28. mail tegi Jaapani autotootja Nissan avalikuks oma kolmaastakuplaani Nissan Next, mis toob ka Euroopa turule suured muutused. Siinset mudelivalikut tõmmatakse koomale ning suletakse Barcelona tehas. Nissan Leafi teine põlvkond jääb Euroopas ilmselt viimaseks.
Nissan Next kolmaastakuplaan näeb ette osa tehaste sulgemist, mudelivaliku kitsendamist ning keskendumist Jaapani autotootja jaoks olulisematele turgudele Jaapanis, Hiinas ja Põhja-Ameerikas. Nissani tootmisvõimsust vähendatakse üleilmselt 20% võrra, tootmismaht võib isegi kasvada.
Uue tegevuskava eesmärk on saada ettevõte kasumlikumalt toimima ja see tähendab muuhulgas, et Euroopas suletakse Barcelona tehas, mis tootis peamiselt tarbesõidukeid ja on praguseks üsna amortiseerunud. Sealsed ligi 3000 töötajat on juba asunud otsuse vastu protesteerima ja autorehve põletama.
Britid võivad kergemalt hingata: Sunderlandi tootmisüksus jääb alles, seal toimuvad ümberkorraldused, ilmselt vähendatakse mõneks ajaks tootmisvõimsust, aga suures joones on Sunderland see, mis edaspidi Euroopat Nissanitega toidab – ja mitte ainult.
Lõppenud majandusaasta ei olnud Jaapani autotootja jaoks roosiline: üle 11 aasta kukuti kahjumisse ja see oli kahe kümnendi suurim. Majandusaasta lõpetati ligi 6 miljardi eurose kahjumiga.
Globaalne müük kukkus 10,6%, 5,52 miljonilt autolt 4,93le. Suurimad “kukutajad” olid Euroopa ja USA. Langes ka maailma seni populaarseima Nissan Leafi müük, kuigi turul on värske mudelipõlvkond, mis äsja sai suurema aku ning mille sõiduraadius kasvas pea 400 km-ni (WLTP).
Nissani asemel Euroopale Renault
Kolmaastakuplaan on osa uuest Renault-Nissan-Mitsubishi alliansi koostööleppest, kus omavahel jagatakse nii sihtturge kui tehnoloogiaid ja platvorme, eesmärgiks kulude optimeerimine.
Lepingu järgi tõmbub Nissan Euroopas osa mudelitega tagasi, nende asemele tulevad Renault’ sõsarad. Britid sõidavad edaspidi Qashqai kõrval ka Kadjariga ning Capturiga.
Nissani president Makoto Uchida ütles otsekoheselt, et müügilangus jätkub: ” Nissani vananenud tooteportfell ei anna lootust kasumlikuks äriajamiseks ja müüginumbrite tõusuks.”
“Lääne-Euroopas jätkame me tuumikmudelite tootmisega Sunderlandi tehases,” lisas Uchida. Sunderlandis on tööl üle 6000 inimese. Kroonviiruspandeemia seiskas tootmise, kuid see loodetakse uuesti käivitada juba juuni alguses. UK-s toodetakse nii Leafi, uut Juke’i kui ka Qashqaid.
Sunderlandis asub Nissani üks moodsamaid tootmisüksusi ning selle saab kiirelt ümber kohandada mitte ainult Renault’de vaid ka Mitsubishide tootmiseks, sest kõik kolm brändi jagavad platvorme ja tehnoloogiaid.
Sihtturgudel töötatakse vaid edukate mudelitega
Järgneval kolmel aastal vähendatakse Nissani praegust mudelirivi, kuhu kuulub 69 eri nimetust sõidukeid 55ni. Põhirõhk suunatakse C- ja D-segmendi linnadžiipidele (Qashqai ja X-Trail), ning elektri- ja sportautodele.
Ühtlasi tähendab see mudelite keskmise vanuse vähenemist alla neljale aastale: aegunud mudelite vahetumine kaasaegsete vastu ja tootevaliku optimeerimine teevad Nissanist ühe “noorema” brändi turul.
Alliansi lepingu osana võtab Nissan edaspidi fookusesse edukamate sihtturgude kasvustrateegiad. Jaapanis ja Hiinas ning Põhja-Ameerikas töötatakse edasi mõnevõrra laiema mudelivalikuga.
Euroopas, Ladina-Ameerikas ja Aasias tõmmatakse otsi kokku (mh suletakse tehas Indoneesias), ja jätkatakse ainult kõige populaarsemate mudelite müüki.
Lõuna-Koreas ja Venemaal lõpetab Nissan müügi, Venemaal asendavad seda Renault ja Dacia. Vaid mõni aasta uut võimalust kasutanud Datsun kaob taas kord ajaloohämarusse.
Nissani inseneridel tööd jagub: alliansis jätkatakse sport- ja elektriautode arendamise eestvedajatena, Renault’ jätkab tarbesõidukitega ja superkompaktide ning väikeautodega; Mitsubishi tugevuseks on pistikuhübriidid.
Niisiis need, kes ennustasid, et Nissan pakib Euroopas kohvreid ja astub esimesele lennule, panid puusse: kui elektriautod ja sportautod on “tšaupakaa”, siis sellist Nissanit me just tahtsimegi.
Kaanepilt: Andres Kruus. Ole uudistega kursis siin