Esmaspäev, 27. mai 2024
Vähesed on kuulnud, et Lada Samara perekonda kuuluv VAZ 2108 on varustatud tehasepoolse kliimaseadmega ning terve partii selliseid masinaid jõudis ka müügile. Ka on väheteada fakt, et Samara arendamises on kaasa löönud Saksa autotootja Porsche ja Jaapani firma Sanden.

Täna on kliimaseade autode tavapärane varustus ning see on olemas ka tagasihoidlikemates mudelites. 25-30 aastat tagasi peeti võimalust, nupust kuumust või jahedust peale kruttida, luksuslahenduseks.

1980-ndatel oli kliimaseade C-segmendi autodes haruldus. Ent vähesed teavad, et kliimaseadmega on varustatud ka VAZ 2108 ja VAZ 2109.

This slideshow requires JavaScript.

Ja jutt käib seejuures justnimelt tehase poolt paigaldatud kliimaseadmest, mitte lisaaksessuaarist: nobenäpp võib hea tahtmise korral isegi hobusele kroomitud väljalasketoru installeerida…

Tundub uskumatuna, aga juba algselt, 1984. aastal projekteeriti VAZ 2108 kliimaseadme paigaldamise võimalusega. Selleks lisati ehitamise käigus sobivad avaused auto keres ning esipaneelile projekteeriti väljundid vajalikele lülititele.

VAZ töötas kliimaseadme välja juba 1983. aastal, koostöös Jaapani firmaga Sanden. Sealjuures ei olnud jaapanlaste ülesanne lihtne: neil tuli seade sobitada praktiliselt valmis masinasse. Just seepärast paiknevad jahuti ja kliimaseadme ventilaator samas blokis.

Kliimaseadmega varustati täiendava lisana vaid ekspordiks mõeldnud Lada Samarad, mistõttu NSV Liidus need praktiliselt puudusid: nõukogude inimene ventileeris kehapinnaga ja avas vajadusel autoakna.

Kliimaseadmega VAZ 2108 müüdi Kreekassa, Egiptusesse, Itaaliasse, Iisraeli, Araabia Ühendemiraatidesse. 90. aastate alguses lõpetati kliimaseadme lisamine sootuks, sest jaapani tehnikat ei olnud enam majanduslikult kasulik ekspluateerida.

[pullquote]Nime Samara kannab alates 1984. aastast tootmises olnud esirattaveoliste autode perekond, millesse kuulusid VAZ 2108, VAZ 2109 ja nende edasiarendused.[/pullquote]

1996. aastal tulid kliimaseadmega VAZ sõidukid uuesti müügile. Tegemist oli Soomes kokku pandud Lada Baltic mudelitega. Jaapani kliimaseadmed olid unustuse hõlma vajunud, soomlased kasutasid Valmeti agregaate.

Venemaa suurim autotootja AvtoVAZ lõpetas 2013. aastal Lada Samara perekonda kuulunud autode tootmise. Tänaseks on mudelivalik tundmatuseni uuenenud ning 08 on kantud ajas väärtust kasvatavate autode nimekirja. Iseasi muidugi, kas plekk niikaua vastu peab, kuni autost uunikum saab…

Igatahes peab igaüks, kes satub peale konditsioneeriga Lada Samara mudelile lugema end õnneseeneks. Eriti hinnalised on jaapanlaste agregaariga varustatud autod, soomlaste toodang sõidab esialgu veel üsna reipa näoga mööda teid.

Allikas: Autocentre.ua. Pildid: Wheels Age, tootja. Tõlkis: Ilona Toots

KOMMENTEERI SIIN