oma esimese e-SUV loodab VW tootmisse saada veel selle aasta lõpus.

Mis põhjusel uued “ideed” – Lätis muuseas öeldakse I.D kohta mitte “aidii” vaid “idee” ja samamoodi võiks see olla ka eesti keeles, arutasime Ilzega – aina venivad, ei oska täpselt keegi öelda.

Esimene, aga ilmselt mitte kõige suurem mure on akud. VW-l on mitmeid tarnijaid ja optimistlik tulevikulootus ehitada omaenda akutehas.

Teine mure on tarkvara, mis ei ole veel päriselt valmis ja lisatakse platsile toodetud autodele siis kui see on valmis. Ja kolmas on ilmselt ablas Hiina turg, mis nõuab volkarilt metsikutes kogustes elektriautosid kohe ja nüüd. (Aga see kõik on vaid autori oletus, telgitaguste kõrvalistele paljastamine ei kuulu ühegi ettevõtte kommunikatsiooniarsenali.)

Iga tootmisega viivitatud päev tähendab aga, et pea kohal välkuv trahvikirves lõikab sahinal juba lokke maha. “Meil on igapäevane normaalsus alustada hommikuid uute ümberarvutustega, et CO2 uutele normidele vastata,” ütles Justas Nekrošius, Volkswageni brändijuht Baltikumis oma ettekandes.

Hea uudis on aga see, et VW e-up on täitsa olemas juba mitu aega ning uuenenud versioonis suudab see ühekorraga isegi kuni 260 km maha vuristada.

Volkswagen loodab, et 2021. aastal on kuni 40% nende Balti riikides müüdavatest autodest elektrilised. 2020 toob värskendust ka e-autode tootevalikusse.

Esimeseks mudeliks, mis on juba esindustes saadaval, ongi uus e-up!, mille maksimaalseks sõiduulatuseks on 260 km (WLTP) ning alghind on 19 990 eurot.

Ja need tavalised uued

Märtsi algusest on Eestis saadaval uus Golf VIII, mille jõuallikate valikus on ka mahehübriid. Auto odavamas versioonis on kõvasti panustatud varustusele: see poliitika on mõnel teisel brändil juba mõnda aega olnud, “rehad” ei müü enam ammu.

Legendaarse kompaktklassi uue põlvkonna sõiduk, mida tutvustati täna esmakordselt Eesti ajakirjanikele, on nüüd eelmüügis hinnaga alates 19 830 eurot.

Esimene pilk uuele Golfile veenab, et volkar on moodsad tantsusammud selgeks saanud: kokpit on põhimõtteliselt 1 suur digidisplei ja käigukastist on nad kah ainult ühe pisikese niblaka alles jätnud. Ruumi oli taga ja ees kõvasti ja auto ise näeb tegelikult paganama hea välja. Eks peagi selgub, kuidas sellega sõita on.

Golf VIII digidisplei. Foto: Ylle Tampere tagaistmelt

Sügisest on saadaval uuenenud Arteon – mis tuleb ka universaalina ja näeb väga Porsche Panamera välja –, ning selle kannul üsna pea Tiguani värskendus. Volkswagen lõpetab aasta Golf VIII Variant lansseerimisega.

Ja kes ülal fookust hoidis, mäletab, et ka elektriline krossover I.D 4 peaks aasta lõpus elusuuruses tootmisse jõudma. Selle esmaesitlust New Yorgi autonäitusel lükati just edasi, võimalik, et Detroit’is seda siiski näidatakse.

Tarbesõidukite segmendis üks lahkuja

Eelmine aasta oli Baltikumis rekordiline ka Volkswageni tarbesõidukitele – enam kui 2700 sõidukit anti klientidele üle ning sellega saavutati 9% kasv. Pole paha, arvestades, et segment tervikuna aasta lõpus kõvasti kukkus.

Euroopas oli müügikasv vaid 0,5%. Baltimaades olid Volkswageni tarbesõidukid omas segmendis number üks. Eestis klientideni toimetatud 492 sõidukiga saavutas Volkswagen tarbesõidukite kategoorias 1,4% müügikasvu ning 7,8% turuosa.

Möödunud aasta populaarseimad mudelid olid Caddy, mis moodustas kogumüügist 31%, Crafter 19% ning “T”-d ehk Transporter, Caravelle ja Multivan (38% müügimahust).

Ajakirjanikele näidati uuenenud T Multivan 6.1 versiooni, mille juhiabisid ja turvavidinaid on vingelt uuendatud. Caddy 5 maailma esmaesitlus toimub veebruari lõpus, Baltimaadesse jõuab see tänavu hilissügisel.

Volkswagen Amarok aga lõpetab. Selle “kõige-kõigemat” V6 versiooni on veel saada, tuleb ka Hunter-eriseeria ja siis pakitakse pillid umbes kaheks aastaks kokku.

2022. aastal peaks ilmavalgust nägema VW ja Fordi esiklaps, teine isa on Ford Ranger. Mis sealt täpselt välja vupsab ja kas see on hübriidne või elektriline – eks me saa siis teada, aga tõenäoliselt ei funkka see beebi elektriajamita mitte, sest need va nikastanud euroametnikud ähvardavad muidu kogu sünnitusmajale pommi panna.

Kokkuvõtteks: elu ei tohi liiga tõsiselt võtta
Loo autor Golfi najal eputamas

Lühike tagasivaade CO2 paanikale võiks välja näha selline: VW oli esimene, kes trikitamisega vahele jäi, pärasttulijate jaoks enam kisa ei jätkunud. Niisiis peab VW olema see, kes autotööstuse põlleesise ka puhtaks kasib.

Eks nad püüavad hirmsasti, aga alati ei tule kohe välja. Lohtuseks, et tavainimest tegelikult kogu see tants ja trall ju ei huvita, tema ostab ikka oma punase auto või valge kaubiku ja proovib leiva lauale tuua.

Molleri tiim oli täna aastakokkuvõtet ja tulevikuvaadet tehes igatahes optimistlikult meelestatud: elu ei saa liig tõsiselt võtta olukorras, kus valimised on iga nelja aasta tagant.

On selge, et elektriautod tulevad, aga mitte sellepärast, et mägrapeeru kaitsta vaid teadmises, et ükskord saab nafta otsa. Päriselt ka. Ja millega te siis liigute, kodanikud autosõltlased!?

Läheb nagu läheb, põnev autoaasta on alanud. Laske rahakotirauad lõdvemale.

Pildid: Uku Tampere (Ylle Golfi najal laamendamas), Marek Metslaid

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN