Intrigeerivaid uuringuid ei saa kunagi olla liiga palju. Naiste ja meeste roolikäitumise erinevused on teema, mida on igakülgselt uuritud ning enamasti jõutud täiesti vastuoluliste tulemusteni. Nüüd on ameeriklased välja tulnud täiesti uue infoga: me arvame, et naised on viletsamad autojuhid, statistika räägib teist keelt.
Ameerika Ühendriikide Liiklusturvalisuse Instituudi (Insurance Institute for Highway Safety) andmetel suri neljakümne aasta jooksul liiklusõnnetustes kaks korda rohkem mehi kui naisi.
MEESTE JAOKS ON KINDLUSTUS KALLIM
Stand-up koomikutest Daily Mail’ini, on šovinistid püüdnud luua stereotüüpi kujutades naisi näruste autojuhtidena. Ameeriklaste uuring toob aga välja tõsiasja, mida teab seal iga kutt, kes kunagi autokindlustust ostnud – mehed maksavad poliisi eest rohkem.
Ühendriikide ja võimalik et mitmete teiste riikide kindlustusettevõtted eelistavad naisi, küsides neilt väiksemaid preemiaid. Oma eluea jooksul võib mees CBS News’i andmetel maksta autojuhi kindlustuse eest 15 000 dollarit rohkem kui naine.
See statistika näib tulenevat sama nigelast stereotüübist nagu “naised on viletsad autojuhid”, kuid Föderaalsel Juurdlusbürool, Ameerika Ühendriikide Riiklikul Liiklusohutuse Administratsioonil (NHTSA), Liiklusturvalisuse Instituudil (IIHS), ja teistel organisatsioonidel on kõigil statistilised andmed, mille kohaselt mehed põhjustavad rohkem liiklusõnnetusi kui naised.
Liiklusturvalisuse Instituut (IIHS), mittetulundusühing, mis on loodud kindlustusfirmade poolt liiklusõnnetuste vähendamise eesmärgil, kogus kokku soost lähtuvad andmed 2015. aasta õnnetuste kohta.
Uuring näitas, et 71 protsenti liiklusõnnetuste ohvritest on mehed, naiste osaks jäi ainult 29 protsenti surmadest. Sama uuring väitis, et vahemikus 1975 kuni 2015 suri liiklusõnnetustes kaks korda rohkem mehi kui naisi.
MEHED VÕTAVAD SUUREMAID RISKE JA JÄÄVAD MAGAMA
Liiklusturvalisuse Instituudi andmed on veelgi süngemad kui asi puudutab mootorrattaõnnetuste statistikat, milles mehed moodustavad 91 protsenti surmaga lõppenud õnnetuste ohvritest.
Mehed sõidavad tüüpiliselt pikemaid vahemaid kui naised ja võtavad juhtides rohkem riske kui naised, sealhulgas turvavöö mittekasutamine, juhtimine alkoholi mõju all, kiiruseületamine,” väitis uuring.
Õnnetused meessoost juhtidega on tihti tõsisemate tagajärgedega kui õnnetused naissoost juhtidega. Siiski on võrdse raskusastmega õnnetuste korral naistel suurem tõenäosus surma või viga saada kui meestel, kuigi soost tulenevad erinevused surma saamise riskis vähenevad vanuse lisandudes.
Uuringud seletavad andmeid lähtuvalt faktist, et meestel on kalduvus teatud riskantsemateks käitumisviisideks, mitte et oleks tegemist soolise ettemääratusega.
Näiteks Amerika Riiklik uneuuringute sihtasutus usub, et on 56 protsendiline tõenäosus, et mees juhib unisena autot, samal ajal kui võimalus, et naine seda teeb, on ainult 45 %.
Nad leidsis ka, et on 22 protsendiline tõenäosus, et mees jääb rooli taga magama, ent on ainult 12 protsendiline võimalus, et see juhtub naisega.
Unega seonduvad liiklusõnnetused on tavalisemad noorte hulgas, eriti meeste, lastega täiskasvanute, ja vahetustega töötajate hulgas, näitas uuring.
VIKATIMEES JÄLITAB KIIREID MEHI
Meeste statistiline halb juhtimine tuleneb tavaliselt otsusest eksida pigem mitte liigse ettevaatuse suunas. Ameerika Ühendriikide Riiklik Liiklusohutuse Administratsioon (NHTSA) näitas oma analüüsis inimeste kohta, kes juhtides kiirust ületavad, et kiiruseületamisest tulenevates õnnetustes saab surma peaaegu kaks korda rohkem mehi vanuses 34 aastat ja nooremad kui sama vanusegrupi naisi.
Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) avaldas samuti andmed, mis näitasid, et joobes juhtide hulgas on samuti rohkem mehi kui naisi.
Juhtiva kindlustusepakkuja Esurance väitel arreteeriti riiklikel andmetel 536,202 meest ja 174,149 naist autojuhtimise eest alkoholi või narkootikumide mõju all.
OLED MEES, MAKSA!
Isegi ilma alkoholi või narkootikumide mõjuta võidakse meestelt küsida kindlustuse eest rohkem, ja firmad arvestavad inimese sooga laialdase statistika tõttu, mis näitab, et mehed on juhtimisel hulljulgemad.
Mõned kindlustusfirmad, nagu Progressive, on andnud meestele võimaluse paigaldada autosse monitor, mis võimaldab firmal jälgida, millise kiirusega juht sõidab. Esurance võtab kiirust arvesse, ent seda koos rea faktoritega, mis mõjutavad hinna kujundamist, nagu karistuste olemasolu ja krediidireiting.
Nagu öeldakse, “sinu isiklik sõiduregister ja nõuete olemasolu mängivad palju suuremat rolli, mis tähendab, et turvalise sõidustiiliga härra võib oodata madalamat kindlustusmakset kui õnnetustele kalduv daam.”
Pilt: Ylle Rajasaar. Tõlkis ja kokkuvõtte tegi Kadi Rünkla Allikas: IIHS-HLDI