Neljapäev, 19. detsember 2024
Saksamaa tehnilise ülevaatuse katusorganisatsioon TÜV koostab igal aastal sõiduautode pingerea aastakäikude kaupa, reastades töökindlad ja vähem vastupidavad sõidukid. Seekordne TÜV aruanne kannab järjekorranumbrit 47.

2017. aastal tehti Saksamaal rohkem kui 8,8 miljonit kohustuslikku tehnoülevaatust. Kogutud andmed annavad ülevaate eri automarkide ja eri aastakäikude mudelite kvaliteedierinevustest.

2017. aasta tõi häid uudiseid Euroopa autotootjatele – nende toodangukvaliteet on paranenud. Samal ajal väheneb vahe Jaapani autode harjumuspäraselt kõrge tasemega.

Tavapäraselt on esimene avaldamisõigus saksakeelsel autoajakirjal Auto Bild. Täismahus TÜV-d saab vaadata novembrikuu väljaandest. Uue aasta alguses avaldatakse aruanne täismahus kasutatud autode statistikalehel.

TÜV RAPORTI MEETOD

TÜV raportis jagatakse 2-3 aastaste parimad autod omakorda suuruse järgi kuude klassi ja viide vanuseklassi. Kokku on raportis loetletud 225 eri mudelit. Tehnoülevaatuste tulemused on esitatud viies eri vanusegrupis kuni 10-11 aastaste autodeni välja.

Erinevate mudelite keskmised tulemused on kokku võetud ülevaatusel ilmnenud suurte vigade põhjal. Suurte vigadega ei pääse ülevaatuselt läbi ja auto tuleb tuua kordusülevaatusele.

TÜV raport on statistiliselt eriti usaldusväärne ja hinnatuim Euroopa vearaport. Andmed põhinevad enam kui 8,8 miljonil perioodilisel tehnoülevaatusel, mis on läbi viidud ajavahemikus juuli 2016 – juuni 2017.

Raportis on kajastatud ainult sellised mudelid, mille kohta olid olemas vähemalt tuhande ülevaatuse andmed iga vanusegrupi kohta. Sel põhjusel puudub raportist mõni ehk meid huvitav populaarne mudel, nagu näiteks Peugeot 508 või mark, nagu näiteks Subaru.

Suurem osa ülevaatusel hinnatud mudelitest on Eestis müügil, nõnda peaks tabel andma väärtuslikku infot ka Maarjamaa autoomanikele ning aitama kaasa ostuotsuse tegemisel.

UUEMATE AUTODE SEAS ON TUBLID “SAKSLASED”

Ainult üks Jaapani päritolu auto paigutus ulatuslikus TÜV raportis esikümnesse kõige uuemate, 2-3 aastaste autode vanusegrupis.

Saksamaa päritolu autod hõivasid esimesed kohad esikümnes. Volvo V40 jagas 8. kohta. Selles grupis on viimased Kia Sportage (veaprotsent 12,6), Fiat Punto (12,3) ja Dacia Logan (12,3).

MAZDA HOIAB LIPPU KÕRGEL

Mazda hoiab Jaapani autode usaldusväärsuse mainet üleval erinevates vanusegruppides: Mazdal on esikümne koht lisaks kõige uuemate, 2-3 aastaste autode grupile veel 4-5 aasta vanuste, 6-7 aasta vanuste ja 10-11 aasta vanuste autode grupis.

Toyota püsib jätkuvalt kahes kõige vanemas vanusegrupis heade tulemustega esikümnes, ent kolmes nooremas vanusegrupis on see esikümnest välja langenud.

MERCEDES-BENZ ESINEB VÄÄRIKALT

Noorimas vanusegrupis, 2-3 aastaste autode hulgas on kümne parima hulgas neli Mercedes-Benz’i mudelit. Mercedes-Benz SLK on kogu arvestuse parim, ainult kahe suure veaga saja auto kohta (veaprotsent 2,0).

Volkswagen Golf Sportsvan tõusis teiseks, kolmandat kohta jagavad Mercedes-Benzin B-sarja mahtuniversaali ja GLK-linnamaasturi vahel.

KUNI 3-AASTASTE PARIMAD OMAS SEGMENDIS

KLASS MUDEL VEA%
A-segment, superväikeautod Opel Adam 3,8
B-segment, väikeautod Mazda 2 2,7
Väike-keskklass Mercedes-Benz A-seeria 3,3
Keskklass Volvo V40 3,0
Mahtuniversaalid Volkswagen Golf Sportsvan 2,5
Linnamaasturid Mercedes-Benz GLK 2,6
Parim kogu raportis Mercedes-Benz SLK kabriolett 2,0 

.

KOMMID JA POMMID 4 AASTAT JA VANEMATE SEAS

4-5 aastaste parim on Mercedes-Benz’i B-seeria (veaprotsent 3,9) ja halvimad Dacia Logan ja Peugeot 206 võrdse tulemusega (20,6).
6-7 aastaste parim on Porsche 911 (6,5) ja halvim Chevrolet Aveo (29,3).
8-9 aastaste parim on Porsche 911 (10,6) ja halvim Chevrolet Matiz (35,3).
10-11 aastaste parim on Porsche 911 (12,2) ja halvimad Ford Ka ja Ford Galaxy võrdse tulemusega (36,9).

SUURED VEAD MÕJUTAVAD PAREMUSJÄRJESTUST

Automudelid on paremusjärjestusse pandud ülevaatusel tagasi saatmist tähendavate suurte vigade ilmnemise järgi. TÜV kajastab infot kõige olulisemate ülevaatusel kontrollitavate üksuste kohta, mis on kere ja platvorm, pidurid, veerem, juhtimisseadmed, tuled ja keskkonnamõju (heitgaaside väljutamine, heitmed ja õlilekked).

TÜV läbiviijad annavad ülevaate, et tüüpiliselt leitakse tõsiseid puudusi ja vigu järgmistes üksustes: rikkis tagatuled, mootorist ja jõuülekandesüsteemist tilgub õli.

Sageli tuleb ette, et autodel on vedrustus ja amortisaatorid korrast ära ja pidurikettad on peaaegu lõpuni kulunud. Need vead seavad ohtu liiklusturvalisuse või põhjustavad probleeme keskkonnale. Eriti talvisel pimedal ajal suurendab viletsate tulede ja kulunud pidurite kombinatsioon liiklusõnnetuse ohtu.

LÄBISÕIT ON OLULINE NÄITAJA

Kajastatud läbisõidunäit võimaldab võrrelda vigade arvu läbisõiduga. On väga oluline, et TÜV ülevaatuse raporti tulemustes on kirjas mudelite keskmised läbisõidunäitajad igas vanuserühmas. See aitab seostada vigade hulga mudeli läbisõiduga. Sõidetud kilometraaži erinevused on suured lisaks mudelitele ka klasside lõikes.

Väikeautodega sõidetakse vähe, samuti lahtiste autode ja sportautodega. Parimad väikeautod on väheste riketega (näiteks Mazda 2), kuid nõrgematel väikeautodel (näiteks Chevrolet Aveo) ilmneb vanemaks saades suhteliselt palju vigu arvestades nende tagasihoidlikku läbisõitu.

Suurte keskautodega (näiteks Volkswagen Passatiga) sõidetakse palju, samuti suurte autodega (Audi A6, Mercedes-Benz E-sari ja Volvo V70).

Samuti mahtuniversaalidega (näit. Ford Galaxy) ja kogukate linnamaasturitega (Mercedes-Benz ML) sõidetakse palju, mis lisab vigade ilmnemise tõenäosust.

KVALITEET KÕIGUB AASTAKÄIKUDE LÕIKES

Ehmatavalt suured kvaliteedierinevused tulevad TÜV raportist välja erinevate mudelite ja eri aastakäikude vahel TÜV põhjal koostatud esikümne ja viimane kümme nimekiri eraldab terad sõkaldest.

Tulemuste nimekirjas on viis vanusegruppi. Kokku on 52 esikümne kohta ja 51 viimase kümne kohta. Number ületab 50 piiri, sest mingis vanusegrupis läksid kohad mudelite vahel jagamisele.

Esikoht vahetus juba eelmises TÜV aruandes. Kauaaegne esikohaomanik Toyota loovutas esikoha Mercedes’ele, kes jätkas oma juhtpositsioonil ka sel aastal – kandadel Audi, kes möödus Toyotast.

PARIMATE AUTOMARKIDE ESIKÜMME

Mercedes’el on enim esikümnekohti, 10 tükki. Audi möödus Toyota’st ja saavutas hõbemedali (9 TOP 10 kohta). Toyota on kolmas (7). Porsche ja Volkswagen jagavad neljandat kohta (5). Järgnevad Ford ja Mazda (4), Opel (2), BMW, Honda, Kia, Seat, Suzuki ja Volvo (1).

1. Mercedes Benz
2. Audi
3. Toyota
4. Porsche
4.Volkswagen
5. Ford
5. Mazda
6. Opel
7. BMW
8. Honda
9. Kia
9. Seat
9. Suzuki
10. Volvo

KEHVEMATE AUTOMARKIDE ESIKÜMME

Viimase kümne kohti kogus kõige rohkem Dacia (11 tükki), Renault oli tagantpoolt teine (9) ja Fiat tagantpoolt kolmas (7). Chevrolet ja Ford jagasid (tagantpoolt) neljandat kohta (5). Järgnesid Citroën, Kia, Peugeot ja Volkswagen (3), Hyundai ja Seat (1).

Mõne automargi leiab nii paremate kui halvimate markide hulgast. Sellised on Ford, Kia, Seat ja Volkswagen. Sama margi kvaliteet on olnud heitlik eri mudelite ja aastakäikude lõikes.

SAKSAMAAL ON TÕUSNUD AUTODE KESKMINE VANUS

Sõiduautode keskmine vanus Saksamaal on tõusnud kiiresti, kuue aastaga 8,1 aastalt 9,3 aastale. Huvitav fakt, et aastal 1960 oli keskmine vanus ainult 3,7 ja aastal 2000 oli see 6,9 aastat.

Sõiduautode keskmise vanuse tõus 9,3 aastani ja puudused hoolduses on näha ülevaatuselt tagasi saadetavate autode suures arvus. TÜV perioodilist ülevaatust mitte läbinud autode hulk on keskmiselt 19,9 protsenti. Lisaks sellele saavad 0,1 protsendi autodest kohese sõidukeelu.

Tagasisaadetavate autode hulk kasvab koos vanusega: 2-3 aastastest autodest saadetakse tehnokontrollist tagasi keskmiselt ainult 5,8 protsenti, aga 10-11 aasta vanustest 26,5 protsenti.

SUURIMAD KVALITEEDIERINEVUSED UUSIMATE AUTODE SEAS

Mudelite kvaliteedierinevused on kõige selgemini näha kõige uuemate vanusegrupis. Põhiosa kilomeetritest või lausa kõik on sõidetud garantiiajal – sõltuvalt garantiiaja pikkusest.

Vanemates vanusegruppides mõjutavad auto seisukorda kvaliteedi kõrval kasutaja hoolikus, korrapärase hoolduse läbiviimine, rikete parandamine, sõidutingimused, sõiduviis, koormus ning erinevused eri mudelite läbisõidunäitajates. Kalleid sport- ja esindusautosid hooldatakse hoolikamalt kui odavaid väikeautosid.

HOOLDUSELT KOKKUHOIDMINE ON KURJAST

Majanduslanguse ajal hoiab osa autoomanikke korralise hoolduse arvelt kokku: vahetatakse ainult õli ja filter. Sel juhul jääb näiteks veeremi, juhtimisseadmete, pidurite, ja väljalaskesüsteemi korrasolek kontrollimata. Ajaga võib selline hoolimtus põhjustada olulisi rikkeid, mis kujutavad endast ohtu liiklusturvalisusele ja kahju keskkonnale.

Ka ettevõtetele kuuluvate „ühiskasutuses” olevate autode seisukorras ja hooldamises võib olla suuri erinevusi: osad firmad motiveerivad kasutajat autot korras hoidma.

Ettevõtted panustavad autode korrasolekusse ja nende eest hoolitsemisesse, mida ka tõhusalt jälgitakse. Mõnes firmas võib järelvalve olla väga kehvas seisus ja autode korrasolek kannatab ning neil võib esineda tõsiseid rikkeid.

Tagasisaatmisnäitajate järgi on iga viies Saksamaa 46 miljonist sõiduautost halvas seisukorras: see tähendab lausa 9,2 miljonit halvas korras sõiduautot Saksamaa registris ja liikluses.

Peroodiline ülevaatus on vältimatu, et halvas korras autod saaksid parandatud või liiklusest eemaldatud. Sõltumatu perioodiline ülevaatus on oluline liiklusohutusmeede. Halbu ja teeoludesse sobimatuid rehve arvesse võtmata on tehniliste rikete osakaal õnnetuste põhjustena väga väike – tänu perioodilisele ülevaatusele.

Ülevaatusel tuvastatud vead erinevad teele jätvatest tehnilistest riketest. Iga kolmas sõidu katkestamise põhjus tuleneb probeemist akuga, selgub autojuhtide organisatsiooni ADAC ülevaatlikust autoabi käsitlevast raportist. Aku- ja elektriseadmete vead moodustavad üle poole autoga teele jäämist põhjustavatest tehnilistest riketest.

Jaanuaris avaldatakse TÜV raporti tulemused täies mahus kasutatud autode statistikalehel. Seniks saab uurida varasemaid ülevaateid. Eesti tehnoülevaatuste statistika on leitav Maanteeameti lehelt.

Allikas: AutoBild, TÜV raport. Tõlkis: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.