Oktoobri viimasel päeval on tõsistel elektriautosõpradel mõistlik seada sammud Las Vegasesse, SEMA-näitusele, kus esitletakse nelikveolist supermaasturit Bollinger B1. Auto on endale broneerinud juba 10 000 huvilist, ja see arv kasvab.
Haarake Kaubamaja gurmeeosakonnast üks Champagne Bollinger La Grande Année Brut Vintage – praegu kestab sobivalt sooduskampaania – ja leidke esimene tugitool, kus klaasi vaimustava Bollingeri vahuveiniga vaadata vastu üllatusi täis maailmale.
Ei, teie silmad ei peta – seal seisab veel üks Bollinger, mis ei vahuta vaid lõriseb ja särtsub. Kohutavalt kobakas ja kandiline Bollinger, mis on omal moel isegi veidi vintage, meenutades esimese raksuga maailma ühte koledamat jõrmsõidukit, Hummerit. Ühesõnaga, saage tuttavaks: elektriline sportlik supervõimetega nelikveok Bollinger B1. Te võite selle endale tellida.
JUULIST ALATES 10 000 TELLIMUST
Maailmakuulsal Bollingeril ei näi olevat mingit seost Bollinger Motorsiga, mis on võtnud nõuks New Yorgist mõnetunnise autosõidu kaugusel panna püsti elektriautode tootmise, mis – ime küll – ei konkureeri Teslaga vaid flirdib Wrangleri, Defenderi ja vanaema riidekapiga.
Robert Bollinger, elektrimaastureid tootva idufirma asutaja, on veendunud, et just selliseid kobakaid sõidukeid vajavad inimesed nagu tema: põlluharijad, hobusekasvatajad, metsnikud:”Mul sai oma pikapist, mis mind suurema lume ja sodiga põllule jättis, ühel päeval lihtsalt kõrini,” rääkis ta juulis The Verge’ile antud intervjuus.
Tänavu juulis Bollinger B1 elektrimaasturi lugu ametlikult alguse saigi, kui seda Manhattani Klassikute Klubis, mille liige Robert Bollinger on, valitud kamraadidele esitleti. 360 hobujõudu, kõrge, kobakas, kergelt ühe töö autost teise töö tegijaks ümber kohandatav maastur – no näidake, kes seda ei tahaks?
Paari kuuga on Bollinger B1 tellinud omale rohkem kui 10 000 inimest ning ettevõtte omanikul on silmad üllatusest suured – isegi tema ei osanud ette näha, et ameeriklaste (ja mitte ainult!) ihalus suurte koledate autode järele on nii suur.
TÕSINE TÖÖLOOM
Vaatame korraks B1 – kobakale otsa ka. Vastupidava konstruktsiooniga (täisraam) auto on konstrueeritud ja disainitud New Yorgis, Hobarti inseneribüroos. Tegu on klassikalise džiibiga, mille kere saab mõttes jagada kolmeks kastiks, ja poolkabiini saab vajadusel asendada täissuure viiekohalise sõitjateruumiga.
Auto on mugavalt ümberkohandatav, läbilastitav, survepesuriga puhastatav, lihtsalt käsiteldav. See näeb välja nagu vana hea auto. Või nagu plekiga ülelöödud riidekapp. Midagi, millel on rool ja rattad ja mida saab juhtmega elektrivõrku ühendada, et sellega siis vähemalt 200 km korraga sõita.
Aga võib ka kolmsada. Sõltub, millise akupaki sa valid. Praegu pakub Bollinger B1-le 60- või 100kW akupakki ning 265-kilovatist elektriajamit, mis võimaldab auto “visata” nullist sajani viie sekundiga ja panna liikuma kuni 200 km/h. On ju sportmaastur, mis boonusena mahutab ka neli rümpa või poole saekaatrist!
Loe Bollingeri tehnilisi üksikasju siit
TELLI JA LOODA, ET SAAD KÄTTE RUTEM KUI TESLA
Robert Bollinger on siiralt üllatunud kobaka edu üle: “Ma poleks uskunud, et saame nii ruttu nii palju tellimusi. Meedia kustumatu huvi B1 vastu on kahtlemata edule kaasa aidanud. Iga päev tuleb üle maailma entusiastidelt kirju, kes kõik tahaksid endale selle auto osta.”
Bollinger B1 vaimne isa on veendunud, et sündinud on midagi erilist, midagi, mis muuhulgas peaks maailma päästma ka maasturilaadsete pealetungist. Mees rõhutab igal sammul, et ta ei ole tulnud konkureerima Teslaga vaid pigem Teslat tegema… elektrikappide segmendis.
“Ma ei jõua ära oodata, millal saame tootmise käivitada,” pakatab Robert Bollinger entusiasmist. Tuleb tõdeda, ka meie ootame seda päeva silmad pikad peas, sest isegi eeltellija jaoks jääb Bollinger B1 hind esialgu häguseks.
Siiski kinnitavad arvukad meediaväljaanded, et tegu on päris autoga, mis jõuab päriselt tootmisse ning millega saab sõita nii Hiinas kui Ameerikas kui kasvõi Lätis, kui keegi peaks teadma, kus see koht asub…
Igal juhul tasub silma peal hoida toimuval. Bollingeri FB lehele saab siit
Allikas: The Verge, Bollinger. Pildid, videod: Bollinger