Reede, 18. aprill 2025
Kaliningradi autotehase АВТОТОР “isamaaline” väikeelektriauto L7 on jõudnud eeltoodangu faasi. See on järjekorras teine АМБЕРАВТО brändinime all valmis nikerdatud täiselektriline sõiduk, mille koosteosadest umbes 70 protsenti on valminud Venemaal ning mille platvorm on samuti “suurel kodumaal” ehitatud.
blank
Amberauto L7 2025. Selline peaks välja nägema lõppversioon. Foto: YT kuvatõmmis

Vene autotööstus on täiemahulise sõja sanktsioonidega suhteliselt kiiresti kohanenud: lahkunud Euroopa, Jaapani ja Lõuna-Korea tootjatest vabaks jäänud turuosa ning tehasekompleksid võtsid kiirmarsil üle hiinlased. Venemaa on hea prooviturg loomkatsete tegemiseks: kui brändil seal hästi läheb, võib mõnel teisel omanäolisel turul samuti edu loota.

Koostöös hiinlastega on jalad alla saanud uue aja vene autotööstus, sh täiselektriliste sõiduautode tootmine. Üks tehas, kus on elektriautode tootmisega päris kaugele jõutud, on Kaliningradi Avtotor. Lisaks allhangetele toodetakse Amberauto brändi alt “isamaalisi” elektrisõidukeid. Nüüd ongi tehas andnud teada, et eeltootmisse on jõudnud järjekorras juba teine “puhtatõuline vene elektriauto” L7.

Kuigi hiinlased, siis ikkagi venelased!

Kaliningradi autotehas on Venemaa suurimaid. Aastal 2006 platseerus see Forbesi edetabelis kohalike ettevõtete seas 69. kohale, 2021. aastal hindas sama väljaanne Avtotori 38.-ks. Juba 2011. aastal ulatus ettevõtte tulu nelja miljardi euroni, 2021. aastal oli see 3 miljardit eurot.

Asutatud 1996. aastal, oli ettevõtte eesmärgiks pakkuda välismaistele autotootjatele alltöövõttu. Tehases toodeti sõiduautosid näiteks BMW-le, Hyundaile ning KIA-le ja tarbesõidukeid Fordile ja Hyundaile.

2022. aastal, mil algas täiemahuline Ukraina sõda, oldi Kaliningradis sunnitud tehas ümber profileerima. 2023. aastal alustati hiina BAIC, Kaiyi, Forthing ja SWM sõiduautokerede kokkupanekuga.

Moskva Polütehnilise Ülikooli teadlaste ja inseneridega koostöös hakati arendama kodumaist elektriautobrändi Amberauto, mille esimesed mudelid tulevad müüki tänavu ja paaril järgmisel aastal. Väidetavalt on koguni 70% koosteosadest venemaist päritolu, kuid autode akupakid tulevad Hiinast, Ganfeng LiEnergy-st.

Maailma kõige inetum elektriauto

L7 on venelaste klassifikatsiooni järgi квадрици́кл ehk neljarattaline mootorsõiduk, mille maksimaalne konstruktiivne kiirus on kuni 45 km/h, mootori võimsus mitte üle 15 kW (umbes 20 hj) ja tühimass kuni 400 kg (või kuni 550 kg kaubavedudeks mõeldud sõidukite puhul). Elektrika puhul aku kaalu tühimassi hulka ei arvestata. Sõiduk on ette nähtud kasutamiseks avalikel teedel.

Amberauto L7 töötati välja 2023. aastal. Selle arenduses osalesid insenerid Rostehist ja Moskva Polütehnilisest Ülikoolist. 2024. aastal tehti demoesinemine Venemaa Riigiduuma spiikri visiidi ajal Moskva Polütehnilisse Ülikooli, kus sündmust kajastasid ka korrespondendid Pervõi Kanalist. Seeriatootmisse peaks väikeauto jõudma tänavu.

Ajakirja Za Ruljom andmetel on sõiduki tühimass kuni 400 kg. Amberauto L7 on varustatud elektrimootoriga, mille võimsus ei ületa 15 kW (20,4 hj), ning selle maksimaalne kiirus on piiratud 50 km/h. L7 puhul on lubatud, et originaalosade protsent on koguni 90. Auto on mõeldud eelkõige autorenditeenuste ja kullerteenuste jaoks. Peamiseks konkurendiks peetakse Wuling Mini EV-d.

L7 sai esmaesitlusel irvhammaste poolt tituleeritud “teslatapjaks”, aga mitte sellepärast, et see Teslale konkurentsi pakkuda suudaks vaid et selle välimus on nii kole, et naerutab Tesla-omanikud surnuks. Ka türklaste kunagine “teslatapja”- katsetus Pehlivan kahvatus L7 kõrval.

blank
Amberauto L7 prototüüp, mille irvhambad maailma kõige koledamaks elektriautoks ristisid. Foto: YT kuvatõmmis

Venelased võtsid õppust ning kujundasid tulevase “isamaalise” väikeauto ümber kaasaegsemaks. Piltide pealt paistab see nagu iga teine kole mopeedauto.

L7 hakkab maksma umbes 12 000 eurot. Selle hinna eest on elektriautot ju küll ja küll. Tõsi, linnast välja väikese Amberautoga ei lähe, sest 50 km/h tunnis piirkiirus jätab sõitja kraavipervele kõikuma, aga vaadates elektriajami võimsust ning mikroskoopilist akupakki – mida muuseas ei saagi autoga koos osta vaid peab eraldi juurde rentima – siis ega väga kaugele sellega minna ei tahakski.

Kaanepilt: Youtube` kuvatõmmis

Jäta kommentaar