Kolmapäev, 13. november 2024
Saab nalja, ütleksid rootslased, kui teaksid, mida sõna “saab” eesti keeles tähendab. Saab – automargi lugu kisub vähemalt sama värvikaks kui türklaste telenovela “Sajandi armastuslugu”. Värskeim sõlmitus toob tõepoolest mängu ka türklased, kes on avastanud, et neil on vaja elektriautosid.

Kui toimuks võistlus, kes võidab igavikulise automargi staatuse, oleks Saab tõenäoliselt üks kõvemaid kandidaate võitja tiitlile: iga kord, kui on päris kindel, et nüüd on see märk lõplikult ajaloo prügikastis, on kuskil keegi, kes Saabi käppadele tõstab ja talle veel ühe elu kingib.

saab

Allakäigutrepp avanes viis aastat tagasi, kui pankroti äärel kõlkunud General Motors otsustas loobuda osast automarkidest ning ukse pauguga Saabi nina ees kinni lõi. Pärast mitmekordset käest-kätte käimist maandus Saab koos oma päranditombuga hiinlaste omanduses oleva ettevõtte NEVS (National Electric Vehicle Sweden) omandusse.

Hiinastel olid suurejoonelised plaanid: alustada Saab 9-3 põhjal elektriautode tootmist. Tahtsid parimat, välja kukkus nagu alati: NEVS sattus ise pöörasesse seiklusse, mis muuhulgas sisaldas riiulifirma nutikat petuskeemi. Selle, et miljardilähedase tehingu taga pole muud, kui kuum õhk, uuris välja üks terane rootsi ajakirjanik.

Rahalistesse raskustesse sattunud NEVSi tulid hoogsalt ja kollektiivselt päästma Dongfeng, THT (Tijani Binhai kõrgtehnoloogilise tööstussektori arendusosakond) ja SRIT (Pekingi tehnoloogiauuringute keskus).

2016. aasta suve hakul kirjutati valmis järjekordne suurplaan, mille osaks oli teise tehase avamine Hiinas, Tijani rannikulinnas. Lisaks elektriautode tootmisele sooviti nüüdsest keskenduda ka uudsete IT-lahenduste väljatöötamisele.

Pressiteatest võisime lugeda: “Esimene Tijani tehases toodetav auto põhineb NEVS elektriauto prototüübil, sellele järgneb täiesti uudel põhjal elektriauto.”

Pärast pressiteadet järgnes jälle suur vaikus, kui välja arvata see, et kaubamärgi kasutamine keelati NEVSil lõplikult ära. Tõenäoliselt sai hiinlastel selle koha peal ind otsa, sest kõige värskem uudis kõneleb, et nüüd on Saab 9-3 platvormi ja tootmisõiguse omandanud türklased.

Õigust kasutada Saabi nime neile ei anta, aga türklasi see tõenäoliselt ka eriti ei morjenda, sest see automark pole sealmail kunagi üleliia tuntud olnud.

NEVSilt platvormi ostmist kinnitas hiljuti ka Türgi teadus-, tööstuse- ja tehnoloogiaminister Fikri Isik. Saab 9-3 põhjale on türklastel kavas ehitada täiesti uus ja oma, Türgi automark. Disainerid on joonistamist alustanud, teadjamate sõnul näeb uue brändi esiots välja väga nagu Cadillac.

Pool aastat kestnud türklaste ja hiinlaste koostööläbirääkimised päädisid lepingu allkirjastamisega mai lõpul, aga osapooled ootasid avalikustamisega sügiseni.

Ju sellepärast, et Saabi tegevjuht Mattias Bergman saaks esitleda minister Isikile kolme Saabi nimekandmise õiguseta Saabi prototüüpi, mille arendamisega türklased vahepealsetel kuudel tegelenud on.

Hiinlaste-rootslaste NEVS tegi omajagu tööd, et muuta 9-3 elektriautoks ning nüüd on Türgi valitsusel kindel soov, asja edasi arendada ja esitleda oma kodanikele keskkonnasõbralikumaid sõidukeid. Praegu tundub, et neil kahel võiks koostööplaan isegi õnnestuda, vähemalt on sellesuunalised soovunelmad ametlikul tasemel välja öeldud.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Eks tulevik näita, mis Saabist – või täpsemalt selle platvormist – edasi saab. Naljakat juhtub se’s loos päris kindlasti veelgi, sest noorte türgi autodisainerite loomingut on meile samuti näidatud.

Mine tea, äkki saabki tulevane türgi rahvusauto Pehlivani välimuse ja rootsi legendaarse auto sisu? Olgu või muffinivormi-kujulisena, aga tundub, et Saab elab edasi. Igavesti. Elagu Saab!

https://www.youtube.com/watch?v=IspO5Ca0wUo

Allikas: Hürriyet Daily News, TM. Pildid: NEVS

Türklased tegid oma Teslatapja, nimeks Pehlivan; välja näeb nagu muffinivorm

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.