Kolmapäev, 18. detsember 2024
Ühendriikide autoportaal Edmunds.com monitoorib pidevalt autoostjate käitumist ja eelistusi. Teeme lühikokkuvõtte uuringust, mis käsitleb soolisi erinevusi auto ostmisel ning millest selgub, et Y-generatsioon toob muutuse senistesse tõekspidamistesse.

Autoostu sooliste erisuste uuring on koostatud küsitluse ja andmebaaside põhjal. Portaalis vastas küsimustele mitu tuhat ameeriklast ning Edmunds.com täiendab andmestikku jooksvalt. Turutrendide mõistmiseks on see hea alusmaterjal kõigile automüüjatele, aga ka -ostjatele.

Tavamõistes igati hariv lugemine, millele kahjuks Eestist pole midagi vastu panna – meil pole naiste ja meeste autoostu harjumusi ja erisusi uuritud.

Küsitlusest tuleb välja teada-tuntud tõsiasi: sõltumata soost, east ja värvieelistustest peavad inimesed auto ostmist parajaks katsumuseks. Kui uuringusse süveneda, on ostuprotsess naiste ja meeste puhul üsna erinev.

Ostujõud, lemmikumad automargid, ja kindlustuskoefitsient on vaid mõned aspektid, mille poolest sugupoolte esindajad üksteisest erinevad. Edmunds.com uuringust tuleb aga välja seegi, et mida nooremaks autoostjad, seda vähem kindlakskujunenud arhetüüpides kinni ollakse.

KÄI MINU MÕTETE, MITTE MINU TEGUDE JÄRGI

Silma hakkab huvitav paradoks: ehkki mehed väidavad end olevat praktilisemad ostjad, leiab naiste lemmikmarkide pingereast märksa rohkem n-ö päriselulisi ning ei ühtegi “väike ja punane” või “lihtsalt toreda häälega”- argumenti. Samal ajal tahaksid mehed marke, mille seos tavaeluga on sama kaudne nagu pastilaakommil Linnuteega.

Ja veel üks huvitav tõsiasi: kuigi naised kulutavad auto ostmiseks rohkem aega ja ütlevad, et ei oska tihtipeale kuskilt alustada, suudavad nad lõpptulemuseni kindlakäelisemalt jõuda. Koguni 62% kõigist autoostudest teevad naised ning ostuotsuse, millist autot osta perele, paarile või vanaisale, langetab 80% naistest.

Vanusest sõltumata, “beebibuumeritest” “lumehelbekesteni” on ligi pool või nooremate puhul enamus mehi veendunud, et naised on autot ostes paremad läbirääkijad. Ometi näitab uuring, et müügimehed pakuvad naistele autot kallimalt.

Muidugi on automüüjal kerge kiusatus müüa varustust, mida võib-olla vaja ei olegi – Edmundsi küsitlus näitab, et naisterahvad maksavad auto eest paarsada eurot rohkem kui mehed.

Põhjuseks võib olla mõni mugavusvidin, aga näiteks ka erksam värv. Samas mehed peavad kindlustuspoliisi eest kõvasti rohkem raha lauda käima, sest nende autosõit ongi riskibiz… seda kuni 35. eluaastani, kust alates hind ühtlustub naistega.

Seega mitte kõik ajast-arust tõekspidamised ei ole veel ajaloo hämarusse lennanud. Edmunds.com uuring pakub peatäie mõtlemisainet, mida saame igaüks ise ära teha, et auto ostmine kujuneks meeldivaks ja sisukaks protsessiks, mille tulemusena veereb salongist kaasa just täpselt see sõiduk, mida on ihaldatud ja vajatud.

Üks hea soovitus on selles osas jagada küll: tee nagu Y-generatsioon ehk millenniaalid. Alates Y-st on autoost suhteliselt sooneutraalne, mõtestatud ja … muretugi tegevus. Vaata siit uuesti, millisesse generatsiooni kuulud.

TABEL: SOOLISED ERINEVUSED AUTO OSTMISEL
MIS ON AUTO JUURES OLULINE?

Mees

Naine

1/5 mehi teab täpselt, millist autot ta tahab Naistel on on kaks korda suurema tõenäosusega raske otsustada, millist autot nad tahavad
58% meestest tunneb end autot ostes kindlalt 38% naistest tunneb end autot ostes kindlalt
63 päeva kulub meestel ostu sooritamiseks 75 päeva kulub naistel ostu sooritamiseks
Euroopa luksusautod Aasia mitte-luksusautod
Mida hindavad:

interjöör

välimus

tehnoloogia

tugevus ja usaldusväärsus

Mida hindavad:

vastupidavus

usaldusväärsus

turvalisus

taskukohasus

Mehed kalduvad olema enam imagoteadlikud ja lasevad emotsioonidel otsuse tegemist mõjutada Naised kalduvad enam lähtuma tarbimisväärtusest

MIS MARKI AUTO OSTETAKSE?

Meeste Top 10 Naiste Top 10
1. Ferrari, 93,6 % ostjatest olid mehed 1. MINI, 47,9 % ostjatest olid naised
2. Maserati, 84,4 % ostjatest olid mehed 2. Kia, 46,8 % ostjatest olid naised
3. Porsche, 80,3 % ostjatest olid mehed 3. Honda, 46,0 % ostjatest olid naised
4. GMC, 74,3 % ostjatest olid mehed 4. Nissan, 45,5 % ostjatest olid naised
5. Jaguar, 73, 0% ostjatest olid mehed 5. Subaru, 45,0 % ostjatest olid naised
6. Dodge, 72,8 % ostjatest olid mehed 6. Suzuki, 44,6 % ostjatest olid naised
7. Land Rover, 72,0 % ostjatest olid mehed 7. Hyundai, 44,5 % ostjatest olid naised
8. Ford, 68,9 % ostjatest olid mehed 8. Mercury, 44,4 % ostjatest olid naised
9. Chevrolet, 68,8 % ostjatest olid mehed 9. Mazda, 44, 2% ostjatest olid naised
10. HUMMER, 67,9 % ostjatest olid mehed 10. Mitsubishi 43,8 % ostjatest olid naised

HIND

Automüüjad pakuvad meestele madalamaid hindu kui naistele,

keskmiselt pakutakse naistele 200 dollarit kõrgemat hinda, kui meessoost ostjatele

KES ON ROOLIS?

Praegu on juhiloaga naisi 1,4 miljoni võrra rohkem Naised ostavad 62 % kõigist Ameerika Ühendriikides müüdavatest uutest autodest
85 % autoostu otsustest teevad naised

KINDLUSTUS

Mehed maksavad elu jooksul autokindlustuse eest umbes 15 000 dollarit rohkem kui naised.

Miks? Tüüpiliselt satuvad mehed tavaliselt rohkematesse õnnetustesse kui naised, neil on suurem tõenäosus istuda rooli peale alkoholi või narkootikumide tarbimist, ning sõidavad autodega, mida on kulukam kindlustada.

Millenniaalide arvamused auto ostmisest

Millenniaalidest mehed arvavad vanematest meestest tõenäolisemalt, et naised käituvad autot ostes samavõrd loogiliselt või loogilisemalt kui mehed. Millenniaalidest mehed ja naised tunnevad end autoostu protsessis peaaegu võrdselt enesekindlalt ja mõjuvõimsalt.
60 % millenniaalidest meestest ütlevad, et naised on tugevamad läbirääkijad

50% X-generatsiooni meestest ütlevad, et naised on tugevamad läbirääkijad

49% beebibuumerite põlvkonna meestest ütlevad, et naised on tugevamad läbirääkijad

Kokkuvõttes on selge, et mehed ja naised on autoostu küsimuses erinevad.

Mehed kalduvad olema ostes eneses kindlamad,

hindama autosid, mille välimus vastab nende eelistustele,

ja saama autosalongis madalama alghinnaga pakkumise.

Naised seevastu on enam huvitatud sõiduki turvalisusest ja usaldusväärsusest, kulutavad ostuotsuse tegemiseks rohkem aega, ja maksavad elu jooksul autokindlustuse eest vähem.

.

MIDA MEHED AUTO JUURES OLULISEKS PEAVAD?

Viiest mehest vaid üks teab täpselt, milline uus auto olema peab. Eelistus sisaldab tihti detaile nagu mootori kubatuur, ülekandeliik, ja vedrustuse näitajad, milliseid naine ehk ei tähtsustaks või mida ta ei pruugiks teada.

Üle poolte meestest on uut autot ostes enesekindlad. Enamikul kulub lõpliku otsuse tegemiseks ja ostu sooritamiseks siiski 63 päeva või pisut vähem. Kalkuleeritud keskmise puhul tähendab see, et enesekindlaid ja väga kiireid autoostjaid on meeste seas tegelikult vähe.

Turul oleva küllusliku valiku hulgast kalduvad ameerika mehed ostma Euroopa luksusautosid nagu Jaguar, Hummer ja BMW, ning eelistavad tugevaid ja usaldusväärseid, tipptasmel tehnoloogiaga ja nii seest kui väljast stiilseid sõidukeid.

MIDA NAISED AUTO JUURES OLULISEKS PEAVAD?

Kuigi naistel on tavaliselt hea ettekujutus omadustest, mis peaksid nende uuel autol olema, on neil siiski kaks korda suurema tõenäosusega raske otsust teha. Ainult 38% naisi väidab, et on autot ostes endas kindlad.

Naised mõtlevad autot ostes pikalt ja ostuprotsess võtab neil pisut enam aega kui meestel, tavaliselt kulub ostu sooritamiseks keskmiselt 75 päeva. Kui meeste keskmine on 63, siis naised võtavad veel 12 päeva lisa-otsustusaega.

Erinevalt meestest kalduvad ameeriklannad eelistama Aasia mitte-luksusbrände (Toyota, Subaru jt) ja eelistavad autosid, mis on taskukohase hinnaga ja tuntud oma vastupidavuse, usaldusväärsuse ja turvalisuse poolest.

ENESEKINDLUS MÕJUTAB MÜÜGIHINDA

Kindlus selles, millist autot otsite võib viia parema hinna saamiseni. Automüüjad saavad aru kui neil on tegemist ebakindla ostjaga, ja võivad seda ebalust hinna üle kauplemisel ära kasutada.

Keskmiselt pakutakse meestele madalamat hinda kui naistele, müügimeeste poolt naisklientidele nimetatavad hinnad on paarsada eurot kõrgemad.

KES JUHIB AUTOT?

See on ehk üllatav ent teedel ei ole nii palju mehi kui on naisi. Juhiluba omavaid naisi on rohkem kui juhiloaga mehi. Naised ostavad ka rohkem nii uusi kui ka kasutatud autosid, 62% uutest autodest ostavad naised. Lisaks sellele teevad ostuotsuse enam kui 80% juhtudest naised.

KINDLUSTUS

Meestel tuleb oma uute sõidukite kindlustamise eest maksta rohkem kui naistel – ühe hinnangu kohaselt kulub neil sellele elu jooksul üle 12 000 euro rohkem kui naistel.

Kuigi kindlustusmaksed langevad sedamööda kuidas mehed vanemaks saavad, on need siiski jätkuvalt palju kõrgemad kuni meessoost juhid saavad 35 aastaseks. Keskealised juhid, mehed ja naised, tasuvad kindlustuse eest ühepalju.

Põhjuseks on, et statistiliselt tavatsevad mehed rooli taga olles rohkem riskeerida. Ning lõpuks maksavad need luksusautod, mis neile nii meeldivad, mõnevõrra rohkem kui mitte-luksuslikud alternatiivid.

Y-GENERATSIOON EHK MILLENNIAALID

Ülaltoodud statistika kehtib enamuse vanusegruppide kohta, aga ühe erandiga – millenniaalid. Millenniaalide põlvkonna naised tunnevad end autot ostes sama enesekindlalt kui mehed, ja selle vanusegrupi mehed peavad oma põlvkonna naisi selles küsimuses enesekindlamateks kui teiste generatsioonide mehed.

Millenniaalidest mehed usuvad, et nende põlvkonna naised on neist edukamad läbirääkijad, ja nad usuvad ka, et naised käituvad autot ostes loogilisemalt kui mehed.

Kuigi auto ostmine ei pruugi olla lihtne ei meeste ega naiste jaoks, võime öelda, et kumbki grupp läheneb küsimusele väga erinevalt.

KOKKUVÕTTEKS

Naised ja mehed saavad alati olema erinevad, isegi kui asi puudutab sellist asja nagu auto ostmine. Mehed eelistavad luksust ja stiilsust ja sooritavad ostu pisut kiiremini.

Lisaboonusena pakutakse neile paremat alghinda, lihtsalt põhjusel, et nad on mehed. Naised seavad esikohale usaldusväärsuse ja turvalisuse, ja naudivad odavamat kindlustusmakset läbi kogu elu, kuid neil võib ostu sooritades kuluda rohkem raha kui nad ettevaatlikud ei ole.

Kui aga autosalongi siseneda koos millenniaaliga ning vaadata ka müüjaid selle pilguga, kes neist passiks Y-generatsiooni, võib saada lihtsalt asjatundliku kohtlemise osaliseks.

Huvitav, kas kõik räägitu kuidagigi Eestis ka pädeb? Vaata allpool olevat küsitlust ja anna oma vastus. Kas oled tundnud soolist vahetegemist autosalongis? Võid ka saata meile oma kommentaari kas siinsamas või aadressile accelerista@accelerista.com

[socialpoll id=”2483726″]

Kokkuvõtte tegi Kadi Rünkla. Allikas: Edmunds.com. Kaanepilt: Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.