Eelmise nädala viimasel päeval lahvatas skandaal, kui Tesla tehase ehitusel kukkunud ja tõsiselt viga saanud Sloveeniast pärit töölise esitatud hagist nähtus, et paljud Ida-Euroopast pärit mehed pidid töötama palju rohkem kui algselt ette nähtud ning palka maksti selle eest alla alampalga.
Juhtunu kohta avaldatud artikkel rääkis Gregor Lesnikust, 42-aastasest Sloveenia päritolu töölisest, kes sai 2015. aastal Tesla tehase ehitusel juhtunud õnnetuses tõsiselt viga. Õnnetus ja sellele järgnenud hagi ning juurdlus näitavad, kuidas ehituse alltöövõtjad, Saksa tootja Eisenmann ja Sloveenia päritolu ISM Vuzem palkasid vähemalt 140 B-1/B-2 viisaga võõrtöölist värvitöökoda ehitama.
Lesnik on Eisenmanni, Vuzemi ja Tesla vastu esitanud hagi, milles soovib kahjuhüvitist ja kompensatsiooni vähemmakstud palga eest. Hagi kohaselt võlgnetakse peamiselt Horvaatiast ja Sloveeniast pärit võõrtöölistele üle 2,6 miljoni dollari vähemmakstud palga ja ületundide kompensatsioonina.
Väidetavalt töötasid Lesnik ja teised Ida-Euroopa mehed regulaarselt 6-7 päeva nädalas ja 10 tundi päevas. Meestele lubati tavalise töönädala eest 12 dollarit tunnist, kuid selle asemel töötasid nad nädalas 60-70 tundi ilma ületunni- või muu lisatasuta, saades palka alla 5 dollari (umbes 4,5 eurot) tunnis.
Kiirelt reageerides teatas Tesla Motors esmaspäeval, et kavatseb tõsiselt uurida väiteid, nagu oleks sissetoodud võõrtöölised töötanud Fremonti tehases vähem kui 5 dollari eest tunnis. Föderaalvõimud olevat juhtunust samuti huvitatud, kuid võimalikku tulevat ametlikku auditit ei kinnitatud ega lükatud ümber.
Ehitustöö võis rikkuda ka viisatingimusi, mis keelavad üldjoontes viisaomanikel füüsilist tööd teha, ütlevad immigratsioonieksperdid.
Tesla tegevjuht Elon Musk säutsus pühapäeva õhtul, et oli just kõnealusest juhtumist kuulnud. „Tundub, et miski läks päris mitmes kohas valesti,“ kirjutas Musk. „Uurime ja parandame asja.“
[dropcap]JUURDLUS KÄIB [/dropcap]Lesniku advokaat William Dresser ütles, et Tesla ei ole temaga ühendust võtnud, ent ta loodab, et autotootja „toimib õigesti“. Lesnik naasis eelmisel aastal Sloveeniasse, kuid on advokaadi sõnul jätkuvalt vigastatud ja töövõimetu. Dresser väitis, et temaga on ühendust võtnud ka Ühendriikide tööministeerium.
Tööministeeriumi ja Immigratsiooni- ja Tolliameti ametnikud ütlesid, et võimalikke juurdlusi nad ei kommenteeri. Immigratsiooni- ja Tolliameti kõneisik ütles, et viisade ja immigratsiooniseaduste jõustamisega tegelev asutus on „situatsiooniga väga kursis“.
Ühendriikide tööministeeriumi San Jose piirkonna asejuht Michael Eastwood ütles, et asutus uurib tavaliselt sissetoodud tööjõudu märksa väiksemas määras. Ministeeriumi haldusalas on tööseaduste täitmine, sealhulgas 7,25-dollariline miinimumpalk.
Eastwood keeldus Lesniku juhtumit kommenteerimast, kuid ütles, et võõrtöölistel on keelebarjääri tõttu tihti raske kaebusi esitada, lisaks ei ole nad Ühendriikide protseduurireeglitega kursis. Viimasel ajal on B-1/B2 viisadega töötavate inimeste kaebuste hulk kasvanud, ütles Eastwood. „On šokeeriv, et maailma ühes rikkaimas kohas – Räniorus – saavad inimesed palka alla miinimumi,“ ütles ta.
[dropcap]KÕRGED MORAALSED STANDARDID [/dropcap]Tesla väitis, et järgis seadust ja tegi Lesniku 2015. aasta õnnetuse uurimisel koostööd California Tööohutuse ja Terviseametiga. Lesnik murdis mõlemad jalad ja sai peapõrutuse, kui ta kukkus tehase katusel olnud lahtise paneeli tõttu kolme korruse kõrguselt alla. Ettevõte vabastas end vastutusest ning lisas, et Lesniku esitatud töötaja kompensatsiooninõudest nad vabastati samuti. Kuid Tesla sõnul on probleem juriidilisest vastutusest laiem: „See on moraalne küsimus.“
„Me ei vaata läbi sõrmede Tesla jaoks tööle hakkavate inimeste töötingimustele, ükskõik, kas nad siis töötavad meie heaks otse, mõne meie alltöövõtja või isegi all-alltöövõtja kaudu, kui need on sellised, nagu artiklis kirjeldati,“ seisis üheleheküljelises avalduses. „Kui hr Lesnikule või tema kolleegidele maksti tõepoolest 5 dollarit tunnis, on see täiesti lubamatu. Tesla on üks paremini palka maksvaid ettevõtteid Ühendriikide autotööstuses. Me teeme seda vabatahtlikult, sest usume, et see on õige. Keegi ei sunni meid selleks.“
Tesla valis väidetavalt töid teostama Eisenmanni, kuna see on tuntud kui üks parimaid suurte värvitöökodade ehitajaid kogu maailmas. Eisenmann palkas kohtudokumentide kohaselt ehitatava tehase ventilatsioonitööde teostamiseks Vuzemi. Tesla kavatseb Fremonti tehases kolme aastaga tootmise kasvatada 500 000 autoni.
Tesla teatas, et teeb kahe ettevõttega juurdluse raames koostööd ning võtab kasutusele meetmed, kui töötajaid koheldi ebaausalt. „Meist ei saa kunagi ettevõtet, mille tegevust või tegevusetust raha säästmiseks saab nimetada moraalselt valeks.“
Eisenmanni ja Vuzemi advokaadid ei soovinud e-mailiga saadetud küsimustele vastata.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kuigi süüdistused on tõsised, on mingi piirini usutavgi, et Tesla juhid ei teadnud, millistel asjaoludel umbkeelsed võõrtöölised objektil segu veavad. On arusaadav, et vormiliselt ja osalt ka sisuliselt vastutab tõepoolest töö tellija, et tema heaks töötavate inimeste töötingimused vastaksid nõuetele. Teisalt kui alltöövõtjaks on usaldusväärne juriidiline isik, ei ole mõeldav, et absoluutselt kõike, sealhulgas üksikisikute palganumbreid, peaks kontrollima ka tellijapoolsed kõrged ninad. Mahtusid arvestades ei ole see ilmselt ka füüsiliselt võimalik. See, mida kohus otsustab, on muidugi eraldi küsimus.
Sellegipoolest ei saa avalikkusele päris nii vastata ja mainekujunduse osas ei tee Elon Musk allahindlust. Siiski tahaks märkida, et see, kuidas ükskõik milliste probleemide tekkimisel tuleb kõigepealt appi Twitter ja siis vaadatakse edasi, venitab korraks muigegi näole. Samas annab see inimestele täpselt selle, mida vaja on – tunde, et nende probleemiga tegeletakse ja nad ei räägi nö seinaga.
Allikas: SiliconValley, foto: Tesla