Cupra valikusse lisandub esimene täiselektriline kupee-SUV Tavascan. Sportlikke sõiduomadusi eelistavale ostjale suunatud Tavascan jõuab müügile 2024. aastal. Uudis toodi avalikkuse ette möödunud reedel Berliinis toimunud maailma esmaesitlusel.
Miski ei suuda enam peatada autode elektrifitseerimist, meeldib see siis või mitte. Cupra soov autotootjana on muuta e-autod ägedaks, efektseks ja positiivseid emotsioone tekitavaks, sest igavaid ratsionaalseid sõidukeid on niigi küllalt. Ega Volkswagen Grupi uusimal automargil ju mõtet polekski, kui see teistest ei eristuks. Cupra tähistas varem SEATi mudelite sportlikke versioone, iseseisvaks automargiks sai see 2018. aastal.
Tavascan esindab Cupra uut disainisuunda ja selle efektne välimus on üsna lähedane ideeautole, mida tutvustati 2019. aasta Frankfurti autonäitusel.
Peamised faktid
Kupee-SUV keretüüp tähendab, et tegemist ei ole kobaka pseudomaasturiga – see on madalam ja sõiduautolikum. Tavascani mõõdud: 4644 mm pikkust, 1861 mm laiust, 1597 mm kõrgust ja 2766 mm teljevahet. Pagasiruum mahutab 540 l.
Tavascani aluseks on Volkswagen Grupi MEB platvormi uusimad tehnoloogiad, mis on häälestatud just sportlikumat sõiduelamust soovivale juhile meelepäraseks. Tootja kinnitusel saab Tavascan olema erinev VW ID mudelitest ja seda sihitakse teistsuguste eelistustega autoostjale.
Tavascani pakutakse kahes mudeliversioonis – tagasillaveoline Endurance (210 kW / 286 hj, 545 Nm) ja nelikveoline VZ (250 kW / 340 hj, pöördemoment on 545 Nm taga ja 134 Nm ees). VZ mudeli nullist “sajani” kiirenduseks lubatakse 5,6 sekundit.
77 kWh akupakiga Endurance versiooni sõiduulatus saab olema ligikaudu 550 km ja sama akupakiga VZ tippmudelil umbes 520 km (WLTP testitsükli alusel).
135 kW laadijas suudab Tavascan 7 minutiga laadida 100 km sõiduulatust; kui aga aku laetuse tase on langenud 10 protsendini, saab selle energiavaru 80%-ni täiendada alla poole tunniga.
Efektne väljast ja seest
Tavascani välimuse silmapaistvaimaks detailiks on Cupra valguslogo ja kolmnurkse kujuga maatriks-LED esi- ja tagatuled. Nurgelised kerejooned mõjuvad pisut arrogantselt ja meenutavad teatud kurjema välimusega noobelklassi linnamaasturit, nimesid nimetamata.
Disaini kirjelduses kasutatud sõnad nagu hainina ja võidusõidukiivri visiir viitavad mõistagi sportlikule ambitsioonile.
Cuprale tunnusomased vasetooni detailid on maitsekalt efektsed. Põnevad välisvärve on valikus kuus. Century Bronze Matte värvi kogu ilu oli esitluse kirevas valgusmöllus raske tajuda, seda tahaks väga päevavalguses näha.
Ka interjöörikujunduse eesmärgiks ei ole sugugi tagasihoidlikkus. Esitlusauto uksepaneelidel säras LED-täppidest tähistaevas, emotsioone lisasid keskkonsooli valgustriibud, eraldades juhi ja kaassõitja ruumiosa. Juhile suunatus on Tavascani puhul üheks oluliseks märksõnaks.
Kesksel kohal troonib 15-tolline multimeediaekraan, mis on seni Cupra suurim. Selle all paikneb aga retrostiilis puutetundlik riba spetsiaalselt sisetemperatuuri ja helitugevuse reguleerimiseks. Näib, et VW Grupi uute autode loomisel on kasutajakogemust kuulda võetud. Jääme põnevusega ootama, kuidas selle kasutamine päriselus on.
Kohandamisvõimalustega ekraaniga info- ja meelelahutussüsteemil on olemas Apple CarPlay ja Android Auto. Juhi ees on aga 5,3-tolline digitaalne näidikupaneel ja esiklaasinäidik.
Kõrgel tasemel muusikaelamuste eest hoolitseb esmakordselt Cupra mudelitel kasutatud 12 kõlariga tippklassi helisüsteem Sennheiserilt.
Põhivarustuses on sportlikud istmed, lisavarustuses ka Cup korvistmed. Sõitjateruumi tekstiil- ja mikrokiudmaterjalide tootmisel on ajastule kohaselt kasutatud taastöötluskiudu.
Mis puudutab kaassõitjate mugavust, siis esitlusel õnnestus korraks istuda tagaistmele, kus oli pikakasvulisele inimesele täiesti mõistlikult nii põlve- kui ka pearuumi.
Sportliku ambitsiooniga
Sportlikke sõiduomadusi, agiilsust ja sõiduelamust rõhutati esitlusel korduvalt. Selle saavutamiseks on kasutusel dünaamiline DCC Sport veermikutehnoloogia, sportlik vedrustus ja progressiivne roolivõimendi. 21-tollistel valuvelgedel sportlikud performance-rehvid on esmakordselt saadaval just Tavascanil ja lubati, et need pakuvad maksimaalset haardevõimet. Elektriautod on küll paratamatult rasked, kuid madala raskuskeskme ja õigete tehnoloogiate kasutamisega saab sõidurõõmu pakkumiseks paljugi ära teha.
Tänapäevased juhiabisüsteemid on loomulikult ka Tavascani varustuses olemas. Cupra arendusvaldkonna asepresident Werner Tietz kinnitas intervjuus, et Tavascani eripärana saab aga veojõu- ja stabiilsuskontrolli ka täielikult välja lülitada. Seda loomulikult liikluses teha ei soovitata, kuid suletud rajal saab Tavascaniga soovi korral tõsiselt lustida.
Möödunud talve jooksul testiti Tavascani Rootsi talvistel teedel ja tulemused olid rõõmustavad. Sportseades veermik lubab üsna korralikku driftinurka, ent koos deaktiveeritud ESC-ga pidavat olema lõbu laialt. See kõlab hästi, jääme testisõitu ootama.
Mis puudutab põhjamaist kliimat ja elektriautot, siis Tavascani vesijahutusega akupakil on integreeritud soojusjuhtimissüsteem, mis aitab hoida aku temperatuuri optimaalsel tasemel. Lisavarustusena pakutakse ka soojuspumpa.
Barcelonas välja töötatud Tavascani hakatakse tootma Volkswageni kontserni Hiinas asuvas Anhui tehases, mis on tipptasemel ülemaailmne e-mobiilsuse innovatsioonikeskus.
Cupra Tavascani müük algab 2024. aastal. Hetkel ei ole hinnataset veel avalikustatud. Täpsemad tehnilised andmed avalikustatakse pärast homologeerimist.
Konkurentideks on nii elektrilised kui ka sisepõlemismootoriga autod, mis seni on suunatud efektsest disainist ja sportlikumast sõidust lugu pidavaitele autoostjatele. Nii VW ID, Škoda Enyaq, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5 ja Kia EV6 valikus on sportlikumate näitajatega mudeliversioone, kui jääda Eestis müüdavate e-automarkide juurde.
Cupra on 2030. aastaks muutumas täielikult elektrifitseeritud automargiks. Tavascan liitub mudelirivis täiselektrilise Borni ning Leoni, Leon Sportstoureri ja Formentori pistikhübriidversioonidega. 2024. aastal lisandub Cupra Terramar ja 2025 Cupra UrbanRebel.
Fotod: Cupra