Esmaspäev, 22. aprill 2024
Eestisse on jõudnud Mazda CX-60 – Mazda esimene pistikhübriid Euroopa turul. Ühtlasi toob Mazda turule ka uue juhituvastussüsteemi, mille toel suudab auto aru saada, kes eelnevalt salvestatud juhtidest sõidukis istub, ja kohandada vastavalt juhiistme, rooli, peeglite, esiklaasinäidiku ja kliimasüsteemi seadeid. Uue mudeliga saab tutvuda Mazda esindustes ning soovi korral võib sõiduki kohe tellida.

Uue Mazda CX-60 linnamaasturi pikkus on 4745 mm, laius 1890 mm, kõrgus 1680 mm ja telgede vahe 2870 mm. Reisijateruumis saab esiistmetel nautida 1504 mm õlaruumi (44 mm rohkem kui CX-5 puhul) ning tagaistmetel 1441 mm õlaruumi (50 mm rohkem kui CX-5). Pakiruum mahutab 570 liitrit, tagaistme seljatugesid alla klappides 1148 liitrit. Kui pagarsiruum laeni täis laduda, on mahutavus 1726 liitrit.

CX-60 linnamaastur toob uudiseid ka jõuülekande osas. Linnamaasturi hübriidsüsteem koosneb 2,5-liitrisest neljasilindrilisest Skyaktiv-G bensiinimootorist, 100 kW elektriajamist ja 355 V 17,8 kWh akust. Tänu hübriidajamile on CX-60 läbi aegade kõige võimsam Mazda seeriasõiduk – see arendab 327 hobujõudu (241 kW) ja 500 Nm pöördemomenti.

Mazda CX-60

Tänu võimsale hübriidajamile kiirendab linnamaastur nullist sajani ainult 5,8 sekundiga ning tippkiiruseks on elektrooniliselt piiratud 200 km/h. Võimsuse kõrval tagab hübriidsüsteem ka säästlikkuse: WLTP andmetel on CX-60 keskmiseks kütusekuluks 1,5-1,6 liitrit saja kilomeetri kohta ning 18- või 20-tolliste velgedega paisatakse õhku vaid 33–37 grammi CO2-heiteid.

Kui kiirus jääb 100 km/h piiresse, on linnamaasturiga võimalik ainult elektri jõul läbida kuni 60 kilomeetrit. Kui aku tühjeneb, saab selle tavalisest kodusest pistikupesast nelja tunniga täis laadida. Pistikhübriidsüsteemi aku on paigutatud võimalikult madalale ning koos nelikveosüsteemi ja madala raskuskeskmega tagatakse hea juhitavus ja preemiumklassi sõidukitest tuttav sõidukogemus.

Uue põlvkonna mootorid

Lisaks pistikhübriidajamile on valikus uue põlvkonna kuuesilindriline e-Skyactiv X bensiinimootor ja 3,3-liitrine e-Skyactiv D diiselmootor, mis on loodud kütusesäästlikkust ja efektiivsust silmas pidades. Mõlemat mootorit toetab 48-voldine M Hybrid Boost kerghübriidsüsteem, mis aitab kütusekulu ja heitekoguseid veelgi langetada. See tähendab, et 200 või 254 hobujõudu ja 550 Nm pöördemomenti arendava 3,3-liitrise diiselmootori CO2 saaste on sõltuvalt võimsusest 127 või 139 grammi kilomeetri kohta.

Mazda CX-60

Kõikide ajamitega on paaris uus kaheksakäiguline automaatkäigukast ning autot tellides võib valida ka i-Activ nelikveolise mudeli. Sõidu ajal saavad juhid Mi-Drive süsteemi abil valida nelja erineva sõidurežiimi vahel ning pistikhübriidi soetamisel lisandub valikute sekka ka EV-režiim.

Uus CX-60 põhineb Mazda Skyactiv Multi-Solution Scalable platvormil, mis on uue arhitektuuri ja tehniliste lahenduste toel jäigem. Samuti on CX-60 varustatud mugavate istmete, stabiilse vedrustuse ja Kinematic Posture Control süsteemiga. Algselt vaid MX-5 jaoks pakutud KPC on veojõu jagamise süsteem, mis parandab kurvide läbimist, pidurdades õrnalt kurvi sisemist ratast.

Kvaliteetne disain

Mazda CX-60 reisijateruum on loodud Kaichô ja Musubu disainifilosoofiaid silmas pidades. Esimene neist tähendab erinevate materjalide, näiteks vahtrapuidu, naha, Jaapani tekstiilide ja kroomitud detailide harmoonilist sobitamist, teine aga unikaalset sidumiskunsti, mis oli inspiratsiooniks näidikutepaneeli juures nähtavate õmbluste puhul.

Mazda CX-60

Juhialalt leiab kolm peamist näidikutepaneeli: TFT-LCD paneeli, esiklaasinäidiku ning 12,3-tollise keskse ekraani. CX-60 on varustatud ka täiustatud Mazda Harmonic Acoustics helisüsteemiga, mida kasutati esmalt Mazda3 pardal. Kõikide varustustasemete puhul leiab linnamaasturist kahetsoonilise kliimasüsteemi, 12-tollise keskse puuteekraani, DAB-raadio, juhtmevaba Apple CarPlay ja Android Auto ühendusvõimaluse, navigatsioonisüsteemi ja püsikiirusehoidja.

Turvalisust lisavad i-Activsense juhiabisüsteemid, mille eesmärk on tagada ohutus ja kindlustada Euro NCAPi viie tärniga ohutushinnang. CX-60 pardalt leiab ka mitmed uued süsteemid, nende seas See-Through View ehk uue 360-kraadise vaateulatusega kaamerasüsteemi, mis tagab parema nähtavuse madalamatel kiirustel.

Nõlvalt laskumise abimees (HDC) teeb laskumise järsust nõlvast lihtsamaks või abistab ebatasasel pinnasel liikumisel. Püsikiirusehoidja (i-ACC) suudab nüüd kiirust seada vastavalt liiklusmärkidele ning lisasüsteem BSM aitab tuvastada liiklejad, kes on auto taga.

Mazda CX-60 hind algab Eestis 52 990 eurost, rohkem saab lugeda siit.

Fotod: Mazda

KOMMENTEERI SIIN