7. märtsil, Eesti aja järgi kell 11:45 saab video otsestriimi kaudu kaasa elada tuttuue Volvo XC60 maailma esmaesitlusele Genfi autonäitusel. Rohkem kui auto välimus, huvitab meid seekord see “mis seal sees on”. Nimelt esitleb Volvo XC60-l esmakordselt innovaatilisi juhiabisüsteeme, mis aitavad autol ennetada juhi valeotsuseid ning pahandusi vältida.
Noobelautotootja Volvo esitleb tänavusel Genfi autonäitusel uuel linnamaaasturil XC60 kolme juhiabitehnoloogiat, mis võetakse kasutusele esmakordselt, eesmärgiga säästa autojuhti tekkida võivatest probleemidest. Uued ohutusfunktsioonid tulevad vajadusel juhile appi potentsiaalse kokkupõrke vältimiseks ning hakkavad ühtlasi pakkuma automaatset juhtimisabi või -tuge.
Alates 2009. aastast on XC60 olnud kõige populaarsem Volvo mudel. Näiteks 2017. aasta jaanuaris müüdi kokku 11 330 XC60-t. Rootsi autotootja on veendunud, et aeg on küps astuda turvalisuses veel samm edasi ning rakendada uuel XC60 mudelil kõige kaasaegsemaid juhi tegevust toetavaid lahendusi.
“Oleme kokkupõrkeennetuse süsteemide kallal mitu aastat töötanud ja näeme, kui efektiivsed need on. Ainuüksi Rootsis oleme olnud tunnistajaks tagant otsasõitude umbes 45-protsendilisele vähenemisele tänu meie kokkupõrkehoiatuse- ja hädapidurisüsteemile. XC60-ga oleme võtnud eesmärgiks astuda juhiabisüsteeme lisades järgmine samm välditavate kokkupõrgete vähendamisel,” räägib Volvo ohutuskeskuse vanemdirektor Malin Ekholm.
City Safety’t on XC60-s uuendatud ning sellele on lisatud juhtimisabi, mis rakendub, kui vaid automaatne pidurdus ei aitaks potentsiaalset kokkupõrget vältida.
Niisugusel puhul aitab auto juhtimisabi eesolevat takistust vältida. City Safety aitab ära hoida kokkupõrkeid sõidukite, jalakäijate ja suurte loomadega. Juhtimisabi on aktiivne kiirustel vahemikus 50-100 km/h.
Volvo on City Safety’le lisanud ka vastassuunda kaldumise vältimise süsteemi, mis aitab juhtidel ära hoida vastassuunast lähenevate sõidukitega kokku põrkamist.
Süsteem hoiatab sõidurajalt märkamatult väljunud juhti ja juhib auto tagasi õigele sõidurajale, eemale vastassuunas lähenevatest sõidukitest. See turvalisuse assistent on aktiivne kiirustel vahemikus 65-140 km/h.
“Kõik kolm uut funktsiooni esindavad selgeid samme meie töös täiesti autonoomsete autode suunas,” lisab Malin Ekholm.
Volvo valikuline pimenurga infosüsteem, mis hoiatab juhte pimedas nurgas olevate autode eest, on samuti uuenduskuuri läbinud. Ka see sisaldab nüüd juhtimisabi funktsiooni, mis aitab vältida potentsiaalseid kokkupõrkeid pimenurgas olevate autodega, juhtides auto tagasi oma sõidurajale ja ohust eemale.
“Kõik suuremas 90-seerias esitletud ohutustehnoloogiaga saavutatud eelised on nüüd ka uuel XC60-l. See on kooskõlas meie strateegilise lähenemisega arendada autode ohutussüsteeme päriselul ja päristeedel põhinevalt. Meie visioon on, et 2020. aastaks ei saa keegi uues Volvos surma ega raskelt vigastada,” selgitab Malin Ekholm.
XC60 pakub omanikele sarnaselt oma suurematele 90-seeria sugulastele tipptasemel ohutussüsteeme, sealhulgas suurte loomade tuvastust, teelt väljasõidu vältimissüsteemi ja valikulise lisana poolautonoomset juhiabi- ja mugavussüsteemi Pilot Assist.
* Kokkupõrkehoiatus koos hädapiduriga on osa City Safety süsteemist. 45-protsendiline tagant otsasõitude vähenemine Rootsis viitab selle tehnoloogia kolmanda põlvkonnaga varustatud autodele.
VAATA OTSESTRIIMI XC60 ESITLUSELT SIIT
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Meil pole hinges ka aimu, milline Volvo uus kompaktmaastur välja nägema hakkab. Internetiavarustest leiab rea vihjeid ja spioonipilte, mis tegelikult… ei tähenda mitte midagi.
Teada on, et uue põlvkonna XC60 põhineb Volvo modulaarsel SPA-platvormil ning selle teljevahe on eelkäijast pikem. Selge see, et tutikas XC60 hakkab kandma Volvo uut DNA-d ehk tulevad “Thori haamri”- kujulised tuled ning interjöör saab olema sarnane XC90 seeriale. Autoexpressi lehelt saab vaadata pildigaleriid kinniteibitud XC60st.
Seega on üsna mõistlik jälgida otsestriimi, kus 360-kraadises pildis kuvatakse tänavuse krossoverimaailma üks ihaldatum uustulnuk detailideni meie ette. Ja siis räägime juba edasi, arutleme kasvõi selle üle, kui palju tekitavad kaasaegsed juhiabisüsteemid meis n-ö õpitud abitust ja saevad oksa, millel istume. Kohtumiseni 7. märtsil otsestriimis!
Allikas ja meedia: Volvo