Elame uue ajastu koidikul. Kõik, mis oli enne, oli “enne sportautode droonide ajaarvamist”. Äsja tutvustas Šveitsi tuuningufirma Rinspeed oma uut mudelit nimega Σtos, mis kujutab endast BMW i8-l põhinevat isesõitvat pistikhübriidist sportautot, mille lahutamatuks kaaslaseks on droon.
Eelinfot drooniga koos sõitvast i8-st jagati oktoobrikuus, kuid siis ei olnud niisugustest põnevatest detailidest veel midagi teada. Nüüd siis aga pakutakse kuhjaga tehnilisi andmeid, kirjeldusi, fotosid ja ka põhjalikku selgitavat lühifilmi.
https://www.youtube.com/watch?v=93a5QPEOP40
BMW i8 on Rinspeedi disaineritelt saanud uue kerekujunduse, veljed, maandumisalusega drooni ja mõistagi täielikult muudetud interjöörikujunduse. Σtos on varustatud 1,5-liitrise 3-silindriga bensiinimootori ning kolme elektrimootoriga, mis üheskoos annavad jõudu kõigile neljale vedavale rattale. Täielikult laetuna suudab see erkkollane iludus kiirendada elektri jõul nullist sajaini 4,4 sekundiga, mis on sekundi murdosa kiirem kui i8 tavamudelil.
Σtos kui uue põlvkonna keskkonnasõbralik nelikveoline sportkupee on mõistagi varustatud ka autonoomse isesõidutehnoloogiaga. Autonoomse sõidu režiimis kaob rool esipaneeli sisse, võimaldades autojuhile rohkem ruumi, et näiteks raamatut lugeda. Sellele mõeldes on armatuurlaud varustatud lausa spetsiaalse panipaigaga raamatute jaoks.
Kui aga raamatulugemine ei ahvatle, on sõitjate käsutuses kaks 21.5-tollist kaarduvat ultra HD ekraani. Kui neid parasjagu meelelahutuseks ei vajata, on need ühenduses Σtose väliskülgedel asuva kaheksa HD-kaameraga, mille abil kuvatakse ekraanidele 180-kraadi vaade kõigest, mis sõidukist ette- ja tahapoole jääb.
Kui autojuht soovib teha videokõnet, pole vaja muud, kui heita pilk kellale – nimelt Šveitsi kellatootja Carl F. Buchereri Patravi Traveltec kellale, mis on paigaldatud esipaneelile (just nii, see on käekell, mis on kinnitatud sõiduki armartuurlauale). See klassikaline mehaaniline käekell on varustatud digitaalkaameraga, mis pöördub nii juhi kui ka kaassõitja suunas, ikka selleks, et aidata neil videovestlust pidada.
Läbi linna navigeerides näitavad ekraanid realistlikku 3-mõõtmelist pilti ümbruskonnast, seal olevatest hoonetest ja muustki. Südalinnas liiklemine on äärmiselt tõhusaks muudetud – Σtose “E-Horizon”-süsteem ühendab end fooride infovälja ning kalkuleerib ideaalse sõidukiiruse, läbimaks linna vaid fooride rohelisel lainel.
Juhul, kui linnasõidu ajal miski juhi pilku paelub, näeb ja teab Σtose pilgujälgimissüsteem, kuhu ja millele aotojuht oma tähelepanu suunab, registreerides seega, mida juht märkab ja mida mitte.
[dropcap]NUTIKAS DROON[/dropcap] Rinspeed Σtose tõeline maiuspala tuleb siit: Σtose DJI droonist abiline. Jõudeolekuajal paikneb droon sõiduki tagaosas oleval maandumisalusel, mis on varustatud 12 000 sõltumatult juhitava leedtulega, mis võivad moodustada vastavalt soovile kas teabetahvli või vilkuvate tuledega tantsuplatsi.
Drooni võib kasutada mitmel otstarbel. Esmalt, nagu Rinspeed välja pakub, saab sellega saata armsamale lillekimbu. Teiseks võib selle abil klõpsida virtuaalselfisid sellest, kui äge on Σtosega sõita. Iseasi muidugi, kas seda, kui pildi teeb droon, saab enam endliks nimetada, aga olgu pealegi.
Kel on soov Σtosega lähemalt tutvust teha, siis see võimalus avaneb juba jaanuarikuus, 2016 CES tehnoloogiamessil Las Vegases.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] BMW on öelnud, et autonoomsete autode teelelaskmisega ei kiirustata, põhjuseks sõitjate turvalisus ja seni reguleerimata õigusruum. Šveitslaste drooni kandev sportauto, mis ühtlasi ise sõidab, on aga nutikas viis, püüda nooremat “startup-põlvkonda”, kel on juba raha ja veel piisavalt lusti, et sportautost, drooniga mängimisest ja endlitest rõõmu tunda.
Σtos peaks olema eesti keelde tõlgitav kui “pealtnägija” või “lähivaatleja” – ja seda üks diskoplatsilt startiv droon päris kindlasti on. Igatahes on see lahe idee, isegi kui on pisut ebaratsionaalne ja kindlasti mitte mõeldud tavakasutajale. Eriline ei tohigi olla… tavaline!
Videod, pildimaterjal, tekst: Rinspeed Σtos