Inimlik viga sai autonoomsele autole saatuslikuks. Isejuhtiv elektriline Nissan LEAF tegi 2016. aasta alguses San Franciscos avarii, kui inimene juhtimisse sekkus ning põrkas kokku pargitud Priusega. Elektriauto ligikaudu 9000 eurot maksva isesõitva süsteemi tootis Cruise Automation.
Avarii juhtus, kui isejuhtiv Nissan LEAF hakkas oma sõidureas vasakult paremale kalduma. Inimjuht võttis seepeale autolt juhtimise üle.
Vastavalt ARKi õnnetuse raportile “ei muutnud juht sõiduki trajektoori ja see põrkas kokku Toyota Priusega, kus ei viibinud õnnetuse hetkel kedagi”. Õnneks said mõlemad autod vaid natuke kahjustada ja juht pääses vigastusteta.
Kuigi tundub, nagu oleks Cruise-süsteemi probleem õnnetuseni viinud sündmuste rida alustanud, oli inimjuht siiski roolis ja kokkupõrke eest vastutav.
Küll aga tekib kohe küsimus, kas õnnetus oleks siis ka juhtunud, kui inimjuht poleks juhtimist üle võtnud. Cruise-süsteemi sensorid oleksid pidanud tundma, et teine auto on ohtlikult lähedal, ja süsteem oleks auto kas kõrvale juhtinud või seisma pidurdanud.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]See oleks võinud juhtuda mistahes isejuhtiva autoga – Nissan Leaf sattus olema lihtsalt vahend, millega tekitati inimlik viga.
Hetk, millal inimene peaks juhtimise üle võtma, on mõneti isejuhtivate autode puhul võtmeküsimuseks. Kui palju me suudame autot usaldada?
Kas me näeme ära selle hetke, kui nüüd peaks sekkuma, või jääme lootma, et tehisintellekt näeb, teab ja planeerib? Ja kui me sekkume, siis jääb alati küsimus, kas auto ise oleks hakkama saanud, kas järgmine kord võib seda usaldada?
Kui me ühe korra sekkume, siis järgmisel korral me võib-olla sekkume veel varem ega annagi autole võimalust, võttes nii isesõitvalt autolt igasuguse mõtte. Mis oleks alternatiiv? Mitte sekkuda ja võib-olla teha avarii? Ka üsna kesine perspektiiv.
Selge on see, et kuitahes head poleks ka isesõitvad autod tulevikus, istub kõige nõrgem lüli ikkagi tooli ja rooli vahel. Seni, kuni sellele lülile rool antakse… Anna andeks inimlik viga, Leaf!
Allikas: Mashable