Kolmapäev, 18. detsember 2024
Töötamise registreerimise kohustus on kõigil tööandjatel. Hiljemalt tööle asumise päevast peab töötaja, kes maksab Eestis makse, olema registrisse kantud. Maksu-ja tolliamet korraldas möödunud nädalal Tallinnas vaatlusreide, mille tulemusena selgus, et tööandjad on üldiselt seadusega kursis ja täidavad kohustust korrektselt.

Möödunud nädalal teostasid maksu- ja tolliameti (MTA) ametnikud vaatlusi mitmetes ümbrikupalga riskiga majutus- ja toitlustusettevõtete tegevuskohtades.

Kontrollitud 18 asutuse 85 töötajast vaid kolm ei olnud töötamise registris registreeritud, kuid pooltele ettevõtetele jätkab amet nõu andmist, et nad saaksid võimalikud maksuriskid maandada.

Töötamise registrisse kandimise kord on kirjeldatud täpsemalt siin

ÜMBRIKUPALGA VASTU TÄPSE KÄIBEARVESTUSEGA

MTA suurema tähelepanu all oli lisaks töötamise registreerimisele ka ettevõtete käibearvestus ja tegevuskoha kassasüsteem, mille kaudu saab amet tuvastada võimalikku käibe varjamist ja hinnata sularaha osakaalu ettevõttes. Just varjatud käibe arvelt tavaliselt ümbrikupalkasid makstaksegi.

„On väga positiivne, et töötamise registreerimisega praktiliselt muresid Tallinna majutus- ja toitlustusasutustes ei esinenud. Kuid kindlasti aitame ettevõtete maksuasjades mõnevõrra detailsemalt veel erinevad riskid üle vaadata, et ka muud asjad korras oleksid,“ rääkis MTA maksuauditi üksuse juht Oscar Õun.

„Jätkame vaatluste tegemist ning ettevõtjate nõustamist ümbrikupalkade teemal üle kogu Eesti. Valdav enamus ettevõtjaid käituvad ju korrektselt ning maksavad oma töötajatele ametlikku palka, meie ülesanne on neid ettevõtjaid ebaausa konkurentsi eest kaitsta,“ lisas ta.

Vaatlusi viidi läbi Tallinna kesklinnas ja Lasnamäel paiknenud majutus- ja toitlustusettevõtete tegevuskohtades, eesmärgiga kontrollida töötajate nõuetekohast registreerimist töötamise registris.

VÕTMESÕNA ON TEADLIKKUSE KASV

Ametnikud kogusid teavet ettevõtete sisemise töökorralduse ja võimaliku ümbrikupalga maksmise kohta, samuti juhtisid äriühingu ja töötajate tähelepanu ümbrikupalga maksmise kahtlust tekitavatele näitajatele.

Mitmes kohas oli vaatlustele kaasatud ka liikuvkontrolli ametnikud, kes kontrollisid võimalikke aktsiisiriske. Võimalik rikkumine tuvastati vaid ühes tegevuskohas, täpsemad asjaolud selgitatakse välja algatatud menetluse käigus.

ÜMBRIKUPALKADE TEEMA ON AKTUAALNE KOGU EUROOPAS

Eesti Konjunktuuriinstituut uuris ümbrikupalkade levikut Eestis põhjalikumalt 2016. aastal. Uuringust selgus, et Põhja-Eestis on probleem väiksem ning töötajad on tealikud riskidest, mis “mustalt” maksmisega kaasnevad.

Kõige probleemsemad on teatud valdkonnad: ehitus, majutus- ja toitlustusasutused, meelelahutusäri. Petiste püüdmine muutub keeruliseks olukorras, kus raha makstakse kombineeritult: osa ametlikult, osa ümbrikus või muude hüvede näol.

Töötamise register on suur samm edasi petuskeemide vältimisel, uus tulumaksuseadus aga võib kaardid segi lüüa: 500-eurone tulumaksutagastus, mis peaks aitama madalapalgalistel paremini toime tulla, on tänaseks külvanud kõvasti segadust ning kombineeritud tasumaksmise teema taas tõstatada.

Euroopa Liidus üldisemalt ollakse trikitamisega aga kimpus ning skeemitajate esireas troonivad kahjuks just Ida-Euroopa riigid, kellega ühte patta pannakse ka Eesti.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Miks üldse teeb üks tehnikaportaal juttu teemal “surm ja maksud”? Lihtne. Kui eluajal makse ei maksa, saab surm olema vastik, see-eest piinarikas.

Meie raamatupidamisguru Külliki Kirtsi soovitab sõpru hästi valida: “Ettevõtja, kes püüab seadustest kõrvale hiilida, ja pakub töötajale kahtlast skeemitamist, ei ole ettevõtja vaid maksupettur. Töötajal puudub igasugune kohustus ja mõte olla jamas kaasosaline. Nimetame asju õigete nimedega. Kui me tahame, et meil on Eesti riik, tahame sõita paremate autodega ja saada kiirelt arstiabi, siis ei saa me samal ajal petta ja varastada.”

Julmalt otse öeldud, eks ole? Just sellepärast me maksuteemasid aeg-ajalt käsile võtamegi, et oleks meeles – tahad toredat elu, ole aus.

Allikas: MTA. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.