Teisipäev, 17. detsember 2024
Henrik Fiskeri ning tema abikaasa Geeta Gupta-Fiskeri juhitud Fisker Automotive taotles 17. juunil USA kohtult pankrotikaitset. Elektriautode tootja süüdistab juhtunus tarnijaid, kes pole suutnud lepinguid täita.

Taani autodisainer Henrik Fisker, kes on tuntud oma keerulise loomuse poolest, pole ebaõnnestumiste kiuste jätnud lootust kord oma tootmisettevõttega läbi lüüa. 10. augustil 61-aastaseks saav Fisker on isegi tõdenud, et peale autode disainimise ta justkui midagi teha ei mõistagi – kõrvaltvaatajale võib tema ihalus oma sõiduki järele tunduda peaaegu obsessioonina. Tõsi aga, et autode disainimisel on mees siiani üks maailma parimaid.

Fiskeri Karma-ajastu

Henrik Fisker on kindlaks jäänud omanimelisele tootmisele: tema esimene Fisker Automotive, mis loodi 2007. aastal, tootis ulmeliselt ägeda väljanägemisega pistikhübriidi Fisker Karma. Paraku läks ettevõte 2013. aastal pankrotti, kuigi eeldusi õnnestumiseks oli justkui piisavalt. 2008. aastal sõlmis Karma lepingu Soome Valmeti autotehasega, ning uut mudelit hakati seeriatootma aastal 2011. Enne seda oli 2010. aastal väike viivitus eelseeriaga kuid asi lahenes ja 2011. aastal toimetati esimesed Karmad USA klientideni.

2011. ja 2012 toodeti kokku umbes 6000 Karmat, ettevõtte pankroti järel võttis asjad üle hiinlaste Wanxiang Karma Automotive, mis modifitseeris ja uuendas olemasolevat mudelit ja nimetas selle Karma Reveroks. See on tootmises siiani, ja jätkuvalt ilus nagu ime ning sisult üsna sama auto, mis kümme aastat tagasi.

Fisker Karma Foto: David Villarreal Fernández, Flickr
Oceanist Alaskani

Teist korda tuli Fisker oma tootmisega välja aastal 2016, kui hakkas arendama täiselektrilist maasturilaadset autot, mis sain nimeks Ocean. Aastal 2022 toimus selle esmaesitlus. Oceani toodeti Austrias, Magna Steyri Graz-i tehases, kus arvukate “külalistoodete” seas valmivad ka näiteks Jaguari I-Pace ja E-Pace – mudelid, mis on valminud legendaarse šoti autodisaineri Ian Callumi laual. Callum ja Fisker on mingi aja olnud sõbrad, kuid erinevalt Fiskerist on Callum jäänud oma liistude juurde ning jooksutab tänasel päeval omanimelist auto- ja tarbekunsti disaini bürood, mitte ei tegele suurtootmisega konkureerimisega.

Lisaks Oceanile arendas Fisker kompaktmaasturit Pear, kabrioletti Ronin ning Alaska-nimelist pikapit. Turgu lootis tootja vallutada ennekõike USA-s. Platvormi arendamisel loodeti abikätt Nissanilt.

Asjad hakkasid kiiva kiskuma juba 2023. aastal kui planeeritud 40 000 Oceani asemel suudeti toota kõigest 10 000 ning neistki 5000 lattu. 2024. aasta märtsis tegi Fisker seninägematu kampaania, tuues Oceani hinna 50% võrra alla. Paraku selgus, et alghinnaga “reha” (rattad ja rool), polnud isegi saada ning hinnakampaania oli vaid reklaamitrikk.

Vältimatu pankrot

2024. aasta märtsikuus teatas Fisker ühtlasi, et on 2023. aasta üle 463 miljoni dollari suuruse puhaskahjumi tõttu rahalistes raskustes ja tal ei ole vajalikke vahendeid, et järgmisel aastal tegutseda. Ettevõte vähendas 15% tööjõudu ning peatas Pear-i prototüübi arendamise.

Seejärel alustas Fisker läbirääkimisi autotootjaga (ilmselt Nissaniga) 400 miljoni dollari suuruse rahasüsti üle (selleks, et teenida raha või vähendada kulusid) vastutasuks juurdepääsu eest Fisker Alaska platvormile.

Mitu nädalat hiljem teatas The Wall Street Journal, et Fisker palkas finantsnõustaja ja advokaadibüroo, et olla valmis võimalikuks pankrotiks. Selle tulemusel langesid Fiskeri aktsiad vahetult pärast teadet ligikaudu 47%. Fisker lükkas kuulujutud tagasi ning teatas, et läbirääkimised käivad veel ühe suure autotootjaga.

Märtsi esimeses pooles tuli teade, et Oceani tootmine on kuueks nädalaks peatatud. Nädal hiljem, 25. märtsil 2024, teatas Fisker, et potentsiaalne tehing suure autotootjaga kukkus kokku ning 150 miljoni dollari suuruse võlakirjade katmine on võimatu. Samal hommikul peatati kaupöemine New Yorgi börsil. 22. aprillil Fisker sealt eemaldati. Tootja eemaldamist edasi ei kaevanud.

23. aprillil hoiatas Fisker, et võib tekkida vajadus esitada pankrotikaitseavaldus kui võlakohustusi ei suudeta täita. Fiskeri Austria allüksus esitas 8. mail pankrotikaitseavalduse.

Mida Fisker valesti teeb?

31. mail avaldatud artiklis rääkisid kaheksa Fiskeri töötajat ajakirja TechCrunchiga, kirjeldades tööõhkkonda ja olukorda ettevõttes. Raamatupidamine oli tehases sassis nagu Kört-Pärtli särk ning PwC audiitorfirmale anti pika pinnimise peale üle puudulikud dokumendid.

Fiskeri finants- ja tegevjuht Geeta Gupta-Fisker pani klienditeeninduses autoomanikega suhtlema kõneroboti ja see tähendas, et muredele anti üheseid lakoonilisi vastuseid ja jagati lubadusi, kuid tegusid ei järgnenud.

Kui vaadata Fiskeri Facebooki lehekülge, leiab sealtki frustreerunud autoomanike kurtmist, et sõidukitel on lausaliselt rikkeid, nendega keegi aga ei tegele.

Seejärel palkas Fisker klienditeenindust pakkuma ettevõtte, mis hiljem kaebas Fiskeri maksmata jätmise pärast kohtusse, väites, et võlgnevused on üle 660 000 dollari.

Samuti keeldus Gupta-Fisker väidetavalt kulude vähendamiseks hoolduseks varuosade laovaru tekitamast, ehkki tüüpvead olid ju teada. Selle asemel hakati tagastatud autosid lammutama, et neilt varuosi saada, mh võeti algosakesteks ka Henrik Fiskeri Ocean. Austriast pidid töötajad kotis tooma varuosi USA-sse.

Lisaks ei saanud kliendid ostetud autodele numbrimärke, sest kontoris valitses segadus. Erimudelile Ocean One käpa peale saanutel oli õigus saada 7500 dollarit soodustust, müüdi umbes 500 One`i ja summa ulatus kokku 37,5 mln dollarini. Seda muidugi välja ei makstud.

Ettevõte ei moodustanud tarnijate kontrollimiseks kvaliteedimeeskonda ja sellega kaasnes kõikuv tase ning ka tarnete “ülelaskmine”. Fisker on seotud mitme kohtumenetlustega, mille algatasid tarnijad, kes pole raha saanud juba tehtud töö eest. Kohtusse läksid ka Peari ja Alaska inseneribürood.

Kevadine hinna alandamise kampaania kukkus läbi ning järgmisena lubas Fisker oma töötajatele 1000 dollarit boonust iga otse müüdud auto pealt. Näiliselt laiendati ka edasimüüjate võrgustikku, päriselt see aga tööle ei läinud.

27. märtsil said töötajad teada, et juurdepääs Manhattan Beachi peakorterile on suletud, tekkis paanika, kuid siiski saadi veel kuu armuaega.

Kurbmäng jõudis lõpule 17. juunil 2024, mil Fisker esitas Delaware’i kohtule pankrotikaitse avalduse, märkides kohustusi vahemikus 100-500 mln dollarit ja varasid 500 mln – 1 mlrd dolalrit.

Ettevõte põhjendas oma ebaedu kehvade tarnijatega ning suure autotootja alt ära hüppamisega rahastamisel – tulemuseks kuulsusetu pankrot, kuigi Henrik Fisker on lubanud võlausaldajatele raha tagasi maksta.

Fotod: tootja, Creative Commons

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.