Reede, 20. detsember 2024
Tants Tesla autopiloodi ümber ei taha lõppeda. Kõigepealt Saksamaa ning California osariik Ameerika Ühendriikides survestavad autotootjat oma tehnoloogiat ümber nimetama: “Autopilot” on nende hinnangul juhti eksitav, tekitades mulje, et auto on võimeline ise sõitma.

Eriti tunneb Tesla selleteemalist survet Saksamaalt. Pärast seda, kui kohalik meedia teatas Saksa Transpordiministeeriumi poolt väidetavalt teostatud Tesla Autopilot’i hindamise väljavõtetest, mis sisaldasid tõsist kriitikat Tesla täiustatud juhiabisüsteemide (Advanced Driver Assistance System, ADAS) aadressil, nimetades seda “oluliseks liiklusohuks”, saatis ministeerium kõikidele riigi Teslaomanikele kirja, milles instrueeris neid süsteemi kasutama.

Tesla autopilot

Nüüd on saanud teatavaks, et Saksa Riiklik Mootoritranspordi Amet (Kraftfahrt-Bundesamt, KBA) astub sammu kaugemale ja palub Teslal ADASist rääkides mitte kasutada sõna Autopilot.

Uudisele eelnes California autoregistri väljapakutud uus regulatsioon, mille kohaselt oleksid teatud sõnad juhiabisüsteemide reklaamimisel keelatud ja “autopilot” oli nende hulgas. Seega on nüüd juba kaks seadusandjat kahel olulisel turul, mis survestavad Teslat Autopiloti nime muutma.

KBA kinnitas Reutersile, et on palunud Teslal Autopiloti nime kasutamine lõpetada, väites, et see võib olla “eksitav” inimestele, kes hakkavad uskuma, et auto suudab end ise juhtida: “Võime kinnitada, et on olemas kiri Teslale, milles sisaldub palve mitte enam kasutada eksitavat Autopiloti terminit auto juhiabisüsteemi kohta.”

Tesla kaitseb jätkuvalt Autopiloti nimetust, pidades seda oma süsteemile sobivaks: “Autopilot on hulk tehnoloogiaid, mis opereerivad samaaegselt inimjuhiga, et muuta autojuhtimine turvalisemaks ja vähem stressirikkaks. Täpselt selliselt on seda terminit ka aastakümnete vältel atmosfääri ja kosmose vallas kasutatud: et märkida tugisüsteemi, mis toimib inimpiloodi otsese järelevalve all.

Lisaks levinud termini õiges kontekstis kasutamisele oleme alati oma klientidele selgelt väljendanud, et Autopilot on juhiabisüsteem, mis nõuab, et juht oleks igal ajal tähelepanelik, sarnaselt teiste tootjate juhiabisüsteemidele. Täpselt nagu lennukis, kus õige kasutuse korral vähendab Autopilot juhi töökoormust ja pakub võrreldes puhtalt käsitsijuhtimisega täiendavat turvalisust.”

Selles osas on Tesla jutus iva. Tesla keelekasutus oma süsteemidest rääkides sarnaneb tihti FAA omale. Mõlemad kirjeldavad süsteemi, mis vabastab juhi teatavatest toimingutest, mis omakorda vähendab üldist koormust ja võimaldab teiste asjade suhtes olla tähelepanelikum.

FAA autopiloodi regulatsioonide kohaselt: “Kuigi autopiloot vabastab juhi käsitsi juhtseadmetega toimetamisest, peab juht säilitama valvsuse ja süsteemi jälgima, et see toimiks ettenähtud viisidel ja lennuk jääks aktsepteeritavatesse kõrguse, kiiruse ja õhuruumi piiridesse”.

Kuigi mõiste definitsioon tundub olevat Tesla poolel, on probleemiks avalik taju ja saab olema huvitav näha, mis saab sellest siis, kui mitmed asutused avaldavad survet autotootjale, et too loobuks sõna kasutamisest. Kes on järgmine? Nissani “Piloted Drive”? Mercedese “Drive Pilot”?

Allikas: KBA, Tesla, Reuters. Pildid: Tesla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.