Audi e-tron elektriauto on ametlikult esitletud ja see on äge! Martin Haven teeb kirgliku videoesitluse, kus saame e-troni kohta kõik olulise teada. Mercedes-Benz EQC, karda! Tesla saab aga ajapikendust, kui just Elon Musk oma impulsiivsuses midagi pekki ei keera.
Sügisese pööripäeva eel, 17. septembril, näidati San Franciscos lõpuks ometi Audi esimest elektriautot. Algne kava nägi ette e-linnamaasturi esmaesitluse Audi aastakoosolekul Brüsselis, aga San Francisco on kahtlemata ägedam paik ühe noobli särtsuka esitlemiseks. Samal ajal e-troni väljaveeretamisega avati ka esimene suur elektriautode laadimisjaam.
Martin Haven on Briti vabakutseline autoajakirjanik, kelle häält oleme kuulnud paljude Eurospordi autospordivõistluste taustal ning kelle artikleid ja raadiosaateid fännatakse kogu Euroopas.
Audi on valinud Haveni esitlema oma uut e-tron elektriautot ning me soovitame soojalt see video algusest lõpuni ära vaadata – nauditaval ja tempokal moel saame teada kõik üksikasjad tulevase särtsuhiti kohta.
https://www.youtube.com/watch?v=TJaHCNlDRcs
Audi e-tron on tootja esimene elektrisõiduk ning nagu ka Haven tõdeb, on see maailma muutnud quattro järel teine nii märkimisväärne sündmus tootja lähiajaloos. Tegu on viimaste aastate kõige erilisema, oodatuma, ihaldatuma mudeliga. Ent ka quattro on e-troni puhul jutuks!
PARIM QUATTRO MIDA KEEGI NÄINUD
Vastsündinud Audi e-tron tugineb uhiuuele elektrisõidukiplatvormile, ka akud ja ajamid on Audi oma toodang. Oma mõõtmetelt jääb 4,9-meetrine e-tron Q5 ja Q7 linnamaasturite vahepeale. No et nagu peaaegu Q6 siis.
Elektriajameid on kaks, üks kummagi telje jaoks, koguvõimsusega 300 kW ehk ligikaudu 400 hj. Kiirendus 0 – 100 km/h kestab 5,7 sekundit, tippvõimsusel suudab Audi e-tron toimida maksimaalselt 8 sekundit korraga.
Ent selle quattro-nelikveosüsteem on kõrgemal tasemel kui ühelgi teisel Audi mudelil.
95 kWh akupakett tagab uue mõõtmismeetodi WLTP kohaselt enam kui 400 kilomeetrise sõiduulatuse. 150 kW kiirlaadimisel saab 80-protsendilise laetuse taseme kätte poole tunniga. Kodulaadijaga laeb tühja aku täis 4,5 tunniga.
San Franciscos toimunud esitlusel teatas Audi, et tulekul on ka e-tron Sportback ja e-tron GT. Esimesed uued elektriautod peaksid ostjateni jõudma aga veel sel aastal. Audi e-troni toodetakse CO2-neutraalses tehases Brüsselis ja Eesti turule jõuab uus mudel 2019 jaanuaris.
Audi e-troni hinna kohta Eestis veel info puudub, Saksamaal on alghinnaks 80 000 eurot. See on umbes sama palju kui Jaguar I-Pace’i populaarsemal mudelil, millega samuti saab sõita umbes 400 km ühe laadimisega ent mille akude laadimine koduses võrgus võtab… kuni 40 tundi.
BOB LUTZ: TESLAL POLE LOOTUSTKI!
Mitmeid Ühendriikide autoettevõtteid juhtinud Bob Lutz on oma kuulsuse tipule jõudnud aga Tesla kritiseerimisega. Audi e-troni tutvustamise järelõhtul teatas Lutz, et Teslal pole vähimatki lootust sakslaste elektriautodega konkureerida.
Kuigi Model 3 on saanud turvatestides kõik võimalikud plusspunktid ning selle tootmine on hooga käima läinud, usub Lutz, et pankrot pole enam kaugel – likviidsuskriis on ukse taga!
“Kui Porsche, Audi, VW, BMW saavad endale lubada elektriautode seeriatootmist kahjumiga, sest sisepõlemismootoritega autodelt võetakse kõva kasum, siis Teslal seda puhvrit ei ole,” viibutas Lutz näppu.
Ka ei piisa tema sõnul 9000 töötajaga “käsitöökambrist” ning aastas toodetavast 150 000 autost, et saksa suurkorporatsioonidega võistelda. “Musk on tore inimene, aga autofirmat ta juhtida ei oska!” põrutas Lutz.
Ja et kirss saaks tordile, viitas ta ka pooleliolevale kohtuasjale, kus uuritakse, miks Elon ühel kaunil suveööl säutsus, et Tesla börsilt minema viiakse, siis aga ümber mõtles – see ootamatu avaldus keeras Tesla aktsiate hinnakõvera hooga üles.
PATRICK HUMMEL: TESLA ON KAUGEL EES
Varasemalt Tesla tegevusse samuti ülikriitiliselt suhtunud panga- ja finantsteenuseid pakkuva ettevõtte UBS analüütik Patrick Hummel ütleb aga, et Audi esimese elektriauto esitluse järel võtab oma sõnad Tesla osas tagasi: e-tron on pettumus.
“Tegelikult näitab Audi e-tron ise ju kätte, kui palju ollakse Teslast maas. Selle auto sooritusvõime ei saa üheski aspektis Teslale lähedale. Ma olen veendunud, et ükski tootja ei küündi täna Teslani, see aga tähendab, et Tesla ülemvõim kestab veel aastaid,” on Hummel veendunud.
“Just Audi e-tron rõhutab seda, et Tesla püüdmine on osutunud keerulisemaks kui mõni seni on arvanud. Peamine vahe on elektriajamis – seni pole ükski tootja suutnud teha nii uuenduslikku jõuallikat, lisaks ei ole keegi neist võimeline oma elektrimootoreid masstootma.”
Hummel soovitab vaadata autode sõiduraadiust – Tesla, mille Model X-i võib pidada juba vanaks mudeliks – see on olnud turul pea kolm aastat – on jätkuvalt 50-80 km ühe laadimise pealt suutlikum kui ühegi teise konkurendi särtsukad. Ja me räägime preemiumklassist, mitte Nissan Leafist (mis muuseas suudab teha poole vähema raha eest ligilähedase tulemuse). Piinlik!
Ka on küsimus akudes – kes toodab, kus toodab, kui palju jaksab toota jne. Edasi laadimiskiirus ja võrgustiku ulatus, ning alles seejärel hind. Audi e-tron maksab umbes täpselt sama palju kui Model X. Seega, milline võiks olla e-troni unikaalne ostuargument Model X-i ees, küsib Hummel retooriliselt.
“Kõik need “mitte nii väga palju” – sooritusvõimekused noobelklassi särstukatel on ainult vesi Tesla veskile,” põhjendab Hummel. Pingutavad konkurendid, mis nad pingutavad, Tesla läheb alati sammu eest ära.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Nii vaidlevad Lutz ja Hummel kuni hommik käes. Nad mõlemad unustavad ühe asja – sarnaselt Tesla fännidele on olemas ka saksa autode fännid ning hästi ei kujuta ette, et konservatiivne sakslane läheb ja ostab Tesla olukorras kus Audi, Porsche, BMW valmistavad omi noobleid särtsukaid.
Kui rahanumber, mis nende autode eest välja käia tuleb, on suurusjärgus sarnane, võtab sakslane ikka “oma”. Sellepärast, et omasid hoitakse. Ameerikamaal aga muidugi tõuseb Tesla populaarsus ning ei paista kuskilt ka et Skandinaaviamaades hirmsasti Tesla-usust pöörduma hakataks.
Nõnda siis võiks olla kirik keset küla – küll leiab ka Audi e-tron oma ostjaskonna, auto on ju igati ilus ja moodne ning selle quattro siiski seni aegade parim!
Ning Teslal läheb jätkuvalt hästi ja veel paremini, eriti nüüd, kus tootmine on korralikult käima saadud, kuldsed tärnid aina kukuvad ning Elon Muski ähvardav kohtuasi sunnib kaasaegsed Robin Hoodid jalgratast nurka viskama ja järjekorda võtma, et maailma kuulsaimat elektriautotootjat hädast aidata.
Elu on lill, kinnitame me teile. Sinilill, see elektriline.
Materjalide põhjal Lena Murd ja Ylle Tampere. Pildid: tootja