Volvo plaanib Hiinas ulatuslikku isesõitvate autode eksperimenti, mille raames kohalikud juhid testivad isesõitvaid autosid avalikel teedel igapäevastes sõidutingimustes.
Volvo soovib eksperimenti kaasata kuni 100 autot ja alustab järgnevatel kuudel läbirääkimisi huvitatud linnadega Hiinas, et näha, millised neist suudavad tagada eksperimendiks vajalikud load, regulatsioonid ja infrastruktuuri.
Volvo usub, et isesõitva tehnoloogia juurutamine võimaldab vähendada õnnetusi, kuid ka vabastada ummistunud teid, vähendada saastet ja lasta juhtidel autosveedetavat aega otstarbekamalt kasutada.
Rootsi ettevõte, mille nimi on praktiliselt autode turvalisuse sünonüümiks alates ajast, mil 1959. aastal leiutati turvavöö, tegeleb isesõitvate süsteemide arendamisega osana oma lubadusest, et 2020. aastaks ei saa enam mitte keegi Volvos surma või tõsiselt vigastada.
“Isesõitvad süsteemid võivad liiklusturvalisusse märkimisväärselt panustada. Mida rutem isesõitvad autod teedele jõuavad, seda varem hakatakse elusid säästma,” ütleb Håkan Samuelsson, Volvo president ja tegevjuht 7. aprillil Pekingis peetaval seminaril “Isesõitev auto – kas Hiina võiks asuda liidripositsioonile?”.
Hr Samuelsson tervitab samme, mida Hiina on isesõitva tehnoloogia arendamise edendamiseks astunud, kuid samas julgustab isesõitvate autode kohta käivate regulatsioonide rakendamist kiirendama. “Kuna isesõitvatel autodel on palju plusse, peaksid valitsused kehtestama võimalikult kiiresti neid tänavatele lubavad regulatsioonid. Kõike ei saa autotööstus ise teha ja me vajame valitsuste abi,” ütles Håkan Samuelsson.
Isesõitvate autode teedelejõudmine tõotab parandada Hiina liiklust nii turvalisuse, ummikute, saaste ja ajasäästu valdkonnas. Õnnetuste arv peaks uurimuste kohaselt märkimisväärselt vähenema, kuna kuni 90 protsenti õnnetuste põhjustest on just inimlik viga, mis isesõitvate autode puhul ei ole enam faktor.
Lisaks võimaldavad isesõitvad autod liiklusel kulgeda sujuvamalt, vähendades liiklusummikuid ja sellega ka heitgaase ja muud seotud saastet. Vähem ummikuid aga säästab juhtide väärtuslikku aega.
Håkan Samuelsson innustab Ühendriikide ja Euroopa seadusandjaid isesõitvate autode regulatsioonide ja infrastruktuuride juures koostööd tegema, et vältida ebaühtlasi globaalseid reegleid, tehnoloogilist dubleerimist ja asjatut kulu: “Isesõitev auto ei ole lihtsalt autotehnoloogia. Me vajame õigeid reegleid ja seadusi. On loomulik, et teeme selles vallas koostööd. Meie stardipositsioon on see, et nii avalik kui erasektor saavad uutest tehnoloogiatest ja tööstusharudest kasu, niisiis on parem ehitada sildu kui eraldi eri suundades liikuda.”
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Arusaadav, et sedasorti asju tahetakse testida kõige karmimates kohtades – Hiina ja USA suurlinnades. Aga võib-olla oleks lihtsam alustada kuskilt väiksemast kohast? Kuskilt, kus on inimesi vähem, aga need vähesed on erakordselt e-kaasatud, kus internet on inimõigus, seadusandlus käib lihtsalt ja kiiresti ning innovatsioon on geneetilisse koodi juba ammu enne Skype’i sisse kirjutatud…?
Allikas ja fotod: Volvo