Reede, 29. märts 2024
Sügis on käes ja on viimane aeg üle vaadata, mis seisus on auto papuring ehk suve-ja talverehvid. Statistika põhjal on kulunud rehvid on peamine tehnikast tingitud liiklusõnnetuse toimumise põhjus. Jagamegi alljärgnevalt viis nõuannet, kuidas rehvide korrasolekut hinnata ning neid õigesti kasutada.

Keskmiselt 40 cm2 kokku on see pind, millega neli autoratast teel kokku puutuvad. Auto juhtimine toimub rehvide ja tee vahelise nelja väikese kokkupuutepinna kaudu. Rehvidest sõltuvad juhitavus, pidurdamine ja kiirendus. Just seetõttu on korras rehvid turvalise sõidu üks olulisemaid komponente.

Sügisilmad on ettearvamatud, taevast võib alla sadada vihma, lörtsi, lund; vesiliug, must jää, niiske ja libe teekate võivad ebameeldivalt üllatada. Lisame siia potti pimeduse ja udu ja ongi käes tunne, et parema meelega istuks kodus ja jooks sooja teed…

[dropcap]! [/dropcap]Suverehvidega on lubatud sõita 1. märtsist kuni 30. novembrini. Suverehvi mustri jääksügavus peab olema vähemalt 1,6 millimeetrit.

[dropcap]! [/dropcap]Talverehvidega on kohustuslik sõita 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Talverehvi mustri jääksügavus peab olema vähemalt 3,0 millimeetrit.

[dropcap]! [/dropcap]Naastrehve võib kasutada alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. Erandina võib talviste tee- ja ilmastikuolude esinemise korral naastrehve kasutada 1. oktoobrist kuni 30. aprillini.

[dropcap]VAATA ÜLE SUVEREHVID [/dropcap]Kuigi suverehvid pidasid vastu kogu suve, tuleks need enne sügist kriitilise pilguga üle vaadata, sest külmemate ja niiskete ilmadega saabuvad ka keerulisemad teeolud – märjad teed panevad rehvide haakumisvõime tublisti proovile.

Halvas seisukorras rehvidega sõites võib kergemini kaotada juhitavuse auto üle, pikeneb sõiduki pidurdusteekond ning auto tarbib rohkem kütust. Kuigi suverehvide kohustuslik mustrisügavus on 1,6 millimeetrit, on soovituslik suverehvid välja vahetada siis, kui jääkmuster on kulunud 3 millimeetrini, sest alla selle on rehvide haakumisvõime oluliselt halvem juba linnakiirusel sõites.

[dropcap]! [/dropcap]Rehvimustri sügavust tuleb mõõta kõigil neljal rehvil kohast, kus muster on kõige rohkem kulunud.

[dropcap]VAATA ÜLE TALVEREHVID [/dropcap]Veendu aegsasti oma talverehvide heas seisukorras, et vajadusel piisavalt varakult uued ja täpselt sinu sõidukile sobivad talverehvid soetada. Kuigi nõutud talverehvi mustrisügavus on vähemalt 3 millimeetrit, soovitavad eksperdid vahetada talverehvid välja, kui nende jääksügavus on kulunud 4 millimeetrini.

[dropcap]VÄLDI VANA REHVI [/dropcap]Rehvimustri sügavus ei ole garantii rehvide heale seisukorrale. Arvestama peab ka rehvide vanusega, sest kummisegu kaotab aja jooksul oma omadused. Nii suve- kui talverehve on soovituslik vahetada vähemalt iga viie aasta tagant.

Samas võib teatud sõidustiil (väga sage pidurdamine, äkilised manöövrid) ning kehval teekattel ja sillutamata teel sõitmine rehve kiiremini kulutada, millest tulenevalt vajavad rehvid vahetamist iga 3-4 aasta tagant. Mitmed juhid kasutavad talverehve aastaringselt – ka see vähendab rehvide eluiga.

[dropcap]KAHTLUSTA KASUTATUD REHVI [/dropcap]Kasutatud rehvide ostmisel peab veenduma nende tegelikus seisukorras. Tee kindlaks, millal need on toodetud, mitu hooaega kasutatud ja kuidas neid on hoitud. Kuna kasutatud rehvidel puudub garantii, peab arvestama ka nende kiire kulumise või purunemisega, mistõttu võib kasutatud rehvide ostmise sääst olla isegi väiksem kui koheselt uusi rehve ostes.

[dropcap]KONTROLLI REHVIRÕHKU [/dropcap]Enim levinud viga, mida autojuhid teevad, on sõitmine vale (enamasti liiga madala) rehvirõhuga. Vale rehvirõhk vähendab rehvi eluiga ning suurendab auto kütusekulu.

Soovitav on rehvirõhku regulaarselt, vähemalt kord kuus kontrollida. Ilmade jahenedes tuleks rehvirõhku kontrollida igal tankimiskorral, sest muutlikud ilmaolud mõjutavad autokumme, mis vaheldumisi paisuvad ja õhu jahtudes kokku tõmbuvad.

[dropcap]LADUSTA REHVID ÕIGESTI [/dropcap]Rehvide elueale mõjuvad ka ladustamise tingimused. Rehve ei soovitata hoida niiskes kohas ega päikesevalguse käes, sest sellised olud halvendavad rehvi omadusi: väheneb rehvide haardumine, pidurdus- ja juhitavusvõime.

Soovitav on kasutada ametlikke ja tunnustatud rehvivahetus- ja hoiustuskohti, sest neil on õiged teadmised, kogemused ja võimalused rehvide vahetamiseks ja hoiustamiseks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Vilets rehv on kõige tõenäolisem võimalus, sattuda liiklusõnnetusse. Kui korralik ja hea pidamisega autokumm annab kobale juhile mõne vea andeks, siis slikikslihvitud rehv seda teha ei suuda. Seega, ostad auto, ole valmis kulutama – sõltuvalt oma sõidustiilist – kuni kaks korda aastas raha ka uuele rehviringile!

Mõistlik oleks soetada endale ka manomeeter, et iga krõpsu pärast bensujaama tormama ei peaks, vaid saaks rehvirõhku kodus kontrollida. Uuematel autodel on peal rehvirõhu automaatika, mis tähendab, et sebid menüüs õige koha kätte ja vaatad sealt, mis parasjagu auto papudega toimub. Ühesõnaga – see on tähtis, et kumm peaks! See on eluliselt tähtis. Accelerista on rääkinud.

Kasutatud materjal: Goodyear, Liikluskasvatus

KOMMENTEERI SIIN