Kolmapäev, 12. juuni 2024
Teisipäeval oli uue kodumaise rallifilmi “Kurvilise tee legendid” esilinastus. Käisin vaatamas ja tunnistan, et “Ott Tänak: The Movie” tegijad on hakkama saanud järjekordse kaasahaarava filmiga autospordist, mida vaadates aeg lendab ja igav ei hakka.

Sisu keskendub sellele, kuidas 80ndatel leidsid hämmastavalt mitmed eestlased tee Nõukogude Liidu ralli tippkoondisse. Kuid nagu ikka, hakkas poliitika ja ajakohane kitumiskultuur lööma kiile meeste ja nende võimaluste vahele.

Naeru saab pugistada ka selle üle, kui absurdselt käis autode ehitamine ja parendamine, et konkurentsis püsida – rubla ei olnud selles protsessis kaugeltki tähtsaim valuuta.

Taustaks käib RedGrey meeskonna töökojas aga mitme toonase tippsõitja Lada VFTS-i taastamine, mis leiavad tee oma uute omanike garaažide aukohale.

Kurvilise tee legendid, Hardi Mets ja Ilmar Raissar

Ilma liialt sisu reetmata tuleb esimese asjana kiita filmi tempot – kuigi pikkust on üle kahe tunni, ei hakka kordagi igav. Sellises formaadis lugu oleks väga lihtne igavaks “rääkivate peade” paraadiks muuta, kuid arhiivikaadrite ja juurde filmitud värske materjali toel on film pildiliselt kütkestav.

Kurvilise tee legendid

Eriline kiitus läheb helirežissöör Dmitry Natalevichile. Teades, millise pühendumusega ta helile läheneb ja kui mitmeid päevi ta erinevate mikrofonidega mässas, et VFTS-idest kätte saada kõik need õiged helid, et oleks, mida miksida – seda on kinosaalis tunda ja see kõik on seda väärt olnud.

Kurvilise tee legendid

Stsenaristi- ja toimetajatöö on samuti suurepärane – liiga tihti tõmbab dokfilmide tempo alla otsus läheneda filmi struktuurile subjektipõhiselt, ehk iga intervjueeritav räägib oma loo algusest lõpuni ära ja siis liigutakse järgmise juurde. Õnneks see siin nii ei ole – legendaarsete rallimeeste jutt on omavahel vastavalt teemale läbi põimitud ja see hoiab põnevust.

Kurvilise tee legendid, Hardi Mets

Kui millegi kallal üldse nokkida, siis tundub, et lugu on olnud keeruline kokku tõmmata – lõppe oleks justkui mitu. Ja see on ka arusaadav – igal rallimehel on mitme filmi jagu lugusid ja materjali, igaühe lool on oma lõpp. Seda arvesse võttes on leitud üpris elegantne viis otsad kokku siduda.

Kurvilise tee legendid

Lühidalt – minge vaadake ja laske end üllatada! Selleks, et “Kurvilise tee legende” nautida, ei pea olema paadunud petroseksuaal, põnevust jagub ka rallikaugetele inimestele. Kas Ott Tänaku vaatajanumbrid saavad löödud, on veel vara öelda – aga ainest selleks on kindlasti.

Fotod: Sterotek Film

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN