Teisipäev, 16. aprill 2024
Chevrolet Niva uusversioon võib müügile jõuda hoopiski Lada Niva nime all: General Motors on oma äri Venemaal lõpetamas ja soovib Niva projektist välja astuda. Vene meedia andmeil on kõige tõenäolisem, et Nivat hakkab tootma AvtoVAZ üksinda.

Chevrolet Niva uusversiooni tootmisettevalmistused on lõpusirgel. Auto esmaesitlus toimus sügisesel Moskva autonäitusel, kus välja pandi maskuliinsete detailidega sugugi mitte koonerdav maastikuversioon: sel oli isegi vints!

Šniva” prototüüpi näidati nii 2014. kui ka 2017. aastal, sealtpeale on auto teist generatsiooni pikisilmi oodatud: algselt lubati seda juba 2016. aastal. Kuna Chevrolet’ loobus oma teiste mudelite müügist Venemaal mitu aega tagasi, jäi projekt toppama.

Ideeauto ehitati Dacia Dusteri platvormile ja selle peadisainer on General Motorsist Ondrej Koromház. Autol on pidev nelikvedu ja selle jõuallikaks pakuti PSA 1,8-liitrist /135 hj EC8 mootorit koos 5-käigulise käsikastiga.

2018. aastal andis General Motors teada, et Chevrolet Niva, mida AvtoVAZiga koos Togliattis toodetakse, saab siiski järje ja teine generatsioon tuleb.

Aasta hiljem on saanud selgeks, et General Motors tõmbab oma tegevuse Venemaal üldse kokku ja tahab oma osalusest AvtoVAZist loobuda.

Uus Niva ei erine oma eelkäijast kuigivõrd ning kolleegid Venemaalt küsivadki, kas oleks aus nimetada tulevast mudelit olemasoleva faceliftiks? Üksnes muudetud esiosa ja mugavusvarustus ju sõidukit uueks ei tee.

See, kas tegu on värskenduskuuriga või täiesti uue maasturiga, polegi tähtis. Hoopis olulisem on tõik, et Chevi nimi kaob ja Niva tuleb välja teise marginimega.

Renault-Nissani allianss on GM-le kõige tõenäolisem partner, sest AvtoVAZ on nende omanduses ja Nivat on ju Togliatti tehases toodetud.

Seda, kas Niva ninale tuleb Renault, Nissani, Datsuni või Lada märk, päris täpselt ei tea, aga loogiline oleks, et see on Lada, juba ainuüksi ajaloolise järjepidevuse ja tulevase müügi huvides.

Mis saab siis aga “päris” Nivast, mida ka jätkuvalt toodetakse ning mis kuni heitmenormide karmistumiseni oli üks tõsiseltvõetavamaid ekspordiartikleid vene autotööstuses?

Ehkki autol on ammu uus nimi (Niva anti ju GM käsutusse), Lada 4×4, ja sellest toodetakse ka Urban-versiooni, ei ole see päris õige Niva rahva ajaloolisest mälust kuskile kadunud. “Lada 4×4 ehk Niva” kirjutab ka meedia.

“Päris” Niva tulevik on teadmata, uue põlvkonna prototüüpimine peatati 2017. aastal. On võimalik, et selle loo peategelane, “ametlik” Niva võtabki üle ja maastikusuutlik ent tänases mõistes täiesti keskkonnavaenulik 4×4 kaob lihtsalt müügilt?

Elame-näeme.

Pildid: Chevrolet-Niva. Allikas: Carscope.ru

KOMMENTEERI SIIN