Teisipäev, 18. juuni 2024
Elektriauto nimetamine Teslatapjaks on saanud üleilmseks moeröögatuseks. Viimati näitasid oma Teslatapjat hiinased, kes tõid Pekingi autonäitusel välja LeSee ideeauto. Türklased näitusele ei jõudnud; nemad tegid Balkanimaades ringsõidu, et tutvustada Pehlivan ElekTrak – nimelist elektriautot. Loomulikult on tegu Teslast parema ja turvalisema autoga – seega Pehlivan Teslatapjaga.

Kui hiinlased Pekingis LeSee-d näitasid ja ütlesid, et siit me tuleme, Tesla, siis võis neid ju natuke uskuda küll. Esiteks on prototüübi loomisega seotud rida andekaid insenere; teiseks palkasid nad ka pädeva disaineri, kes suutis kujustada auto, mis nägi natuke välja nagu Tesla. Ja rahvas plaksutas ja kiitis, ehkki Tesla pole tänaseni kordagi kinnitanud, et Hiina oleks plaanis suurelt ette võtta.

Pehlivan Elektraki prototüübi loojateks on peaasjalikult tehnoloogiaüliõpilased ning projekti kaasrahastas Türgi valitsus. Tänaseks on autoga tehtud ka esimene paarinädalane ringsõit Balkanimaades. Türgi teadus-, majandus- ja tehnoloogiaminister Fikri Isik kinnitas Hurriyet Daily News-lehele: “Meie auto on parem ja turvalisem kui Tesla. Seal, kus nemad peavad ehitama kiirlaadijaid, meie sõidame. Meie laadimisjaam on autosse integreeritud. See on võimalik tänu ainulaadsele jõuallikale. Ühtlasi lisab see sõiduraadiust.”

Pehlivan
Tähelepanelikud inimesed kinkisid Pehlivanile road-tripi tarvis rooli. Autol ikka rooli vaja!

Türgi keeles tähendab Pehlivan maadlejat. Maadlev Teslatapja pani kinni türgi valitsuse korraldatud ja rahastatud prototüüpide konkursi, mille eesmärk on anda tootmisse kodumaine elektriauto, mis on otsast lõpuni Türgis loodud. Pehlivan Elektraki konstrueeris Türgi teaduse-ja tehnoloogia arenduskeskus Tübitak. Projekti järgmine faas on koostöö NEVS-iga, Saabi uue omanikuga. Saab-Tübitaki ühisloomes arendatakse välja kodumaine elektriautode kaubamärk ja töötatakse välja tehnoloogiad.

Teadus-, majandus- ja tehnoloogiaminister Fikri Isik ütleb, et projektis on kaasa lubanud lüüa maailma suurim akuvalmistaja. Kahesilindrilise üheliitrise jõuallika osas, mis ühtlasi toimib ka integreeritud akulaadijana, tehakse Isiki sõnul koostööd Boschiga. Tootmisvalmis peaks kõik see auto olema 2018. aasta lõpuks.

ACCELERISTA KOMM Ei ole midagi uut siin päikese all – mootor, mis sõidu ajal auto akusid laeb, on olemas Volvol, Toyotal, Mitsubishil, Volkswagenil, … ja seda nimetatakse hübriidajamiks, mitte elektrimootoriks. Seega, lugupeetavad, Pehlivan ei ole teie info kohaselt mitte elektri-vaid hübriidauto. Või oleme me millestki valesti aru saanud? Üheliitrine elektrimootor? Nagu “liitrine”? Elektrimootor? Mingisse vedelikulaadsesse asja võiks panustada juhul, kui on leiutatud vesinikajam, mida enam laadima ei peaks… aga see on ju utoopia.

Maailma suurim akuvalmistaja on muuseas Tesla – või noh, kohe on. Et siis türgi Teslatapja loomisel hakatakse Teslaga käsikäes eesmärgi poole liikuma? Või on see hoopis Faraday Future, kes ka suurte lubadustega, rajada maailma suurim akutehas, Tesla naabrusse maid kokku ostab?

Auto välimuse osas on ka küsimärk, sest see, mis peitub türklaste keskpäraselt kokkukleebitud muffinivormi all näeb väga Audi TT moodi välja. Ai õigus, seal on kirjas, et välimus on suur saladus. Nagu ka uudne kaheliitrine elektrimootor.

Saabist rääkides… neil ei lähe väga hästi. Või õigemini, neil läheb umbes samamoodi nagu Tübitakil – suure suuga asju kokku lubades kaotatakse side reaalsusega. Muffinivormi puhul tundub, et side reaalsusega on siiski olemas – Audi TT näiteks on ju väga reaalne asi…

Korraks ka Teslatapja – lubaduse juurde tagasi – parem, turvalisem, janiiedasi türgi elektriauto – need Tesla mudelid, mis on läbinud Ühendriikides ja Euroopas turvatestid, on saanud kõik maksimumpunktid. Madal muffinivorm võib furoori tekitada kodukokkade meistrivõistlusel, aga ENCAP insenere ta vaevalt veenab. Isegi, kui on veenanud õppejõude ja projekti rahastajat ning ministrit, kes, tõenäoliselt kooli füüsikatundides lihtsalt magas; või on ta kellegi onu… Sorry Tübitak, come again! 

Et türklastel motti mitte täitsa maha võtta, kiidame Türgi valitsust tubli algatuse eest tudengite loovust ja nutikust motiveerida. Eesti edulugu me teame – Tudengivormeli tiimi liikmed aitavad täna Koenigseggi maailmakaardile. Ehk oleks mõtet Tübitaki tüübid üles otsida ja pakkuda neile oma teeneid? Saaks suurte sõnade asemel suuri tegusid tehtud.

Allikas: Pehlivan. Pildid ja video: Pehlivan, Trakya tehnikaportaal

Saab või ei saa? Saabi särtsukate hiigeltehing küsimärgi all

Vaata ette, Tesla! Hiinlaste LeSee elektriauto on tulekul!

Elektriautotootja Faraday Future hakkab ehitama miljardidollarilist tehast

KOMMENTEERI SIIN