Laupäev, 25. mai 2024
Kolme Isofix-kinnituse ja sõiduautoliku tunnetusega mahtuniversaal
Küllalt soodne nii osta kui üleval pidada
Sobib lasterikkale perele

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Sportlikuks mahtuniversaaliks nimetatud Ford S-MAX nägi esmakordselt ilmavalgust 2006. aastal, kui Galaxyst ja C-MAXist inspireeritud auto Euroopas müügile tuli. Viimase põlvkonna S-MAX aga kõnetab potentsiaalset ostjat eelkõige viisaka, sõiduautoliku välimuse ja tunnetusega ning viiest või isegi seitsmest istekohast kolmele paigaldatud ISOFIX-lastetoolikinnitusega.

[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Mootor: 2-liitrine turbodiisel, nelikvedu
Võimsus: 132 kW/180hj
Pöördemoment: 400 Nm
Käigukast: Powershift
Tippkiirus: 206 km/h
0-100 km/h: 10,5 s
Pikkus: 4796 mm
Pöörderaadius: 11,6 m[/toggle]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Nähes, et mu proovisõidu-tantsukaardile lisandub Ford S-MAX, olin alguses korraks veidi segaduses. Oma pelgalt ühe lapse ja nulli koeraga ei ole ma just mahtuniversaalide sihtgrupi stereotüüpne esindaja ja kahtlesin, kas suudan sellist autot lõpuni hinnata. Etteruttavalt võib öelda, et S-MAX vist tundis mu ebakindlust, tuli mulle julgelt poolele teele vastu ja tegi asja ootamatult palju lihtsamaks.

smax maarja

[dropcap]DISAIN[/dropcap]Ford S-MAXi disainis on rõhutatud dünaamilisust ja voolujoonelisust. See koosmõjus mõõduka disainielementide kasutusega laseb autol mõjuda sihvakama ja luksuslikumana, ja võiks isegi öelda, et väliselt väiksemana, kui see tegelikult on. Mõõdukas disainielementide kasutus ei ole vaid sõnakõlks – S-MAXi disainikeel on puhas ja konkreetne. Ainuke veidi häirinud asi – suur ja võimas armatuurlaud peegeldub päikesepaistelise ilmaga üsna tugevalt esiklaasile.

driver

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Sellesse autosse sisseistumine on tõepoolest nagu kojujõudmine – kõik alates valitsatest lõpetades topsihoidjatega on täpselt õiges kohas. Ja kui ei olegi, on seda tõenäoliselt võimalik elektrooniliselt reguleerida. See kehtib muuseas ka roolisamba kohta, mis oli tavapärasele manuaalsele rüselemisele pärast mehe roolisolekut äärmiselt meeldiv vaheldus. Lisaks näeb sellest autost tõepoolest välja ja kui ei näe, siis tuleb appi vidinasektsioonis kirjeldatud tagant möödasõitvate autode andur.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]S-MAXi on nimetatud sportlikuks mahtuniversaaliks, milles on ühendatud sedaani sõiduomadused ja mahtuniversaali ruumikus. Sportlik on auto elevandi skaalasse jäävat kaalu arvestades võib-olla pisut palju öeldud, kuid teiste sarnaste suurte tarbeesemetega võrreldes sõidab Ford S-MAX täiesti meeldivalt ja tõepoolest, pigem sõiduauto kui mahtuniversaali moodi.

smax

Muidugi, mingit kihutamist või vilinal kurvivõtmist sellega ei toimu (või vähemalt ei peaks), kuid S-MAX ei reageeri mõne suguvenna kombel näiteks roolikeeramisele kolmepäevase mõttepausiga ning manööverdamine ei nõua lennuvälja. Kuigi pidurid ei ole otseselt täpsusele orienteeritud, suudavad need täislastis üle 2,5 tonni kaaluva auto vajadusel väga konkreetselt seisma jätta (tervitan mulle asulavälisel teel rõõmsalt risti ette sõitnud jalgratturipreilit ja loodan, et me enam ei kohtu).

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]S-MAXi eriline trump on ISOFIX-kinnitused kõikidel teise rea istmetel. Autosid, mille kohta võib sama väita, ei ole väga palju. Kas ja kuidas see aga reaalsuses välja peaks nägema? Teie küsite, meie vastame. Läksime Beebicenterisse ja ladusime auto turvatoole silmini täis. Testis osalesid Cybexi firmamärki kandvad Pallas M-Fix, Sirona ja Solution M-Fix, millest esimene on mõeldud vastavalt 9-36 kg, teine 0-18 kg ja kolmas 15-36 kg kaaluvale lapsele, nii et põhimõtteliselt kõik vanuserühmad olid kaetud.

Tulemus: põhimõtteliselt võib öelda, et 3 Isofixiga turvatooli mahub tõepoolest S-MAXi tagaistmele. Küll aga ei oleks neist keskmine, veel seljaga sõidusuunas tool teistpidi keeratuna teiste vahele mahtunud. Siiski on lootus, et selle aja peale, kui kõnealuse tooli kasutaja näoga sõidusuunas istumise vanuseks kasvab, kvalifitseerub vanim laps juba vaid istumisalusele ning mahub jätkuvalt kenasti.

[huge_it_gallery id=”160″]

Üleüldse ei teki selles autos ruumipuudust vist küll kellelgi. Kui peaks tekkima vajadus suuri esemeid vedada, saab kõiki teise ja kolmanda rea istmeid eraldi kerge vaevaga kokku klappida. Keskmise rea istmeid saab lisaks sarnaselt esimese reaga liigutada ükshaaval ette ja taha. See kõik võimaldab Ford S-MAXi siseruumi äärmiselt paindlikult ja optimaalselt ära kasutada.

Pagasiruum mahutab kolmanda rea istmed asustamata jättes lahedalt suure pere nädalavahetuse tarbed ka siis, kui kaasa võtta tuleb suur lapsevanker. Viimane tuleb aga siiski koju jätta, kui kolmanda rea istmedki hõivatud on. Sellegipoolest on ruum ja selle nutikas kasutus vaieldamatult Ford S-MAXi mängumaa ja mugavustsoon. Kõikide asjade paigutus lihtsalt on optimaalne ja läbi mõeldud, et igasugune autoga seotud tegevus nõuaks minimaalset inimpanust ja mõttetööd reisijatelt.

DSC_0004

[dropcap]VIDINAD [/dropcap]Erinevad abid aitavad juhti nii kiiruse hoidmisel kui kaugtulede lülitusel. S-MAX suudab valvata nii pimedat nurka reavahetusel kui jälgida parkimiskohalt väljatagurdamisel potentsiaalselt auto tagant läbisõitvaid teisi autosid, ja neist märku anda. Kuidas see süsteem neid potentsiaalseid läbisõitvaid autosid tuvastab, ma täpselt ei tea, ent mulle üllatuseks suutis see tõepoolest nimetatud autodest mind teavitada enne, kui mina neid nägema hakkasin. Lisaks aitab Ford S-MAX juhil ennetada kokkupõrget, parkida ja liiklusmärke märgata.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Mõlemad saadaolevad bensiinimootorid kannavad nime EcoBoost ning valida saab 1,5-liitrise ja 2-liitrise mootori vahel, ühel 118 ja teisel 176 kW. Neist esimesega käib kaasas manuaal- ja teisega automaatkäigukast. Viimast kooslust saab vaid Titanium-varustustasemel. Bensiinimootoriga Ford S-MAXe veab edasi esisild.

Praktilise Ford S-MAXi diiselmootorid on kõik 2-liitrised, vaid võimsuse valik on veidi suurem – 88, 110, 132 või 154 kW. Neist esimest saab vaid manuaal- ja viimast automaatkäigukastiga, vahepealsete puhul on võimalikud mõlemad variandid. Vaid nelikveo eelistajate vabadus on pisut piiratud: tuleb leppida kas 110-kilovatise mootori ja manuaalkäigukastiga või 132-kilovatise mootori ja automaatkäigukastiga.

smax

Diiselmootorite pöördemomendid on tüüpiliselt vahemikus 350-450 Nm, bensiinimootoritel pisut väiksemad, 240-345 Nm. Kuigi tippkiiruste ja nullist sajani kiirenduseks kuluva aja näitajad on oodatult keskpärased, liigub 132-kilovatise mootori, automaatkäigukasti ja nelikveoga S-MAX mugavalt, rahulikult ja kindlalt soovitud suunas.

[dropcap]HIND [/dropcap]Selles vallas tegi Ford S-MAX mulle taas üllatuse. Ootasin hinnasilti vaadates viiekohalist, näiteks nelja või isegi viiega algavat numbrit. Ent S-MAX on eesrindlik – täisvarustuses, nelikveolise ja automaatkäigukastiga ehk kõige kallima auto eest peab loovutama umbes 35 000 eurot.

Kes soovib vähem varustust, manuaalkäigukasti, esivedu või bensiinimootorit, saab läbi veel soodsamalt – S-MAXi hinnad algavad tegelikult kõigest 26 000 eurost.

DSC_0050

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Auto võtab põhimõtteliselt kütust küll, päris heade mõtete najal ei liigu, aga arvestades oma kahetonnist kaalu suhteliselt vähe: kirjade järgi jääb kütusetarbimine diislitel 5-6 liitri kanti sajale. Ka on Fordidel garantii, ent selle tingimustega tasub ostul täpsemalt tutvuda, et hilisemaid üllatusi vältida.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Valikut peab elus olema, ja seega tasub potentsiaalsetel lapserikastel mahtuniversaaliostjatel uurida ka näiteks pisut soodsamat Citroen C4 Picassot ning veidi kallimat Seat Alhambrat ja Volkswagen Touranit (millega Accelerista samuti sõitnud on). Natuke soodsamad näivad esmapilgul ka prantslaste Renault Grand Scenic ja Peugeot 5008.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ford S-MAX on üllatavalt hea ja väga mõistlik auto. See mahutab kolm ISOFIXiga turvatooli, jäädes sealjuures tõepoolest ruumikaks nii ülejäänud reisijatele kui pagasile, on küllaltki soodne nii osta kui pidada ning, nagu juba korduvalt rõhutatud, mõjub meeldivalt sõiduautolikult.

Viimane omadus koos erinevate ohutusabidega nii sõidu kui parkimise ajaks võib eriti meeltmööda olla pere naispoolele, kes end väga suure auto roolis võib-olla mugavalt ei tunne, aga miks mitte ka pereisale, kes pärast laste mööda linna laialivedamist üksi päris suure bussiga ringi kolistada ei taha.

Vaata Ford S-MAXi hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata FORD S-MAXi edasimüüjate kontakte

 

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Ford, Maarja Kupits

75%
75%
Peredele mõeldud
 • DISAIN
  7.5
 • KVALITEET
  7
 • JUHI TÖÖKOHT
  8
 • INFOLUSTIVÄLI
  6
 • RUUMIKUS
  9
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  7
 • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
  7
 • HIND
  8
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  8
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  6.5
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  9
 • ACCELERISTA FAKTOR
  7.5
blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN