Kolmapäev, 17. aprill 2024
Mais kukkus uute autode müük Venemaal 83,5% mulluse lehekuuga võrreldes. Tunnustatud autotootjad on oma tehased sulgenud ning müügi lõpetanud; Hiinast, kust venelased lootsid kiiret asendust senistele brändidele, tuleb sõidukeid oluliselt vähem kui lubatud. Ühesõnaga – kõik on halvasti, ja pikisilmi oodatakse Moskvitši, mis päästaks vene autotööstuse.

Venemaa autotööstus sööstab nii tempokalt mädasohu, et paariariigi president pidas vajalikuks oma valitsust kehva töö pärast avalikult noomida: “Ma tahaksin teada, milliseid kiireid meetmeid on valitsus kavandanud, et toetada meie autotootjaid ja olukorda tasakaalustada?” küsis Putin telepöördumises.

Putin nõuab tootmise käimasaamist ja autoturu taastumist veel enne septembrit. Majandusminister Maturov on lubanud, et valdkonda süstitakse kiirelt 20,7 mlrd rubla (395 mln €). Pool rahast läheb autolaenudele ning ülejäänuga tõmmatakse käima liisingutooted ja hanketoed.

Miljardite rubladega loodetakse kompenseerida autode hinnatõusu, mis ulatub 50%ni ja kerkib veel. Sõda on kaasa toonud inflatsiooni, mis on ostujõu toonud 20 aasta madalaimale tasemele.

Renault`st saab natuke Moskvitš aga võibolla ka Lada

Isegi kui inflatsioon saadakse pidama ja uued toetus- ja laenuskeemid tööle, peavad ostjad leppima autodega mille varustuse ja turvalisuse tase on alla igasuguseid tänapäevaseid norme – Venemaa autotööstus on olnud sõltuvuses välismaisest kapitalist, tootmisliinidest ja vajalikest komponentidest.

Avtovaz pidi uksed teadmata ajaks sulgema, sest Ladadele vajalikke elektroonikaosi venelased ise ei tooda – mingisugune tootmine on nüüdseks taaskäivitatud, aga autod, mis liinilt maha veerevad on justkui 90ndatest, neil pole ei ABS-e ega kliimaseadet, moodsatest juhiabidest rääkimata.

Viimasel kümnendil on edendasidki venelased oma autotööstust Renault`toel: tuntuim vene autobränd Lada oli oma uusversioonides kontserni mudelite sõsar. Kui Venemaa Ukrainat veebruaris ründas, pakkis Renault kodinad kokku, müüs osaluse tehastes väidetavalt ühe rublaga vene teadusinstituudile ning läks, tõsi, jättes endale eelisõiguse kuue aasta jooksul osalus tagasi osta.

Osa Renault` tehastest läks Moskva alluvusse ja peagi peaks tootmisliinidelt maha veerema vanad head, õieti “täiesti uued ja maailmas ainulaadsed” Moskvitšid. Kui Moskvitši edulugu läheb õnneks, tulevad ka Žigulid.

President Putin on teatanud, et sõidaks hea meelega Moskvitšiga, seda muidugi juhul kui see on “hea auto”. Mida antud kontekstis tähendab “hea” ning milline on moodne Moskvitš, keegi veel ei tea.

Propagandamasin töötab täistuuridel

Moskvitši uut tulemist on propagandamasin täistuuridel ette valmistamas: avalikustati meelsusuuring, millest nähtub, et kõige ootusärevamad on alla 24-aastased noored, kes mosse kohe ostaksid. Teisel kohal on 55 – 64-aastased venelased, kellele see on nostalgialaks.

Küsitleti rohkem kui kuute tuhandet autojuhti Venemaa eri oblastitest ja enamus vastajaist suhtusid hästi või väga hästi vene põlisbrändi taastamisse. 

Uuest Moskvitšist on teada, et see on kavas luua koos KamAZ-iga ja tootma hakatakse mudeleid Renault` tehastes. Esimesed uued mossed peaksid konveierilt maha veerema 2022. aasta lõpus.

Mosse saab bensiini- ja diiselmootori, aga loomulikult on plaanis ka (pistik)hübriid ning edaspidi elektrilinegi sõiduauto. Hinnaklass jääb 1,5 mln rubla juurde (ametliku kursiga u`27-30 000€).

Ja loomulikult on uus mosse seninägematu, ainulaadne, maailmas analooge mitte omav, ja sellega sõidab ka president isiklikult – juhul kui see on “hea auto”. Vot tak!

Refereeritud Avtostat ja Za Ruljom materjalidest, video Youtube, kaanepilt tootja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN