Volkswageni tarbesõidukite ja sõiduautode tootearenduse osakondadel kulus viis aastat rasket tööd, et ID.Buzz ideeautost tootmisküps mudel vormida.
Sel sügisel jõuavad esimesed elektrilised mikrobussid lõpuks tavatarbijateni. Kuidas suutsid disainerid legendaarse T1 mikrobussi põhimõtted ja ideeauto puhtad jooned elektribussiks ja -kaubikuks vormida?
Kuidas oskasid insenerid leida lahendused nii turvalisuse, sõidumugavuse kui igapäevase praktilisuse osas, mis vastaksid kõikidele tänapäeva elektriauto nõuetele? Milleks tuli komponentide- ja tootmisosakondadel valmis olla, et kõik vajalikud osad Saksamaale Hannoveri tehasesse jõuaks? Mil moel luua võimalused ID. Buzzi tootmiseks samal liinil nagu teised nn Bulli kontseptsiooni mudelid T6.1 ja Multivan?
ID. perekonna elektrilise mikrobussi ja kaubiku loomine nõudis kõikide osakondade vahel tõhusat ja tihedat koostööd. Seitsmeaastane Bulli sarja tootmise kogemus kulus ID. Buzzi loomise juures marjaks ära: disainerid ja insenerid otsisid parimaid võimalikke lähenemisi, et võimalikult efektiivselt täita kõik kavandi nõudmised.
Sellele aitavad kaasa Modular Electric Drive Kit (MEB) madala hõõrdumisega komponendid, samuti tugev kere; lisaks ka hea kere, põhja ja rataste aerodünaamika. Pärast pikka üksikasjalikku tööd on tulemus suurepärane – ID. Buzzi õhutakistustegur 0.285 (Cd) on madalam kui teistel Bullidel.
Toimetaja märkus: õhutakistustegur on turundustekstides levinud parameeter, kuid sellest palju olulisem näitaja on õhutakistustegur auto esiosa pinnalaotuse ruutmeetri kohta. Näiteks üheruutmeetrise esiosa pindalaga auto, mille õhutakistustegur on 0,3, on väiksema õhutakistusega kui kaheruutmeetrise pindalaga 0,2 Cd-d eviv auto. Sellised andmed pole paraku ID.Buzzi kohta avalikud.
Esimeste käsitsi kokku pandud prototüüpide juures tuli otsustada, kas kõik esialgsed soovid on võimalik arvutisimulatsioonist ka päris masinale üle kanda – algas testperiood. Et veenduda, et värske elektrisõiduk vastab Volkswageni kõrgetele kvaliteedistandarditele, pandi masin proovile erinevates väljakutseid pakkuvates tingimustes üle Euroopa – kõrbekuumusest ja -kuivusest troopilise niiskuse ja jäise külmuseni.
Samuti katsetati masinat paljudes kohtades, kus harjumuspäraseid ja mugavaid teid üldse polnudki. Seejärel jäljendati testrajal vihmaseid, lumiseid, jäiseid ja tolmuseid tingimusi, et näha, kas miski võib tungida autokere ja -põhja liitmike vahele.
Mõlemad ID. pere masinad on varustatud mitmikhoobtagavedrustusega, et tulla paremini toime piki- ja külgsuunas mõjuvate jõududega ning nii ID. Buzz kui ID. Buzz Cargo demonstreerisid Põhja-Skandinaavia lumel ja jääl suurepärast juhitavust. Ekstreemses külmas pandi proovile materjalid, elektrilised ja elektroonilised funktsioonid, veermiku seadistus, kiirendus ja pidurdus, juhitavus madala haardumise tingimustes ning üleüldine auto termoregulatsioon.
“Mikrobuss on alati praktilisusega hiilanud,” ütles Volkswageni tarbesõidukite osakonna mudeliseeria projektijuht Stefan Lutz. “Testisime ID. Buzzi ka ekstreemsetes tingimustes. Mootor, vedelikud, kõik süsteemid, indikaatorid ja näidikud peavad töötama täiuslikult. Ainult testides saame olla kindlad, et auto töötab probleemideta igas maailma nurgas.”
Uusi masinaid testitakse väga põhjalikult: külmkambris katsetakse, kui kiiresti pärast auto käivitamist suudab peeglisoojendus tahavaatepeeglid jääst lahti sulatada. Selleks, et masin testi läbiks, peavad klaasid jäävabaks saama kolme minutiga.
Fotod ja video: Volkswagen