Esmaspäev, 27. mai 2024
Samal ajal, kui kuulujutt [wiki base=”EN”]Tesla[/wiki] Gigafactory kerkimisest Rootsi võtab tuure üles, on kaks suurt ettevõtet – ABB Grupp ja Northvolt löönud käed, et panna svenssonite maal püsti Euroopa suurim ja innovaatilisim liitium-ioonakude tehas.

Septembri viimasel nädalal sõlmisid ABB Grupp ja Northvolt koostööleppe Euroopa suurima akutehase rajamiseks. Formaaljuriidiliselt on esialgu tegu vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamisega, ent esimene tootmisliin peaks käivituma juba 2019. aastal.

Kahe ettevõtte koostöö peaks kujunema mitmekülgseks tarne- ja tehnoloogiapartnerluseks ning hõlmama Northvolti uue liitium-ioonakude tehase tootearenduse ja akulahenduste uurimis- ja arendustegevuse. ABB Technology Ventures toetab projekti algetappi varajase investeeringuga.

EESMÄRGIKS NUTIKAS ELEKTRIFITSEERIMINE

Northvolt ehitab Rootsi Euroopa suurima ja uuenduslikema liitium-ioonakude tehase, kus ABB robootika-, automaatika- ja elektrifitseerimislahendused on digitaalplatvormi ABB Ability abil lõimitud üldistesse lahendutesse.

Tulevikus saab tehas pakkuda oma klientidele kvaliteetseid akutooteid ja -lahendusi. Northvolt plaanib alustada tootmist uues tehases 2020. aastal. Prooviliin valmib 2019. aastal, tehes Northvoltile võimalikuks tooteid ja protsesse töö käigus optimeerida.

„Toetame rõõmuga Northvolti akutehase ehitamise projekti,“ märkis ABB tegevjuht Ulrich Spiesshofer. „See ainulaadsete lahendustega tehas on ideaalne näide ABB juhtpositsioonist tööstusautomaatika ja nutika elektrifitseerimise valdkonnas ning aitab tulevikus rahuldada üha suurenevat nõudlust nutikamate ja säästlikemate akulahenduste järele.“

Tooted ja teenused, mida ABB plaanib pakkuda, hõlmavad ühendatud robootika-, automaatika- ja elektrifitseerimislahendusi, sealhulgas ABB esmaklassilist digitaalplatvormi ABB Ability System 800xA ja ka täiustatud digilahendusi nagu ABB Ability Manufacturing Operations Management, mis muudab Northvolti tehase tööstusrevolutsiooni neljanda laine ehk Industry 4.0 tõeliseks musternäidiseks.

FOSSIILKÜTUSTEST VABAKS

Energiarevolutsioon on kannustanud taastuvate energiaallikate kasutamist ja vähendanud sõltuvust fossiilkütustest. Elektrifitseerimine ja energia salvestamine on süsinikuvaba ühiskonna saavutamisel olulised võtmesõnad.

Ainuüksi e-mobiilsusele üleminek kasvatab vajadust akude järele. Innovaatilisi energiasalvestuslahendusi on väga vaja ka selleks, et lõpetada järk-järgult fossiilkütustest saadava energia loomine ja jaotamine.

„Maailm liigub kiiresti uute elektrifitseerimislahenduste poole,“ rääkis Northvolti tegevjuht Peter Carlsson. „Püüame kiirendada seda üleminekut Euroopa suurima ja uuenduslikema liitium-ioonakude tehasega. ABB on elektrifitseerimise valdkonna ekspert ning oleme rõõmsad, et nad on meie strateegiline partner, peamine tarnija ja investor.“

Partnerid leppisid kokku koostöös, et edendada uuendusi akutehnoloogia valdkondades nagu tootmisplatvormid, elementide ja moodulite disain ning akujõudlus. Ettevõtted plaanivad tihedat koostööd akulahenduste arendamisel ja akuosade hankimisel.

„Näeme koostöös Northvoltiga potentsiaali, et arendada keskkonnasäästlikke lahendusi kommunaalrajatistele, tööstusele ning ka taristu- ja transpordilahendustele,“ ütles Rootsi ABB tegevdirektor Johan Söderström. „See on tõeline verstapost fossiilkütusevaba ühiskonna saavutamiseks nii meile kui ka meie klientidele.“

Allika ja meedia: ABB

KOMMENTEERI SIIN