Pühapäev, 24. november 2024
Ajad, mil vurr või üleskeeratav auto olid mänguasjade tipptehnoloogia, on jäädavalt möödas. Tänapäeva lapsed tahavad, et nende mänguasjad ühenduksid interneti ja nutiseadmetega, ja laseksid neil osa saada uusimatest trendidest tehnikavallas, vahel isegi enne nende vanemaid. Et aidata fossiilidel reel püsida, on siin 11 tulevate jõulude ägedaimat tehnikalelu.

Iga mänguasja puhul on üritatud ka anda aimu, mis vanuses lastele see sobib, kui palju maksab eBay’s või Amazonis, ja kui, siis mis teisi seadmeid veel juurde vaja on.

[dropcap]ANKI OVERDRIVE [/dropcap]Kui Scalextrici stiilis autorajad jäävad alati meie südamesse (ja mõnel eriti õnnelikul ka vanemate juurde), sihib Anki Overdrive oma ühenduvuse, nutikate mänguvõimaluste ja rööpata autodega sama positsiooni tänapäeva laste seas. Teise põlvkonna komplekti on võrreldes originaaliga täiustatud, näiteks mattidest raja asemel on kasutusel moodulid.

anki-overdrive
Anki Overdrive

Anki Overdrive on mõeldud üle seitsme aasta vanustele lastele, kuigi ilmselt on küllalt vanemaid, kes ei suuda ära oodata, millal selle üles panna saab. Igal kasutajal on vaja Androidi või iOS nutitelefoni või tahvelarvutit, et autot juhtida. Stardikomplekt – rada ja kaks autot – maksab eBayst tellides alates 150 eurost.

[dropcap]LEGO DIMENSIONS [/dropcap]Mängukujukeste turg on viimastel aastatel plahvatuslikult kasvanud, ja kuigi lastakse välja uued Skylanderid, Disney Infinity ja Nintendo Amiibod, tundub, et see aasta on Lego Dimensionsi päralt. Põhikomplekt, mis lastakse välja enamiku uuemate mängukonsoolide jaoks, koosneb “põhiportaalist” ja sinna peale käivatest mängus kasutatavatest kokkupandavatest Lego kujukestest.

Lego Dimensions
Lego Dimensions

Sarnaselt teistele Lego videomängudele on suured frantsiisid need, mille ümber põhiline mäng käib. Näiteks viska peale kujukesed telesarjadest ja filmidest nagu Simpsonid, Tagasi Tulevikku või Doktor Who, ja saad nendel põhinevad mängumaailmad. Stardikomplekt maksab olenevalt konsoolist 100 euro ringis, lisakomplekte saab 20-40 euro eest. Soovituslik vanus on 7-14.

[dropcap]MATTEL VIEWMASTER VR [/dropcap]Kui eelmine aasta oli popp nutikell lastele, siis sel aastal on teemaks virtuaalne reaalsus. Selles aitab meid ViewMaster VR, vana ViewMasteri virtuaalne järeltulija.

Kasutaja peab vaid pärast vastava appi installimist panema oma nutitelefoni (või vanemate oma) umbes 45 eurot maksvasse ViewMasterisse ja saabki asuda tasulisi allalaaditavaid või juurdeostetavaid virtuaalreaalsusi nautima. ViewMaster sobib lastele vanuses 7 aastat ja üle ning ilmselgelt vajab ühilduvat nutitelefoni.

Mattel View Master VR
Mattel View Master VR

[dropcap]SPHERO BB-8 [/dropcap]Sphero robotipallid on lõbusad ja harivad, ja nüüd on neil ka Star Wars. Sphero BB-8 sarnaneb teistele Sphero robotipallidele, kuid seekord näeb välja nagu BB-8 filmist Star Wars – The Force Awakens, koos peaga, mis maagiliselt (okei, magnetitega) end otse hoiab, kui pall ringi veereb.

BB8
Foto: Sphero

BB-8 juhitakse nutitelefoni appiga, või häälkäsklustega. Sarnaselt teistele Sphero robotipallidele eelistab ka see umbes 200-eurone lelu vaipkattele puitpõrandat ja tahab saada ühilduvat Androidi või iOS nutitelefoni. Kui need nõudmised sobivad, siis ühe laadimisega saab mängida umbes tunni ja sobib lastele vanuses üle 7 aasta.

[dropcap]WOWWEE MIPOSAUR [/dropcap]MiPosaur ehk MiPosaurus on tulemuseks, kui kombineerida eelmise aasta MiP-roboti tehnoloogia ja laste suur lemmik dinosaurus. MiPosaurus järgib oma juhtkuuli juhiseid ja vastab selle kontrollžestidele või sabast tõmbamisele. Täpsemalt saab saurust juhtida iOS või Androidi rakendusega, samuti saab saurust premeerida ja sellega mänge mängida.

Miposaur
Foto: WowWee

MiPosaurus on sobivaim lastele vanuses 6-12, ja selle plussiks on, et nutitelefon ei ole mängimiseks vältimatult vajalik. Natuke üle 100 euro maksev MiPosaurus töötab AA ja AAA patareidega, mis tähendab, et aku laadimise järel ei pea ootama.

[dropcap]OSMO [/dropcap]Peaaegu maagiliselt iPadi ja füüsilist mängu kombineerides on Osmo juba mõned aastad oma harivate mängudega 4-12 aastaseid lapsi võlunud. Sel aastal lisandus valikusse matemaatikamäng “Numbrid”, kus lapsed saavad väikesi numbritega plaadikesi iPadi ette visates küsimustele vastata ja mängus edasi liikuda.

Mängurakendusi saab alla laadida tasuta ja nende hulgas on kirjutamise, joonistamise, matemaatika ja füüsika mängud. Tõsi, enamik neist nõuab siiski sobivat füüsilist mängukomplekti lisaks. Natuke alla 100 euro maksev Osmo stardikomplekt sisaldab iPadi alust, reflektorit ja kahe mängu füüsilisi komplekte.

Osmo mängud i-Padi jaoks
Osmo mängud i-Padi jaoks

[dropcap]MECCANO MECCANOID [/dropcap]Meccano inspireeris terveid inseneride põlvkondi ja nüüd võib see mõjuda sarnaselt robootikutele. G15 KS ja G15 on ehita-endale-ise robotsõprade duo, mis koosnevad klassikalistest Meccano- ja robotiosadest.

Lisaks sellele, et robotite ehitamine on iseenesest lõbus, saab valmis roboteid kergelt programmeerida ja kontrollida nutitelefonirakendusega. Robotid suudavad nalju rääkida, mänge mängida ja kasutada üle 1000 eelprogrammeeritud faasi.

Meccanoid
Foto: Meccano

Üle 10-aastastele lastele mõeldud Meccanoid on saadaval kahes variandis – umbes 190 eurot maksev G15 on 60 cm pikk ja koosneb üle 600 osast, ja üle 400-eurose hinnaga G15 KS on 120 cm pikkune ja koosneb üle 1100 osast. Kuna Meccanoide saab programmeerida nende käsi liigutades või nendega rääkides, ei ole nendega mängimiseks pidevalt nutiseadet vaja, kuigi see annab täiendavaid funktsioonivõimalusi.

[dropcap]I-QUE INTELLIGENT ROBOT [/dropcap]i-Que intelligentne robot ühendub nutitelefonirakenduse abil internetti ja suudab siis vastata küsimustele ja mängida mänge. Umbes 85 eurot maksev robot peaks sobima 6-12 aastastele lastele ja töötab AA patareidega. Lisaks võimaldavad liigesed ja motoriseeritud jäsemed tal tantsida. Androidi või iOS seade on kõnetuvastuseks ja internetiotsinguks (lapsesõbralik otsing) nõutav.

iQue
Foto: i-Que

[dropcap]LEAPFROG EPIC [/dropcap]Noorematele, 4-8-aastastele lastele mõeldud tahvelarvutite seas tõuseb esile vastupidava disaini, 7-tollise ekraani ja Androidipõhise operatsioonisüsteemiga LeapFrog Epic. Piisavalt võimas, et lastele sobida, sisaldab Epic lapsesõbralikku keskkonda ja harivaid rakendusi, olles sellega meele järele ka vanematele.

Leapfrog Epic
Foto: Leapfrog

LeapFrog maksab umbes 170 eurot ja tasulisi rakendusi, sealhulgas mitmeid Androidi hitte, on võimalik alla laadida. Natuke vanemale lapsele aga tasub kaaluda 110 euro ringi jääva hinnaga Amazoni Fire Kids Edition’it.

[dropcap]PARROT AIRBORNE NIGHT [/dropcap]Kuigi näiteks DJI Phantom 3 Professional droon võib olla lastele natuke liiga karm kingitus, ei tähenda see, et lapsed peavad lendamisrõõmust üldse ilma jääma. Airborne Night kuulub Parroti minidroonide hulka ja pakub võimalust taskukohaselt droonide lõbusa seltskonnaga ühineda.

Airborne Night, mille puhul saab valida erinevate välimuste vahel ja mis sobib lendamiseks nii toas kui õues, on juhitav nutitelefoni rakenduse kaudu, mis laseb lisaks reguleerida tulesid ja teha õhust madala resolutsiooniga fotosid. 130 eurot maksva drooniga saab tunniajase laadimise järel lennata 9 minutit.

[dropcap]DASH JA DOT [/dropcap]Dash ja Dot (ehk Kriips ja Punkt) on toredad mänguasjad, kuid robotiduo tegelik eesmärk on juhtida lapsi robootika ja kodeerimise maailmas. iOS või Androidi rakenduse kaudu robotitega mängimiseks, peavad lapsed kasutama mõistatuste lahendamiseks oma kujutlusvõimet ja sel moel tahes-tahtmatult õpivad.

Kuigi sihtgrupp on üle 8-aastased lapsed, ei tähenda see, et ka nooremad lapsed ei võiks tunda rõõmu mõnest rakendusest, võimalusest ühendada Legoga või näiteks läbi rakenduse Dashiga ksülofoni mängimisest. Kriips ja Punkt on küll saadaval ka eraldi, kuid koos maksab paar umbes 230 eurot.

Dash Dot
Foto: Makewonder

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Aeg on tõesti edasi läinud ja huvitav on jälgida, kuidas sellega on kaasa läinud ka lapsed. Võib öelda, et lapsed ei oska enam ise mänge välja mõelda või fantaseerida, et neile on vaja roboteid ja rakendusi, samas tehnikamänguasjadega peab ka oskama mängida.

Meie tegime omal ajal mitte millestki endale maailmu, tänapäeval võtavad lapsed maailma ja teevad sellest midagi sootuks uut. Siiski selliste tehnikalelude juures jääb minu jaoks natuke puudu soojusest ja individuaalsusest. Aga võib-olla olen ma lihtsalt vana. Ja selle drooni võtaks tegelikult isegi…

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Lisame omalt poolt sellesse loetellu ka vahva väikese Edisoni-nimelise roboti, mille populaarsust Eesti laste seas on innovaatilised isad-emad tänu toimivale FB kogukonnale usinalt kasvatanud. Edisoniga saab mängida nii üksinda kodus, kui paljukesi koolis ning temaga koos lähevad kasutusse kõik aegade jooksul sahtlisse kogunenud Legod.

Allikas: GizMag, fotod: mänguasjatootjad

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.