Neljapäev, 28. märts 2024
Renault – Nissan – Mitsubishi ehk kolme autotootja liit tutvustas uut logo, mis oma elegantses kerguses ja sidususes mõjub tulevikkuvaatavalt. Kolme autotootja liit on teinud otsuse, kiirendada ühiste platvormide, jõuallikate ja tehnoloogiate kasutuselevõttu. Kolmiku eesmärk on aastaks 2022 kasvatada müügitulu kolmandiku võtta.

Uus logo märgib kolmiku süvenevat koostööd ja üksmeelt tulevikku suunatud tegevustes.  Lisaks uuele logole tehti avalikuks ka kuusaastaku plaan, mis võiks eriti rõõmustada elektriautode fänne ja autonoomsete sõidutehnoloogiate ootajaid.

AMBITSIOONIKAS KUUSAASTAKUPLAAN

Kolme autotootja liit märkis maha kuusaastaku plaani peamised eesmärgid. Neli ühisplatvormi peavad kandma enam kui 9 miljonit sõidukit, nende aastate jooksul jõuab müügile 12 elektilist mudelit ning 40 isejuhtivate tehnoloogiatega varustatud sõidukit. Strateegia näeb ette jagamisteenuse väljatöötamise.

Kolmikliidu tegevjuht Carlos Ghosn sõnas: “2022. aasta plaan seab eesmärgiks kahekordistada iga-aastase sünergiast saadava tulu 10 miljardi euroni. Selle saavutamiseks peavad Renault, Nissan ja Mitsubishi Motors suurendama koostööd, et luua ühtseid platvorme, jõuallikaid ja uue generatsiooni elektrilisi ning autonoomseid tehnoloogiaid.”

Sünergia kasvule aitab kaasa müügimahtude suurenemine, arvutuste kohaselt peaks autotootjate liidu aastane müük ületama 14 miljoni sõiduki piiri, mistõttu on oodata plaani täitmisel 240 miljardit dollarit müügitulu. See on 30% kasv, võrreldes 2016. aasta 180 miljardi dollari suuruse müügituluga.

Lisaks ühistele platvormidele on tulu kavas kasutada ühistootmisse investeerides ja koos nii arenenud kui uutele turgudele sobivamaid sõidukeid tootes. Oma osa on uueneval müügijärgsel hooldusel, tehnoloogiate jagamisel, uute ühendatud ja isejuhtivate sõidukite arendamisel. Tootmise, inseneriteaduse ja logistikaülesannete jagamisega on partnerid juba algust teinud.

ÜHISED PLATVORMID JA JÕUALLIKAD

Renault, Nissan Motori ja Mitsubishi Motorsi grupp on maailma suurim autotootjate liit. See on kõige kauem tegutsenud ja kõige produktiivsem rahvusvaheline koostöö autotööstuses.

Kokku müüs autotootjate liit 2016 aastal 200 erinevas riigis peaaegu 10 miljonit sõidukit. 2017. aasta kuue kuu statistika näitab, et müügimahud on kasvanud 7%, nimelt müüdi esimeses poolaastas 5,27 miljonit sõidukit, seehulgas 500 000 elektrisõidukit.

Strateegilist koostööd tehakse ka teiste autoliitudega, nagu näiteks Saksamaa Daimleriga ja Hiina Dongfengiga. Liit on juhtival kohal nullemissiooniga sõidukite tootmises ning on arendamas uusimaid tehnoloogiaid, et jõuda autonoomsete autodeni, mis oleksid kõigile kättesaadavad.

Kuue aasta plaan näeb ette neljale ühisele platvormile 9 mln sõiduki tootmise, ka näeb plaan ette, et 75% müüdud sõidukitel on nn ühised jõuallikad.

Aastal 2016, toodeti vaid kaks miljonit sõidukit kahel ühisel platvormil. Mullu oli kolme tootja valikus 38 erinevat mootorit, millest vaid 14 olid ühised mudelid. Tulevikus on plaanis valikusse jätta vaid 31 erinevat jõuallikat, millest 22 oleks ühised.

Common Module Family ehk CMF arhitektuuril põhineval ühiselt platvormil arendatakse välja ka uus isejuhtimist võimaldav elektriautode platvorm. Välja tahektase arendada uus B-segmendi platvorm keskmise suurusega autode tootmiseks.

Mitsubishi Motors võtab plaanide kohaselt ühise CMF arhitektuuri kasutusele 2020 aastal. Renault ja Nissan on platvorme jaganud juba mõnda aega. Head näited on Nissan Rogue, Qashqai ja X-Trail, Renault Espace, Kadjar ja Megane, nagu ka Renault Kwid ja Datsun redi-GO.

ELEKTRIAUTODE TOOTMISE LIIDER

2022. aastaks on triol plaanis elektriautode tehnoloogia ja autonoomsete võimaluste arendamine koos sõidukite ühilduvuse parandamisega ning uute transporditeenuste kasutuselevõtuga.

12 uut elektriautot peaksid olema suutelised läbima ühe laadimisega vähemalt 600 km ning välja töötatakse kiirlaadimine, mis 15 minutiga võimaldab aku kuni 230 km sõiduraadiuseni täita.

Kaksteist uut null-emissiooniga uuel platvormil elektriauto mudelit tuuakse turule aastaks 2022. Plaan on tutvustada ka 40 uut eri autonoomsusastmega mudelit, nende seas saab olema ka robotsõidukeid. Täiesti isejuhtivatel autodel põhinevad sõidujagamisteenused on osa ka uute transporditeenuste strateegiast.

Elektrisõidukite vallas soovitakse jätkata turu liidrina. Fookuses on Jaapanis, Ühendriikides, Hiinas ja Euroopas tulla turule täiesti uute mudelitega.

Plaani kohaselt peaks 70% liidu elektrisõidukitest aastaks 2022 jagama samu platvorme. Aastaks 2022 peaksid juurutatud olema ka uudsed akulahenduse.

TÄHTIS SIHTTURG: HIINA

Uus akude disain loob ka võimalusi eri stiilis autodeks.Juba on Renault-Nissan liit kokku leppinud koostöö Dongfeng Motor Group Co’ga et Hiina turule elektrisõidukeid arendada.

Koostöös loodud eGT New Energy Automotive Co. Ltd. (eGT) ühendab autotootjate teadmised elektrisõidukitest ja Dongfeng ressursid uue energia vallas, et täita Hiina autoturu ootusi.

Plaanis on turule tulla uue linnamaasturiga, mis sobib kergeid, intelligentseid ja võrku ühilduvaid elektriautosid hindavale turule. Uus auto peaks tootmisse jõudma 2019 aastal ja seda hakatakse tootma Dongfengi Shiyani tehases, aastas loodetakse toota 120 000 sõidukit.

Hiina on maailma suurim akutoitel ehk BEV sõidukite turg. Mullu müüdi seal üle veerand miljoni BEV-i, kasvades 121% võrreldes tunamullusega. Tänavu esimese seitsme kuuga on müüdud juba 204 000 BEV-i.

SÕIDUABIST ISEJUHTIMISENI

2018. aastal alustab trio robotsõidukite testimist, et luua eeldused 2020. aastaks, mil peaks müügile jõudma esimene linnas iseseisva sõitmisega toime tulev auto. Esialgu jääb see sõiduk inimese poolt jälgitavaks.

Samal aastal peaksid liidu autod olema võimelised end juba ka maanteel iseseisvalt juhtima, vajades vaid mõnetist inimsekkumist. Aastaks 2022 valmib plaanide kohaselt sõiduk, mis suudab ise ennast juhtida ja ei vaja inimese abi.

Selleks tehakse tihedat koostööd DeNAga Jaapanis ja Transdeviga Prantsusmaal. Uued lahendused loovad võimaluse uute sõidujagamisteenuste loomiseks ja ühistranspordi arendamiseks.

Lähiajal on plaan turule tullauue pilvelahendusega, et ühendada sõidukid võrku. See loob võimalused paremate info ja meelelahutusteenuste pakkumiseks.

Allikas ja meedia: kolmikliit

KOMMENTEERI SIIN