Reede, 22. november 2024
Soomlaste TM testis populaarseid väikeautosid ja avastas kolmel VAG mudelil ohtliku vea: nimelt kargavad tagaistme turvavööd järsul manöövril iseenesest lahti. Takata väidab aga, et nende toodetud on vaid rihmaosa. Turvavööde vigane lukustiosa võib olla pärit Eestist.

Seat Ibiza ja Arona ning Volkswagen Polo turvavööd oli teadaolevalt valmistanud Takata. Seda arvas TM turvavöödel olevate kirjade põhjal. Takata esindaja kommentaarist aga selgub, et turvavöö lukustid on tellitud mujalt. Kuskohast, ei soostunud tootja ütlema.

Kolme väikeauto tagumise turvavöö iseavanemise probleem sai maailma meedias kõvasti kajastust. Takata tõusis seepeale tagajalgele ja hakkas purskama tuld ja tõrva – vööosa on korras, vigane on lukustiosa ning selle viimase on VAG tellinud teiselt tootjalt.

TM ajakirjanud vaatasid seepeale uuesti üle Seat Arona turvavööd ja tõesti, Takata nime leiabki vaid turvavöö rihmalt. Lukustil pole ühtegi märki valmistajast. Sealt leiab vaid tähed VW AG, numbri-ja tähekombinatsiooni ning QR-koodi. Võimalik, et lukusti on pärit teiselt allhankijalt.

MIKS ON VAJA KAHTE ALLHANKIJAT?

Juhul kui Takata väide vastab tõele ning VAG ongi tellinud autode turvavööd eri tootjatelt, siis lisaks sellele, et tahaks teada, kes valmistas isemõtleva kinnise, võiks olla põhjendus, miks peab nii olulise asja nagu turvavöö tellima kahes eri jaos?

Kas see on turvalisuse huvides nii? Kas poleks loogilisem, et vööosa ja lukusti, mis peavad teineteisega sajaprotsendiliselt mätšima, oleks valmistatud ühe tootja poolt? “Mina sulle tallad, sina mulle pealised”- võib tulemuseks anda täiesti kantamatud saapad. Vesivill kannal aga pole võrreldav liiklusõnnetuse ohvrite kannatustega.

Soome ajakirjanikud jõuavad muuseas sama tõdemuseni – mõistlik oleks turvavöö kogupaketina tellida ühelt tunnustatult tootjalt, mitte seibitada omavahel kahte kriitilist osa. Tulemus on käes – kinnitus hüppab järsul pöördel ise lahti ja hoidku, kui inimene siis seal vöö vahel on.

KINNISEID TOODETAKSE KA EESTIS

Takata esindaja ütles, et nad teavad, kes vöö lukustuse on valmistanud ent ei tohi seda öelda. Ajakirjanik võttis seepeale ette olulisemad tootjad Euroopas ning leidis teiste seas üles Eesti Norma, mis kuulub globaalsesse autoohutussüsteeme tootvasse kontserni Autoliv. Nüüd on puudu veel koostööpartnerite nimekiri, mis kinnitaks seost Takataga.

Ja siin see on: Takata-Petri Saksamaal. Norma kodulehelt leiab toodete alajaotusest esimesena turvavöö kinnised. Veelgi enam: arhiivist leiab ka ühe dokumendi, milles kirjeldatakse Takataga koostööd täpsemalt: “AS Norma müüb CLT-R keeled USA-s asuvasse Takata Holding Inc. kompaniile, kes koostab nendest lõplikud turvarihmad.”

TM saatis päringu VAG poole teele ning ootab vastust, kas Takata väide, et nemad tegid vaid poole ülesandest, on tõsi. Ning kui jah, kes tootis kinnise? Meie siin Eestis omakorda tahame teada, kas probleemse lukustuse võis valmistada Eesti tootja.

Otseallikas on käeulatuses. Meie toimetaja võttis Normaga telefonitsi ühendust. Pika proovimise peale õnnestus personaliosakonna kaudu kontakt ka saada ning – pange nüüd tähele – meie kõnet oleks justkui oodatud. Teisel pool telefoni ohkas daam kõnekalt ja vastas, et annab kohe õige isiku kontakti.

Nüüd on asi sealmaal, et ootame Normalt kirjalikku vastust küsimusele, kas võib olla tõsi, et vigased tagumiste turvavööde “iseavanejad” lukud on valmistatud nende tootmisliinil. Kui jah, siis millised tagajärjed sellel on tootja jaoks?

IGAL JUHUL TEENINDUSSE

See, kas turvavööde kinnised on valmistatud Eestis, Namiibias või Sansibaris, ei muuda fakti, et Seat Arona, Seat Ibiza ja Volkswagen Polo uute mudelite omanikud peavad lähiajal pöörduma teenindusse ning paluma turvavööd välja vahetada.

Senikaua on mõistlik tagaiste sõitjatest lagedana hoida. Turvarisk on liiga suur. Volkswagen ja Seat hakkavad autosid ametlikult tagasi kutsuma kohe kui parandusettepanekud on saanud kõigilt sihtturgudelt ametliku tüübikinnituse.

KURIKUULUS TAKATA

Takata on silma jäänud probleemsete turvapatjadega, mis alates 2008. aastast on tinginud miljonite sõidukite tagasikutsumise ja ettevõtte pankroti 2017. aastal. Muuseas, 2012. aastast on teada ka üks turvavöödega seotud jama. Tegijal juhtub!?

See, mis Takatast alles jäi, anti üle autode turvatehnikaettevõttele Key Safety Systems, mis omakorda kuulub hiinlaste Ningbo Joyson Electronicsille. Emafirma andmetel muutis Takata järglane oma nime Joyson Safey System’iks. Viimatimainitut aga Norma koostööpartnerite seast ei leia.

Iseavanevad tagumised turvavööd jäävad müsteeriumiks seni kuni TM saab ametliku vastuse autotootjalt ja meie leiame postkastist Norma vastuskirja. Loodetavasti siiski pole Eesti tootja asjaga seotud. Seni on nende kvaliteet vaid kiidusõnu pälvinud.

Allikad: Tekniikan Maailma, Norma. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.