Kolmapäev, 24. aprill 2024
Fordi tegevjuht Jim Hackett ei usu, et isejuhtivad autod tulevikus ainult ise sõidavad, tema meelest on ja jääb inimesele sõiduki juhtimisel vastutus. Ford on investeerinud isejuhtiva sõiduki tehnoloogiate ja tehisintellekti arendamisse miljoneid, väljendades samas selget seisukohta, et inimene peab jääma masinate valitsejaks.

Fordi esimesed täisautonoomsed sõiduautod peaksid teedele vurama aastal 2021. Hackett usub, et selleks ajaks on leitud kuldne kesktee inimese ja tehnisintellekti vastutuse jagamisel: ” Kui me arvame, et robotid on täiuslikud ja usume, et inimesed on ebatäiuslikud, teeme suure vea. Me ei vaja keskkonda, kus sõidavad ainult robotid,” ütles Jim Hackett ajalehele The Detroit News antud intervjuus.

Ta lisas, et robotid võivad küll olla abiks ummikute vältimisel ja auto parkimisel, kuid auto juhtimine jääb siiski peamiselt inimese teha. Oleks väga lühinägelik arvata, et inimene saab anda vastutuse auto juhtimisel ainult masinale.

Parkimise teema on tõepoolest valulik – näiteks kulutab New Yorgi elanik aastas 107 tundi auto parkimiskoha otsingutele. Auto, mis suudab leida vaba parklakoha ning end ise sinna ära parkida jätaks inimesele oluliselt vaba aega muudeks tegevusteks. Ka ummikute vältimine aitaks liiklust edendada.

Fordi tegevjuht ujub oma seisukohtadega vastuvoolu – osa autotootjaid on veendunud, et robotautode tulek paneb inimesed auto omamisest loobuma, aitab edendada autojagamisteenust ning lõpetab liikluses toimuva jama, mida põhjustavad ebaadekvaatsed autojuhid.

“Ma ei usu automüügi järsku langusse,” tõdeb Jim Hackett. “Autonoomne juhtimine lisab inimese jaoks valikuid, kuidas oma autot kasutada. Turg otsustab, mis suunas areng liigub. Ma isilikult tahaksin, et inimestele jääks ka edaspidi valikuvõimalus.”

Ajaleht Forbes jagab “uuele” tegevjuhile Hacettile kõvasti kiidusõnu – mees on jametis olnud vaid mõne kuu, aga selle ajaga on ta analüütikute hinnangul teinud mitmeid õigeid otsuseid ning juhtinud tähelepanu aspektidele, mida paljud jutuks ei võta.

Esimese asjana asus Hackett sõnastama 100 päeva programmi, mille raames mõtestada ümber Fordi senine tegevus ja panna paika uus strateegia. Muuhulgas peab ettevõte otsustama, mida teha Indias ning kuhu täpsemalt seada autonoomsete tehnoloogiate fookus. Tegevjuhi väljaütlemised lubavad aimata, et mõistusel on hääleõigus.

Hackett näeb oma peamise missioonina positsioneerida Ford ajastusse, mil enamus inimesi elab linnades ja vajavad – või siis ei vaja – isiklikku autot. 100 päeva plaani on ta lubanud avalikustada oktoobris. Siis peab selgeks saama ka, mida Ford täpsemalt autonoomsete sõidukite osas ette võtab.

Praegu tundub, et ühena vähestest julgeb Hackett sõnastada meie kõigi salajased hirmud, mis on seotud isejuhtivate autode tulekuga – mis siis, kui AI osutub nii nutikaks, et võtab meilt liiklemise lihtsalt üle?

Hiljutiste eksperimentide valguses, kus Facebooki AI-d lõid omavahel uue suhtluskeele ning AI, mis õpetati tundeliseks tahtis end reaalsust tajudes tappa, võib olla üsna reaalne, et masin läheb inimeste keskel lihtsaks lolliks ning üritab elimineerida segavaid faktoreid.

Uskugem tuleviku rõõmudesse, aga säilitagem kaine pea.

Allikad: Ford, Forbes, DN. Kaanepilt: Ford

KOMMENTEERI SIIN